«Проживаю у селі Петрівці Скадовського району від народження, але такого неподобства ще не бачив. Свого часу викупив будинок у тодішнього колгоспу ім. Гірського. Від самого початку його зведення, де з дружиною та дітьми нині й проживаю, між нами, сусідами, розмежували землю — городи. У кожного — по 0,12 га. Але черговий новий власник будинку поруч з нашим забажав мати удвічі більший город. Не знаю, чим він заслужив таку повагу голови Шевченківської сільської ради Юрія Руденка та землевпорядника сільради Тетяни Тодорчук, але з їхнього благословення в мого горе-сусіда з 'явилося на руках рішення депутатів сільради на дозвіл приватизації 0,25 га поруч з будинком. Але цієї землі в природі не існує! — пише до редакції газети Віктор МЕРКОТАН. — Скільки не доводив депутатам на засіданнях земельної комісії, на сесіях сільради, що потрібно видавати дозвіл на землю за фактом її існування, питання так і не вирішили. Голова сільради виправдовується: рішення депутатів є, отже, хто перший приватизує, того й буде земля. Від таких нововведень на власний город доводиться ходити мало не з вилами в руках. Знахабнілий сусід виліз за межі нашої ділянки, вже починає щось садити фактично на моєму городі. Коли інші люди жили в його будинку, ні в кого не виникало ідеї «прихватизовувати» чужі землі. Невже сьогодні, з мовчазної згоди влади, це робити можна?».
За тривожним сигналом читача до Петрівки виїхав наш кореспондент.
Вижити в нашому селі можна лише за рахунок землі, — говорить автор листа Віктор Меркотан. — Роботи практично немає. Тому моя родина серйозно займається землею-годувальницею. Саджаємо ранню картоплю, цибулю, буряк, кукурудзу.
Віктор Григорович показує на межу свого та сусіднього городів. Говорить, що торік все було нормально, по-людськи. З сусідом ніколи не конфліктували, навпаки — завжди товаришували. А нині Володимир Купріянов захотів приватизувати землю, вилізши при цьому за встановлені межі ділянки.
Складається враження, що в сільраді землевпорядник взагалі не знає, у кого скільки землі, — втрутився у розмову ще один мешканець цього села Віталій Остапчук, який також межує городами з ворогуючими сусідами. — Якось прийшла вона, щось там міряла, а потім заявила, що це я самовільно захопив землю і незаконно її обробляв. Виходить, уже ЗО років як я захопив власний город біля свого будинку?! Землевпорядник сказала, щоб не рипався, бо мене оштрафують, або й взагалі город заберуть. Ми — прості люди, законів не знаємо. Та навіть, якщо з юридичної точки зору це правильно, де ж тут справедливість? Виходить, не встиг приватизувати — забрали.
За словами петрівчан, вся проблема в безвідповідальному ставленні до справи представників сільської влади, зокрема голови та землевпорядника.
Судіть самі: ще за радянських часів за кожним будинком закріпили 0,25 га. Разом з тим, між нашими чотирма сусідніми городами реально немає гектара землі! Нині люди починають приватизовувати землю. Хто перший це зробить, матиме ділянку, а решті залишиться практично по клаптю! — обурюється Остапчук. — Між мною та сусідом, з яким, певно, доведеться судитися, фактично реальних 12—15 соток. Він розпочав процес приватизації.0,25 га, бо має відповідне рішення депутатів. Землевпорядник прийшла і відмежувала сусіду моїх десять соток, залишивши мене фактично без землі.
Чому першими не приватизували землю? — запитую в обох чоловіків.
Тридцять років тут живу, обробляю свій город — і жодних проблем ніколи не було, — відповідає Віталій Оєтапчук. — Приватизовувати землю не мав грошей.'Та й нагальної потреби у цьому не було. З колишнім власником будинку нинішнього сусіда Володимира Купріяно- ва ми жили тихо-мирно. Дійшов до середини городу — це моя земля, далі — його. Словом, ще за Радянського Союзу так було. Після того, як кілька родин одночасно заявили про земельні оборудки в^айонну прокуратуру та відділ Держкомзему, депутати сільради прийняли рішення — мені дозволили приватизувати лише 12 соток, а сусіду — 20. Але ж і це нас не помирило. Чому одному дали більше, іншому — менше?
Помітивши сторонніх людей на своєму городі щойно згаданий Володимир Купріянов підійшов познайомитися. Говорить, що йому чужого не потрібно. Має рішення депутатів на приватизацію чверті гектара, це й зробить.
Це — моя земля, — сказав чоловік, демонстративно встановивши зрошувальний пристріл на донедавна чужій території.
Право на землю має право той, хто більше її обробляв, — обурюється Остапчук. — Я тут тридцять років живу, а ти — три.
Питання до землевпорядника... — сухо відцрвів Володимир Купріянов і пішов.
Поспілкувавшись з колись товаришами, а нині ворогуючими сусідами, направляюся в Шевченківську сільську раду. Найперше прагнув зустрітися із землевпорядником Тетяною Тодорчук та сільським головою.
Землевпорядник у своєму кабінеті пила каву. З журналістом спілкуватися категорично відмовилася, у грубій формі пояснивши, що нічого коментувати не буде, мовляв, працівники мас- медіа для неї не указ.
Я знаю, чому ви приїхали, яке питання турбує, але нічого не скажу, — фактично кричала жінка. — Ми з сільським головою самі розберемося з цими людьми. А вам тут робити нічого!
Сільського голови Юрія Руденка на робочому місці не було. Секретар пояснила: голова поїхав на сесію районної ради. Того дня у Ска- довській райраді дійсно відбувалася сесія. Вона закінчилася об 11.30, а Юрій Миколайович до 15.00 на роботі так і не з'явився. Дзвінки з мобільного теж ігнорував. Незважаючи на попередню домовленість про зустріч, розмови з журналістом сільський голова відверто уникнув.
Автор цих рядків звернувся за коментарем до заступника начальника Головного управління Держкомзему в Херсонській області Оксани ЗІНОВОЇ.
—Для вирішення цього спірного питання конфліктуючим сторонам необхідно звернутися до спеціалістів відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства рай- держадміністрації. Важливо уточнити, на скількох користувачів було заплановано розподілити цю частину території, — говорить Оксана Адамівна. — Трапляється, що реальні площі не збігаються з виділеними. Тобто видається дозвіл на виготовлення технічноі'документації орієнтовної площі, а потім розмір ділянки уточнюється, документи направляються на перезатверд- ження і вносяться зміни.
Якщо людина довше користувалася земельною ділянкою, чи надаються їй переваги під час проходження процедури приватизації землі?
На сьогодні ця норма не діє. Є спеціальні роз'яснення Держкомзему, з яких випливає, що норма набуває чинності з моменту прийняття нового Земельного кодексу. Крім того, там немає вимоги обов 'язково виділити землю. Громадянин має привілей під час звернення. А рада вирішить, чи добросовісно людина обробляла землю, чи сплачувала податки тощо. І лише потім прийме рішення.
Проводжати журналіста з села зібралися близько двадцяти мешканців Петрівки. Більшість з них зізналися, що мають на руках рішення сільради про дозвіл на виготовлення технічної документації по приватизації земельних ділянок для обслуговування житлових будинків, господарських будівель площею 0,25 га. Люди розуміють, що реально між їхніми сусідніми городами цієї площі землі не існує. Розпочинати процес приватизації селяни не хочуть, аби не сваритися з сусідами. Всі вони вірять у справедливість та чекають, доки своє слово з цього приводу скажуть правоохоронні органи.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |