Війна давно й упевнено переходить з розряду надзвичайного лиха у розряд буденної статистики. Як би не було прикро цей факт визнавати, але він абсолютно об'єктивний — з плином часу і зміною поколінь приходить зміна переосмислення того, що колись було, у віддаленому від нас часі.
Але поки серед нас є солдати тієї війни, поки серед нас є трудівники тилу й діти війни, ми не маємо права на переосмислення подій і фактів того часу у форматі статистики. Герої у нашій свідомості повинні залишитись героями, а зрадники — зрадниками.
Усі ми свідки того, як недавнє керівництво нашої держави внаслідок умислу чи елементарних пробілів у власній освіті й просвітництві нанесло історичній пам'яті нашого народу стільки шкоди, що переоцінене буде нескоро. Головне ж — було нанесено непоправну образу дійсним воїнам, дійсним патріотам своєї країни і народу. Якби те керівництво потратило хоч трохи часу на ознайомлення бодай з окремими сторінками «Щоденника» Олександра Довженка про війну, то була б хоч якась надія, що й до нього бодай колись прийде усвідомлення великого героїзму народу і не меншої його трагедії. Ось окремі місця із «Щоденника»:
6/ХІ/1943. Україна поруйнована, як ні одна країна в світі. Поруйновані й пограбовані всі міста. У нас нема ні шкіл, ні інститутів, ні музеїв, ні бібліотек. Загинули наші історичні архіви, загинуло малярство, скульптура, архітектура. Поруйновані всі мости, шляхи, розорила війна народне господарство, понищила людей, побила, повішала, розігнала в неволю. У нас нема майже вчених, обмаль митців...
Разом з тим, через півроку робить такий запис: 8/1]/1944. //Якою б не була страхітливо руйнівна війна, яким би брудним ураганом не пройшлась вона по Україні, її величезне позитивне значении для історії українського народу безперечне. У цій пожежі, хаосі й крові злились воєдино всі українські землі. І якою б не була, очевидно, на початку їхня доля тяжкою і трудною, в кінцевому рахунку український народ робить рішучий і неминучий крок вперед. До речі, об'єднання — кінець національномудрібному, другорядне кон'юнктурному.
Довженко «писав» війну не з позиції стороннього спостерігача. Він, полковник, на час війни фронтовий кореспондент, відображав війну такою, якою бачив на власні очі безпосередньо на передовій, яку показував у газетах і відзнятих документальних фільмах. Ось його гнівні рядки: 9/ІУ1944. Америка одмовилась дивитися мій фільм «Битва за н[аiу] Р[адянську] Україну». Вона, підла, і перекупка, і спекулянтка, не захотіла навіть глянути на ту кров, яку купує вона за свій свинячий бекон у консервних банках.
у Чому віддаємо такбагато місця цитуванню? Лише тому, що є цінності неперехідні, як би їх нам не намагались підмінити, чавіть в «найнаціональнішій» упаковці.
Тому — вклонімось живим солдатам тієї Великої війни. Схилімо голови перед загиблими. І — пам'ятаймо всіх поіменно.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |