БАГАТО НАШИХ ЗЕМЛЯКІВ НАВІТЬ І НЕ ЗНАЮТЬ, ЩО У РАЙОНІ Є ТАКЕ СЕЛО
Ольга КОВАЛЬОВА, яку ви бачите на знімку, живе одразу в двох населених пунктах. Друга її домівка у Новотроїцькому, де мешкають мала дитина та чоловік і де вона працює ветеринарним лікарем. А перша (саме перша — наголошує жінка) знаходиться у Новоукраїнці, де залишились мама та старенька бабуся. Сюди, у рідний будинок, який, незважаючи на своє 80-річчя, має охайний і причепурений вигляд, Ольга приїздить, аби допомогти своїм рідним. Декретна відпустка, у якій вона перебуває, дозволяє залишатись у Новоукраїнці тижнями. Правда, відпочивати ніколи. Город та худоба забирають весь час. Але жінка не скаржиться. Єдине, що її хвилює — доля рідного села, яке (не треба бути пророком) доживає останні якщо не роки, то десятиліття...
ПАТРІОТИ З „ВУЛИЦІ ВДІВ»
„Що відрізняє ново- украінців від інших, так це щирий патріотизм», — каже володимиро-іллінський сільський голова Володимир ШЕВЧЕНКО. Володимир Петрович згадує: коли у 1990 році перед Новоукраїнкою поставили покажчик „Ново- репівка», до нього, тодішнього голови колгоспу, прийшла делегація новоукраїнців зі словами: „Ви що насзалюдей не вважаєте?!» Володимир Шевченко, котрий на той момент ще не знав про неправильне встановлення знаку, ледве допитався у новоукраїнців про причину такої їхньої категоричності, настільки сильно у його кабінеті вирували емоції. „Мешканці Новоукраїнки дуже дорожать своїм селом, живуть однією дружною родиною», — каже голова. Причину ж неправильного встановлення знаку зрозуміє кожен, хто завітає до Новоукраїнки. Це село так тісно межує з Новорепівкою, що, здається, ніби це — один населений пункт. Проте, патріотично налаштовані ново- українці не хочуть, аби їх плутали з новорепівцями і дуже переживають, що багато мешканців району не знають про їхнє село.
„Для нас давно не є новиною те, що про наше село люди не знають», — говорить мешканка Новоукраїнки Ольга КАРЕГІНА. За словами жінки, її односельці, котрі звертаються до районної лікарні чи державних установ у райцентрі, майже постійно чують запитання про свою малу батьківщину: „А де це?» До речі, багато хто не вірить, що у нашому районі є населений пункт з такою назвою. Ольга Миколаївна каже, що навіть у її лікарняній картці місцем проживання записана Новорепівка. Незважаючи на свою щиру любов до рідного села, новоукраїнці не в змозі виправити ситуацію. По-перше, до райцентру, розташованого від них за 65 км, їздять не часто. По-друге, дуже скоро розповісти про Новоукраїнку буде нікому: у колись квітучому і багатолюдному селі, за словами володимиро-іллінського голови, залишилось 27 мешканців. Всі вони живуть на одній вулиці (колись у селі їх було -три), яку, незважаючи на офіційну назву „Мостова», місцеві називають „вулицею вдів». Це через те, що мешкають на ній переважно жінки, котрі поховали своїх чоловіків. Сере таких — Надія КУЗЬМЕНКО і Катерина ГАРБУЗОВА.
СТАРОЖИЛКИ
Надія Олександрівна і Катерина Василівна обидві розміняли восьмий десяток, однак пам'ять мають добру. Пам'ятають фашистську окупацію, з нетерпінням тоді чекали дня визволення. Коли ж те визволення вже було зовсім поряд, коли до Новоукраїнки вже долинала канонада радянських гармат, німці вивели за село близько ста військовополонених чер- воноармійців і розстріляли. Проте, у купі тіл залишились живі, які, дочекавшись ночі, втекли. На другий день їх шукали фашисти з собаками. Одного з військовополонених знайшли у скирті соломи і розстріляли на очах у жінок. Більшість тіл розстріляних зарили у братській могилі, декого на візках забрали мешканці сусіднього села Агаймани (нині Фрунзе Іванівського району), аби поховати на кладовищі.
Пам'ятають бабусі і період розквіту села. У Новоукраїнці тоді жило більше сотні чоловік, були магазин, клуб, парк, ставок, свинарник, вівчарня, телятник. Поля, земля на яких вважається найкращою у районі (ґрунт у селі і біля нього дійсно схожий на чорнозем — авт.), віддячували трудівникам рекордними врожаями пшениці і велетнями-кавунами. Нині від того всього лише згадки залишались» Безробіття та безгрошів'я зробили ново- українців „емігрантами». У пошуках кращої долі вони тікають у міста і села (навіть у сусідню Новорепівку переселяються), продаючи за без- цінь свої будинки. Наприклад, недавно з Новоукраїнки у Чкалове жити до дітей виїхали дідусь і бабуся Кузнецові. Свій порівняно новий просторий будинок з зацементованим подвір'ям та цегляними сараями вони продали за 4000 гривень. Купили його на будматеріали заїжджі ділки. „Може б, і ми виїхали, кажуть Надія Кузьменко і Катерина Гарбузова. — Але ж свої будинки не перетягнемо». Покидати споруди, яким 80-100 років, бабусі не хочуть. Таких хат з міцними стінами та черепичними дахами, кажуть, ніде більше у світі немає.
КОРІВ БІЛЬШЕ, НІЖ ЛЮДЕЙ
Кращі часи Новоукраїнки пам'ятає навіть молода Ольга КОВАЛЬОВА. Школу вона закінчила у 2004 році. Тогочасний випуск Новорепівської ЗОШ був найбільшим у широкий світ вийшли одразу 10 випускників. Зараз класів з такою наповнюваністю немає, 10- ий і 11-ий після реорганізації взагалі відсутні. „Нам ще й пощастило, — каже Ольга.
До школи ми ходили за 2 км. Дві ж нинішні десятикласниці їздять на навчання рейсовим автобусом аж до Чкалового».
Після школи дівчина, як і її покійний дідусь Петро Лаврентійович Желепа, вивчилась на ветеринарного фельдшера. Навчання проходила у Коробківському аграрному технікумі. Через відсутність автобусного сполучення чаото йшла пішки до Софіївки. Це близько 20 км. Після закінчення технікуму знайшла роботу у Новотроїцькому. За це Ольга щиро вдячна начальнику управління державної ветеринарної медицини Юрію Шахову. Юрій Михайлович „благословив» її і на здобуття вищої освіти. Харківську філію Московської ветеринарної академії Ольга Ковальова закінчила з червоніїм дипломом. Зараз перебуває у декретній відпустці. Часто залишає вдома чоловіка і їде з дитиною допомагати мамі та бабусі. Добре, що автобус „Новотроїцьке-Новорепівка» ходить щодня .Жінка порається по городу, доглядає корів, ремонтує сараї, підфарбовує і підбілює будинок... На момент нашої з Ольгою бесіди вона готувала під посадку цибулю. „Сподіваюсь, що виросте, — показуючи рукою у бік городу, каже співбесідниця. — Якщо дощі будуть часті. За словами Ольги, воду новоукраїнцям дають потроху вранці і ввечері — не наполиваєшся! На городах садять переважно картоплю, цибулю та часник. Огірки і помідори, котрим потрібно, багато вологи, купують. Так само і кавуни, якими колись славилась Новоукраїнка. Тепер же вбна „знаменита» коровами, яких, за словами Ольги, в селі рівно вчетверо більше, ніж людей. „Нормою» вважається тримати три корови, родина Козачуків має аж п'ятьох і використовує мехдоїння. За рахунок рогатих годувальниць люди і виживають. Саме виживають, бо нормально жити з такою ціною за молоко (Новотроїцький молокозавод нині закуповує його по 2 грн. ЗО коп. за _/іітр) не можна. Отримані гроші новоукраїнці здебільшого віддають дітям. „Якби не „молочні гроші, я б не змогла вивчитись у технікумі і академії, — зізнається Ольга Ковальова. Зараз жінка сторицею віддає рідним те добре, що вони для неї зробили. Її' мама Світлана Бєляєва, яка все життя пропрацювала у колгоспі, зараз нездужає і дуже рада помічниці. Радіє онуці і 81-річна бабуся.
НОВОТУРКІВКА?
Наймолодшим мешканцем Новоукраїнки, за словами корінної мешканки Ольги КАРЕГІНОЇ, є хлопчик-шестикласник. Він же єдиний школяр на все село, інші 33 учні школи мешкають у Новорепівці. Проте, у Новоукраїнці живе директор Нооворепівської ЗОШ Людмила Шаригіна і дві вчительки Віта Неїла і Ганна Козачук. їх, як і Ольгу Миколаївну, вважають місцевою інтелігенцією. Школа для мешканців села є осередком культурного життя. „Обов'язково напишіть нашу подяку директору школи за те, що про нас не забувають», — в один голос кажуть пенсіонерки Надія Кузьменко і Катерина Гарбузова. За словами бабусь, учні і педагоги школи регулярно влаштовують святкові концерти, на які гукають всіх мешканців Новорепівки і Новоукраїнки. У підготовці концертів допомагає і Ольга Карегіна, яка, закінчивши Херсонське культосвітнє училище, свого часу прийшла працювати сюди піонервожатою, а нині є шкільним кухарем. Ольга Миколаївна, зокрема, допомогла скласти сценарій і була ведучою на святковому заході з нагоди 200-річчя Новорепівки. У їдальні жінка працює на півставки, отримує за свій труд 450 гривень. За зарплатою їздить за 10 км у Подове, де знаходиться найближче відділення „Ощадбанку». Непокоїться, що тепер зарплатні подовгу не бачитиме. З квітня кожен працівник школи отримав пластикову картку „Приватбанку», найближчий банкомат знаходиться у Новотроїцькому, до якого їхати, нагадаю, 65 км, а квиток у один кінець коштує 15 грн. Навіть раз на місяць і то їхати накладно! Хоча водії автобуса „Новорепівка- Новотроїцьке» можуть взяти Ольгу Миколаївну з собою „по блату», бо живуть у неї на квартирі. Жінка з радістю взяла квартирантів, розуміючи, що для глухого степового села автобус — то своєрідне „вікно у світ». У одному будинку з нею живе і син, який, отримавши у Херсонському П7У спеціальність будівельника, нині допомагає мамі по господарству.
Ольга Карегіна до нестями залюблена у своє село і каже, що виїжджати звідси нізащо не буде. Доля Новоукраїнки її по-справжньому хвилює. Так, завдяки саме цій жінці було правильно встановлено покажчик „Новоукраїнка». Відбулось це взимку, коли херсонські робітники приїхали до села ремонтувати міст („ТС» писала про це). Заодно замінили знаки. „їду я з роботи велосипедом, — згадує Ольга Миколаївна, — аж бачу, ставлять херсонці покажчик ледве не посеред Новорепівки». Жінка примусила робітників, поки не затвердів цемент, переставити знак і показала їм справжні межі села.
Непокоїть Ольгу Миколаївну і те, що на новоукраїнських землях нині господарюють турки, які не додержуються сівозмін. Минулого року, наприклад, нові господарі засіяли аж 200 га гарбузами. „Посійте ще щось, — казала туркам Ольга Карегіна. — Інакше у збитках будете». Немов у воду дивилась. Часті літні дощі не дали огудині висохнути і вона намотувалась на барабани спеціальних комбайнів.
Робітники з вилами йшли за машинами і прочищали жатки, 'але з того нічого не вийшло. Більша частина гарбузів пішла під бніг. Однак, турки, маючи великі статки, не дуже цим переймаються, а займаються влаштовуванням... сімейного життя. Одна мешканка Новорепівки, одружившись з нащадком яничарів, вже поїхала до Туреччини на постійне місце проживання, до переїзду готується й інша. Серед місцевих дітлахів вже є й турченята. Ще трохи, і Новоукраїнку доведеться перейменовувати у Новотурківку...
„Жарти жартами, — каже володимиро-іллінський сільський голова Володимир Шевченко, — але українці господарювати на землях навкруг села бажання не виявили. Турецькі ПП „Агро-Атлас» і ТОВ .Афоальянс», які мають у користуванні 1604,28 і 2239,35 га наших земель, орендну плату хоч іноді й затримують, але таки платять. Для бюджету сільради — це неабияка підтримка, від якої не можна відмовитись навіть попри патріотизм.»
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |