Лікарі б'ють на сполох і хочуть, аби їх чули
З-поміж інших регіонів наша область виглядає загрозливим острівцем, де епідемія туберкульозу сягнула пікових показників. Критично високий рівень захворюваності спровокований нескінченною низкою чинників, про які то кричать з усіх трибун, то безсило опускають руки, оскільки побороти чимало проблем, пов'язаних зі стрімким поширенням хвороби, неможливо лише лікувально-профілактичними методами, адже туберкульоз є ще й індикатором соціального неблагополуччя людей — суцільних стресів, економії на харчуванні тощо.
І хоча показники дещо оздоровилися, втім, лікарі закликають громадськість не заспокоюватися, оскільки таке «перемир'я» підступне, адже упродовж останніх 5 років кількість хворих зросла вдвічі (!).
— Ніяка інша інфекція не руйнує так здоров'я та бюджет родини, не калічить так життя людини найпрацездатнішого віку. Ніяка інша інфекція не вбиває таку кількість молоді і дорослих, як туберкульоз,—переконана лікар Херсонського обласного протитуберкульозного диспансеру Тамара Ленчевська, яка завідує інформаційно-статистичним відділом цього закладу і вважається корифеєм обласної протитуберкульозної служби. — В сусідній Миколаївській області з уперше виявлених хворих на ВІЛ/СНІД кожен третій — хворий на туберкульоз. Без негайного запровадження ефективних заходів дочекатися суттєвого зниження захворюваності ми не зможемо, і тому радикальні дії потрібні вже зараз, у тому числі зміни в ставленні самого населення до необхідності своєчасної діагностики та лікування.
Під час міжрегіональної науково-практичної конференції щодо діагностики, лікування та диспансерного обстереження хворих на ВІЛ-асоційований туберкульоз, яка днями відбувалася в Херсоні, головний лікар обласного протитуберкульозного диспансеру Володимир Бурятинський акцентував, що природа сьогодні кидає новий виклик суспільству, з'єднавши епідемії ВІЛ/СНІДу та туберкульозу: «Проблема стає реальною загрозою для населення. Фахівці ставлять за мету чітко визначитися, що нас чекатиме, за таких темпів поширення хвороби, як ефективно розподіляти потоки хворих, які та де додаткові відділення вкрай потрібно відкрити для подолання загрозливої ситуації та які ще служби залучати для спільних дій».
У кожного ВІЛ-інфікованого внаслідок зниження імунітету вірогідність захворіти на туберкульоз сягає 80%. Лікування потребує якісної діагностики та комплексного підходу фахівців фтизіатричної служби та центру СНІДу. Керівник міжвідомчої робочої групи обласної коордради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ/СНІДу Тетяна Анікейчик застерігає, що роками обидві хвороби можуть протікати безсимптомно, ВТІМ,'ВЖЄ сьогодні в області офіційно на обліку перебувають 2739 ВІЛ-інфікованих, з яких 70% — хворі на туберкульоз. На виконання програми з подолання епідемії виділяються кошти для закупівлі лікарських препаратів та діагностику з державного та обласного бюджетів, що дає можливість забезпечувати якісне лікування. Хворі н? туберкульоз, котрі потребують стаціонарного та амбу- латорно-контральованого лікування, отримують цей вид допомоги в обласному протитуберкульозному диспансері та профільних лікарнях Новотроїцького і Голопристанського районів. Хворі на ВІЛ/СНІД лікуються як в обласних закладах, так і за місцем проживання за відповідними схемами після консультацій обласних спеціалістів.
Херсонська облорганізація Товариства Червоного Хреста України вже 5-й рік реалізовує в області міжнародну програму «Розвиток партнерства в сфері контролю за туберкульозом. Зупинимо хворобу в соціально-незахищених верствах населення». Амбулаторно-контрольоване лікування та соціальний супровід хворих забезпечують 15 патронажних медсестер Білозер- ського, Генічеського, Цюрупинського, Голопристанського районів та Комсомольського і Суво- ровського районів Херсона. Упродовж минулого року його отримали 169 хворих. їм та сім'ям надавалися продуктові набори, одяг, взуття, медикаменти, набори гігієни та гаряче харчування. Всього натуральну,адресну допомогу в попередньому році отримали 1010 хворих на туберкульоз. Нині до лікування залучено вже 26 патронажних червонохресних медсестер майже в усіх районах області, що дає змогу додатково лікувати ще 62 пацієнти. У виправних колоніях, де утримуються хворі на туберкульоз, перед їх звільненням теж проводяться бесіди з метою продовження подальшого їх лікування на волі. Торік досвід облор- ганізації Червоного Хреста в реалізації міжнародної програми схвалила експертна група Бюро ВООЗ в Україні.
Серед причин високої концентрації туберкульозу в області є ще й сприятливі кліматичні умови, що приваблюють сюди осіб з відкритою формою хвороби, здебільшого людей з низькими статками, безхатченків. Не слід забувати і про виправні заклади, які розташовані в області, де перебуває контингент хворих в'язнів. Навіть після звільнення чимало з них осідають у регіоні; відмовляючись від подальшого лікарського нагляду. В цілому сприяють епідемії загальне погіршення умов життя та критичне зниження імунітету населення, забруднення довкілля. Запроваджені спеціалізоване лабораторне дослідження мокротиння' тривало кашляючих хворих, поіменне планування рентгенфлюорографічних профілактичних оглядів населення, починаючи з 15-річно- го вію?, дають можливість не допустити запущених форм туберкульозу. Щорічно при таких оглядах виявляють понад 600 хворих дорослих і до 20 підлітків, більшість з яких навіть не підозрювали, що захворіли. І хоч торік вдалося отримати суттєве зниження показників захворюваності та смертності від туберкульозу, але і це не дало Херсонщині шансу позбавитися статусу регіону з найвищим рівнем його поширеності.
Медики та громадські організації, які працюють у цій сфері, закликають населення не бути байдужим до тих профілактичних заходів, які пропонуються у вигляді планових флюорообстежень для дорослих, проб Манту для дітей та підлітків, а також уникати контактів з хворими. Тривалий кашель має бути суворим попередженням, а не приводом продовжувати самолікування.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.017Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |