На початку 90-х років минулого століття перші фермери України, в тому числі і я, активно виступали за створення ринку землі. Так, приватизація землі у вигляді виділення селянських земельних паїв відбулася. То був цивілізований розподіл землі у приватну власність вчорашніх колгоспників, робітників радгоспів та інших сільських трудівників. Вважаю цілком правильно, що держава надала всім своїм громадянам право передавати власну ділянку землі (пай) у спадщину своїм дітям та онукам. Як нащадки тією землею розпорядяться, то вже інша справа...
Для таких людей, які отримали землю у спадок, але живуть в містах і не обробляють її, очевидно і треба мати вільний ринок торгівлі ріллею. Але через дуже чітку і вдумливу законодавчу базу. Масовість тут не потрібна.
Отож якщо ми раніше і говорили про ринок землі, то зараз, побачивши, як «при- хватизуються» всі багатства України, хто нині володіє енергетичними компаніями, чому не розвивається альтернативне енергозбереження і постійно на все ростуть ціни, як монополісти зухвало диктують простому народу власні правила життя, то після всього цього ні про який вільний ринок землі говорити недоцільно.
Ми знаємо, що згаданий мораторій продовжено вже на восьмий рік поспіль. Чому так робиться? А щоб, уклавши на певний час мораторій, прийняти відповідну законодавчу базу під Закон про купівлю- продаж земель сільськогосподарського призначення, щоб не було спекуляцій і дерибану, щоб українську землю не скупили іноземці... Але ж ніхто цього не робить протягом восьми років, не створено нових потрібних законів, хоча до строку відміни мораторію лишилося менше восьми місяців. Тому, зрозуміло, майже всі вітчизняні агровиробники сьогодні виступають за продовження заборони накупівлю-продаж сільгоспугідь мінімум на п'ять років.
Я був присутній 23 березня у Верховній Раді на громадських слуханнях з цього приводу. Тільки троє підтримали думку про необхідність відміни мораторію, переважна більшість (а це понад двадцять відомих вчених, крупних агрокерівників і досвідчених сільгоспвиробників) висловилася за те, щоб мораторій продовжити. Не знаю, як влада може не врахувати думку згаданої більшості і знову проводити нові слухання з означеної теми.
В той же час можлива відміна мораторію дуже активізувала багатьох доморо- щених ділків, які не проти успішно спекулювати на купівлі-продажу землі. В селах з'явилися «землекористувачі», які обіцяють взяти в оренду селянські земельні паї по 5 і більше відсотків орендної плати. Ті, хто обіцяють, наперед знають, що в Законі про вільний продаж землі буде прописана стаття щодо першочергового права купівлі землі тим, хто її орендує. І це, звичайно, справедливо, але тільки не по відношенню до тих, хто зараз у будь-що намагається «перетягнути» до себе в оренду селянські паї. Гадаю, як правило, за цим стоїть звичайний обман. І обмануть обов'язково, бо ще вчора більшість із «обіцяльників» (враховуючи той факт, що нині в усьому Каховському районі розмір орендної плати за земпай становить 3%) не сплачувала своїм орендодавцям за землю й 1,5%). Ми побачимо на власному досвіді: як тільки мораторій буде продовжено (а так, сподіваюсь, і буде), то всілякі багатообіцяючі «землекористувачі» та «фірмочки» водночас кудись зникнуть.
Якою ж буде подальша доля простих селян і керівників фермерських господарств в разі створення вільного ринку землі? Зрозуміло, чимало землі придбають вітчизняні та іноземні олігархи (через підставних осіб), бо земля була, є і завжди буде найбільш ефективним вкладенням коштів. Зрозуміло, будемо боротися за своє право господарювати на рідній землі. Навіть, коли в нас залишиться по 50 гектарів власної землі, ми свою справу не залишимо і на життя нам вистачить. Прикро тільки, що в наших селах вже не буде людей, та й самих українських сіл не,буде, а замість них — якісь резервації на зразок індійських.
У вітчизняній пресі пройшло повідомлення: на сьогодні, попри дію мораторію, в Україні вже незаконно куплено-продано 1,5 мільярда гектарів сільгоспугідь. Мимоволі дивуюсь: якщо вже стільки землі сільгосппризначення продано олігархам за повної відсутності належної законодавчої бази, то скільки ж Гї буде «взято в оренду», коли та база з'явиться? Іншими словами, як можна в корумпованій країні, якою є Україна, вводити вільний ринок землі без трагічних наслідків для неї?! Як можна зараз ризикувати втратою власної сільгоспземлі, коли в світі мільярди людей голодують, а Україна могла б нагодувати вдосталь не тільки себе, але й багато інших держав? Ніхто ніде не продає золоту курку, яка несе золоті яйця, а українська земля-годувальниця саме і є, образно кажучи, тією золотою куркою.
Які в нас, середніх вітчизняних землекористувачів, конструктивні пропозиції щодо врегулювання нагальної проблеми? Зрозуміло, що фермери та більшість агро- виробників Каховського району не куплять землю, яку зараз орендують. Олігархи зможуть всю Каховщину скупити декілька разів. Тому ми пропонуємо, аби Міжнародний валютний фонд (а він настійно допомагає Україні і хоче їй начебто добра) або інші банківські структури надали Українському Земельному банку, який ще треба створити, довгостроковий кредит під 5, скажімо, відсотків для купівлі в українських селян їх конкретних земельних паїв (коли в селян виникне гостра проблема ті паї продати), щоб забезпечити продаж у розстрочку під певні відсотки (відповідно до умов взятого міжнародного кредиту) тих земельних ділянок вітчизняним фермерам або агропідприємцям, які згадані паї до того і орендували, і обробляли. Це буде в усіх відношеннях справедливо. Головне, щоб рілля залишилася в Україні, в українського землероба! Інша справа: а чи є добра воля у держави вчинити саме так справедливо? От і будемо знати, чи діусно МВФ та інші міжнародні фінансові установи, даючи нам у борг десятки мільярдів доларів та евро, дійсно бажають Україні добра та процвітання? Особисто в мене останнім часом стосовно цього є сумніви.
Зараз політологи та аграрії наголошують на необхідності провести Всеукраїнський референдум з питання відміни згаданого мораторію. Гадаю, що це обов'язково треба зробити, коли в нашої держави вже нема ніякого іншого шляху, як тільки створювати обов'язково вільний ринок купівлі-продажу земель сільгосппризначення. Так, хай народ — єдине джерело влади в нашій країні за Конституцією — прийме або ні це доленосне рішення. Але нам кажуть, що нема Закону про Всеукраїнський референдум, що треба зібрати 5 мільйонів підписів за його проведення і що взагалі ця процедура досить тривала та складна... А куди ми, власне, поспішаємо і навіщо? Щоб в котрий раз знову насмішити весь цивілізований світ?
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |