Як часто замислюємось щодо стану власного здоров'я, рідних, близьких? Взагалі, якою ціною-вартістю вимірюємо здоров'я, про яке завжди зазначаємо — безцінне? Проте, на терезах з'являється поняття «дорого», коли доводиться вже лікуватись. Та ж Америка, до якої ми любимо вподоб- лятися, в основу життя кожного громадянина вводить культ здорового способу проживання, що означає рухойу активність, раціональне харчування, обмеження куріння та вживання спиртного. Бо навіть страхова медицина не є там панацеєю: починаєш хворіти — стаєш бідним.
Тож з медичними працівниками КО Голопристанська центральна районна лікарня ми вирішили розповісти про те, що в районі достатня кількість лікувапьно-профі- лактичних закладів, а головний — ЦРЛ — теж існує не для галузі як такої, а саме для пацієнта. І з метою профілактики кожному з нас слід намагатися підвищувати культуру і відповідальність за власне здоров'я.
Владислав ЖИТНЮК, заступник головного лікаря з медичної частини:
- Так як і інші, наша центральна райлікарня відноситься до закладів другого рівня з надання медичної допомоги. Тому при зверненні до лікаря з якимись проблемами здоров'я обов'язково одержите направлення від нього на діагностичне обстеження то здачу аналізів, і вони є безкоштовними. Для цього маємо кпініко-бактеріо- логічну лабораторію та діагностичну апаратуру. Так, в кабінеті ультразвукової діагностики можна визначити стан органів черевної порожнини, нирок, щитовидної залози, жіночої статевої сфери. У кабінеті ендоскопії з допомогою сучасних апаратів прозондуєте весь шлунково-кишковий тракт. Рентгенкабінет теж оснащений новою апаратурою, в т. ч. і мамографом, а в поліклінічному відділенні можна пройти рентгенологічне обстеження грудної порожнини на цифровому флюорографі.
Діагностична база представлена також й велоергометром, який допомагає розпізнати функціональні можливості серця. А при підозрі на серцево-судинні захворювання та порушення ритму серця через систему Телекард і апарат Трезенс, встановлених в реанімаційному відділенні, при потребі є змога надіслати електрокардіограму спеціалістам обласного кардіоцентру і проконсультуватись з ними.
Реограф-комп'ютер визначить у пацієнта прохідність судин верхніх і нижніх кінцівок та мозку. В бактеріологічній лабораторії, крім звичних, проводяться аналізи на визначення патологічної мікрофлори та чутливості до антибактеріальних препаратів.
Тобто, кожен, хто проживає в будь-якому населеному пункті району, може розраховувати на цілковиту доступність медичної допомоги в райлікарні. Головне — не зволікати при виникненні болей, травмах тощо, а звертатися до медичних працівників первинної ланки, лікарів ЦРЛ, на службу «103». Причому, не зайвим буде сказати, що вдень якість обстеження і надання допомоги, коли працюють всі фахівці, апаратура, лабораторія, значно краща. Вночі доводиться витрачати додатковий час на доставку спеціалістів з дому, задіяння тієї ж таки апаратури.
Євген КОРОЛЄСОВ, завідуючий хірургічним відділенням:
- На жаль, статистика звернень до хірургів свідчить, що у відділенні проводиться 70 відсотків ургентних (невідкладних) і 30% — планових операцій. А хотілося б, щоб було навпаки. До того ж, серед перших превалюють такі, коли людина чи не до останнього сидить вдома, терпить біль, ковтає таблетки, щоб зняти його, а потім вночі чи в період вихідних рідні знаходять і бензин, і кошти, і привозять хворого в такому стані, що лікуватись потім доводиться довго, адже після ургентних операцій в десятки разів виникає більше ускладнень. Також хочу зазначити, що планово (вчасно) лікуватись втричі дешевше, бо скорочується строк перебування в лікарні.
Усі лікарі у відділенні володіють новими методиками і способами хірургічного втручання, тому без вагань довіряйте їм. Наведу приклад. Зовсім недавно у відділення привезли жінку П. з проникаючим пораненням черевної порожнини. Три доби вона перебувала вдома, викликала швидку допомогу, але категорично відмовлялася від госпіталізації, мотивуючи відсутністю грошей на лікування. При цьому людина не замислювалась, що кожен той приїзд медиків обходиться близько 200 грн для медичного закладу, і, можливо, він був доцільнішим для іншого хворого.
Врешті-решт її доставили в лікарню. Хірурги провели 4 операції, тривалий час вона перебувала в реанімаційному відділенні. Так, замість тижня, лікарняний режим доведеться їй витримувати кілька місяців.
Антоніма СЕМЕНЕНКО, заступник головного лікаря з дитинства та пологової допомоги:
- Наше майбутнє неможливо уявити без збереження здоров'я дітей та позитивного приросту населення. Тому лікувально-профілактична допомога вагітним, жінкам та дітям є однією з найважливіших в роботі акушерсько-педіатричної служби. За останні роки в пологовому відділенні райлікарні впроваджено новітні перенатальні технології — присутність на пологах майбутнього тата чи іншого родича, спільне перебування матері і дитини в одній палаті, виключно грудне вигодовування, яке потім триває до 6 місяців, раннє виписування (3-4 доби після пологів без ускладнень). Впроваджено й клінічний протокол по догляду за здоровою дитиною до З років (посилюється відповідальність батьків, котрі самі приводять дітей на профогляди).
Надзвичайно актуальною проблемою є перенатальна діагностика у вагітних зі своєчасним виявленням вроджених вад розвитку плоду. Завдяки вчасному проведенню цієї діагностики на рівні центральної райлікарні з підтвердженням потім УЗД на обласному рівні доводилося переривати вагітності за медичними показаннями.
Звертає на себе увагу і взяття на облік вагітних в декретовані строки (1-й — в 9-10 тижнів, ІІ-й — в 16-18 тижнів), оскільки плід розвивається в складних умовах взаємовідносин з організмом матері. Тому наявність у вагітної різних екстрагенітальних захворювань, вогнищ інфекцій завжди є факторами ризику для плоду та новонародженого. Вони є причиною різної патології плоду — інфекційні захворювання, мертвонародже- ність, затримка внутрішньочеревного розвитку, аномалії розвитку.
Тетяна НЕСТЬОРКІНА, завідуюча поліклінічним відділенням, підлітковий лікар-терапевт:
- Щороку згідно з наказом головного лікаря ЦРЛ затверджується склад комісії для проведення медичних оглядів дівчат підліткового віку, диспансеризації юнаків
14-16 років. Особливе занепокоєння викликає той факт, що патологія виявляється майже у 40% дівчат, найчастіше це — анемія (8- 10%), ендокринна патологія (захворювання щитовидної залози, ожиріння), захворювання шлунково-кишкового тракту. На другому місці (22%) є ЛОР-патологія (здебільшого хронічний тонзиліт, риніти). Виявляється погіршення зору у дітей старших класів (найчастіше у дівчат — 7-8%). Особлива увага при оглядах приділяється так званій віковій патології, коли реєструється вегето-судинна дистонія. А ще до 9% виявляється ортопедичної патології — сколіоз різного ступеня та порушення постави. Гінекологічні хвороби займають теж чільне місце — у 5-7% дівчат підліткового віку.
Усі підлітки' потім беруться на диспансерний облік, ці списки передаються шкільний медсестрам для подальшого повідомлення директорів шкіл, батькам надсилаються запрошення на прийом з дитиною до відповідного спеціаліста. І тут доводиться говорити з болем, що навіть у благополучних сім'ях деякі батьки залишають їх без уваги. Пізніше реєструється прогресування захворювання, яке потребує більше часу і затрат для лікування. А для самого підлітка — це ще й додатковий стрес.
І мені особисто, і моїм колегам доводиться бувати в школах з лекціями, спілкуватися з старшокласниками. Вони відверто зізнаються про свої «уподобання» — паління, вживання алкоголю, спроби наркотику, сексуальні сто унки. І це наштовхує на те, що батьки мало спілкуються з дітьми стосовно шкідливих звичок, для багатьох не рідні люди, а їхні однолітки є авторитетом в плані «санпросвітни- цької інформації». Ці факти дорослі не повинні залишати без уваги, адже, яке здоров'я у наших дітей — таке здоров'я буде в нації і в наступному поколінні.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |