У зв'язку з 25-літтям аварії на Чорнобильській атомній електростанції у всіх, хто зазнав особливого впливу цієї трагедії на своє здоровая і долю, буде і особливий привід пригадати цю сумну подію.
Іван Акимович Лабенок, голова правління районної громадської організації «Союз Чорнорбиль», попросив навести такі факти: після аварії на Чорнобильській АЕС 26 квітня 1986 року радіаційного забруднення зазнали 17 країн Європи,особливо ж — територія в 2448500 кв. км України, Білорусі та Росії. За офіційними даними, в Україні зареєстровано 2 млн. 646106 тис. громадян, що постраждали .внаслідок аварії на ЧАЕС. З часу аварії померло від її наслідків 228000 людей. Відселені із зони аварії, її ліквідатори, всі, кого називають чорнобильцями, проживають на території усього колишнього СРСР. 8 тисяч з них — на Херсонщині. На території Цюрупинського району проживає 581 дорослий чорнобилець, 142 їх дітей. Передчасно пішли із життя 93 людини, з нихторік-9.
Сприйняти чорнобильську трагедію як урок для всіх допомагають передусім особисті враження від пережитого самих чорнобильців. Чим відлунюється в пам'яті Чорнобиль особисто у Івана Акимо- вича Лабенка? Того ранку, коли він прокинувся, як завжди, поспішати на роботу у складські приміщення місцевого колгоспу, звичний розпорядок дня порушила звістка сусіда. Вночі той, як хворий не спав, і бачив дивні сполохи на Чорно- бильськійАЕС, що у 18 кілометрах від їх села Савічі на Гомельщині. З цією звісткою Іван Лабенок прибув і на наряд до колгоспу. Вирішили, пригадує він, поїхати роздивитися, що там трапилося. Коли добралися, то побачили на ЧАЕС пожежників, які ліквідували наслідки аварії. Про все інше дізналися пізніше.
- Напередодні аварії, пригадує І.Лабенок, — я закупив продукти для святкування своїх іменин. Як забруднені радіацією вони більше не знадобилися. Та й не до святкування стало.
На ліквідацію наслідків аварії почали прибувати військові, пожежники, міліція. Долучили до цього і військовозобов'язаних запасу, які згодом набули статусу ліквідаторів аварії.
Усім відселеним з чорнобильської зони дозволялося взяти лише документи і най необхідніший одяг. Решта нажитого роками праці добра залишалася як непридатна. Залишалося пустками вибудоване і власними руками житло. Так незвично все це було, приголомшувало, й не вірилося, що назад більше не повернемося, пригадує І.Лабенок. На всяк випадок він заховав у примітно
му місці ключ від оселі. Згодом неофіційно-нелегально вдалося побувати в рідному селі. На жаль, крадії пограбували все, що встигли.
Дружина І.Лабенка Ніна Григорівна, відправивши сім'ю у Цюрупинськ, де мешкав брат, повернулася до чоловіка працювати разом до кінця жовтня на складі, з якого видавали інвентар, хімкомплекти для ліквідаторів аварії. Зараз як інваліди другої групи і ліквідатори аварії на ЧАЕС проживають у Цюрупинську. До речі, всього у районі проживає 53 інваліди-чорнобильці.
Голова правління районної організації «Союз Чорнобиль» І.Лабенок разом з усіма своїми чорнобильцями особливо завдячує за допомогу і підтримку особисто голові райдержадміністрації Вадиму Андрушкевичу, голові районної ради Ларисі Снігур, міському голові Василю Плотнікову, головному лікареві райлікарні Олегу Попенку. Хоча усі види соціальних допомог мають фінансуватися з держбюджету, допомагають в міру сил чорнобильцям і на місці. Зокрема, за районною програмою «Ветеран» цього року для потреб чорнобильців виділено 25 тис. гривень. Як завжди, відгукується участю і народний депутат України Олексій Журавко. І завдяки йому є кошти для відзначення цієї дати.
Особливе бажання, зауважив І.Лабенок, щоб чорнобильська аварія знайшла відлуння у кожному серці.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |