26 квітня 1986 року — дата, яка стала одвічним болем нашого народу, сповнена гіркотою подій, масштабністю наслідків, спогадів, які не полишають і бентежать душу.
Ця техногенна катастрофа і зараз впливає на життя мільйонів людей, відгукується страшними наслідками, іїмасштаби могли б бути незрівнянно більшими, якби не мужність і самопожертва сотень тисяч учасників ліквідації наслідків аварії — наших співвітчизників. Ризикуючи життям та здоров'ям, вони виконали свій обов'язок і захистили людство від згубного впливу і подальшого поширення радіації. Серед ліквідаторів аварії були і 22 співробітники Херсонського юридичного інституту Харківського національного університету внутрішніх справ. Аварія на Чорнобильській АЕС назавжди закарбувалася у їхній пам'яті, адже позначилася не лише на здоров'ї, але й стала важким моральним випробовуванням. Двоє з учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, котрі й зараз працюють в інституті, поділилися спогадами про ці нелегкі часи.
Григорій БОЖОК,викладач кафедри загально-правових дисциплін ХЮІ ХНУВС, пенсіонер органів внутрішніх справ:
— У лютому-березні 1988 року зведений батальйон Херсонської спеціальної середньої школи МВС СРСР брав участь в охороні громадського порядку на території безумовного відселення 30-кілометрової зони Чорнобильської АЕС в Наровлянському та Хойніцькому районах Гомельської області БРСР, які були суттєво забруднені внаслідок викиду радіоактивних речовин з аварійного четвертого реактора ЧАЕС.
Близько 250 курсантів та викладачів ХССШМ МВС СРСР були відряджені наказом ГУ навчальних закладів МВС СРСР для несення служби в зону радіоактивного забруднення. Виконували поставлені перед нами обов'язки у три зміни цілодобово, не виїжджаючи з забрудненої території. Співробітники та курсанти ХССШМ несли службу відповідно до відомчих інструкцій, забезпечуючи збереження матеріальних цінностей на закріпленій території, дотримання встановленого режиму перебування в зоні, пропускного режиму, недопущення вивозу забрудненого майна та матеріалів.
Під час несення служби за особовим складом постійно здійснювався медичний нагляд та дозиметричний контроль за рівнем радіаційного опромінювання, вживалися необхідні заходи захисту людей на місцях несення служби та в місцях постійного проживання. Тому особливу подяку хочеться висловити працівникам медслужби МВС БРСР, які несли службу разом з нами.
Роботу очолили та контролювали командир нашого батальйону заступник начальника ХССШМ підполковник В. І. Капустніков, начальник штабу майор 0. М. Акішин, командир роти 0. І. Жакомін. Добросовісно несли службу старші змін капітани 0. І. Кириленко, С. М. Нікішин та інші.
Завдяки вміло організованій службі та чіткому дотриманню вимог стосовно порядку несення чергування та дотримання заходів безпеки, ніхто з особового складу нашого батальйону не допустив порушення законності, своєчасно здійснювалося затримання осіб, які самочинно проникали в зону відселення, вживалися передбачені чинним законодавством заходи реагування. Випадків втрати зброї, поранень, травмувань особового складу допущено не було. За результатами несення служби увесь особовий склад нашого батальйону було заохочено керівництвом МВС Білорусі, України та керівництвом ГУ навчальних закладів МВС СРСР.
Від себе особисто хочеться висловити слова подяки нашим колишнім вихованцям — курсантам ХССШМ, випускникам 1988 року, котрі у свої 22—25 років разом зі своїми викладачами пліч-о-пліч достойно виконали свій службовий та громадянський обов'язок, перебуваючи на службі в ОВС.
Борис КРИВЦУН, заступник декана юридичного факультету ХЮІ ХНУВС, пенсіонер органів внутрішніх справ:
— Як уже зазначив мій колега, Григорій Денисович, у 1988 році працівники та курсанти нашого вузу взяли участьу ліквідації наслідківаварії на ЧАЕС. 40 днів ми перебували у зоні відчуження, забезпечували порядок на забрудненій радіацією території, запобігали вивезенню майна. А траплялися різні випадки: громадяни намагалися викрасти сільськогосподарську продукцію, предмети побуту тощо, не усвідомлюючи, яку шкоду вони можуть завдати здоров'ю. Спочатку радіація не відчувалася, вона дала про себе знати пізніше: після повернення з 30-кілометрової зони відчуження за станом здоров'я більше половини учасників ліквідації отримали інвалідність, багато осіб пішли на пенсію, не досягнувши пенсійного віку. Хочеться зазначити, що всі з честю та гідністю виконували свій обов'язок, відповідально несли службу. І не лякала загроза здоров'ю, страшнішою була ось та жива пустеля, де повинно вирувати життя, а натомість гуляє невидима смерть між спорожнілими будинками.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |