Виплата конвертах стала однією з найболючіших проблем сьогодення. Нелегальна зайнятість, коли трудові відносини між роботодавцем і працівником офіційно не оформляють, на жаль, нині є досить поширеним явищем як у державі так і в нашому районі. Із загальної кількості працездатного населення району -13,0 тис осіб, фактично приймають участь у системі соціального страхування всього 3,5 тис. осіб, або 27%.
З набранням чинності у 2004 році Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кардинально змінилися принципи пенсійного забезпечен ня громадян. Відповідно до нього страховий стаж кожного з нас залежить не від запису в трудовій книжці, а від того, впродовж якого періоду' сплачено внески до Пенсійного фонду. Розмір пенсії прямо пропорційний тій заробітній платі, з якої сплачувались внески, і величині страхового стажу. Для отримання пенсії необхідно мати мінімальний страховий стаж (для чоловіків — 25 раків, для жінок — 20). Страховий стаж, починаючи з 2000 року обчислюється за даними, іцо містяться в системі персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб.
Працівники, погоджуючись отримувати винагороду за свою працю в конверті, не замислюються над тим, якою буде їхня пенсія через декілька, а може, й через десятки років. Тим самим караючи самих себе і свою старість, а також і нинішніх пенсіонерів, оскільки саме з відрахувань працюючих формується бюджет Пенсійного фонду, а сама пенсія нараховується з легальної заробітної плати. Відсутність цивілізованих відносин позбавляє працівників можливості захищати свої трудові права. Зокрема на виплату заробітної плати, отримання пільг та соціальних гарантій і на пенсійне забезпечення. А з другого боку, є свідченням наявних порушень законодавства як роботодавцем, так і найманим працівником, оскільки йдеться про ухилення від сплати податків та обов'язкових платежів.
Вже понад трьох місяців активно обговорюється законопроект «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», мета якого — встановити соціальну справедливість у системі пенсійного забезпечення та забезпечити гідний рівень життя наших співвітчизників. Він передбачає, зокрема, збільшення нормативного страхового стажу для призначення пенсій за віком у мінімальному розмірі для жінок з 20 до 30 років та для чоловіків — з 25 до 35, а також мінімально необхідного страхового стажу для одержання пенсії за віком з п'яти років до 35. Виникає запитання: яким чином молоді люди можуть сьогодні заробити необхідний стаж, коли більшість з них працює без офіційного оформлення трудових відносин?
У зв'язку з цим звертаємося насамперед до керівників підприємств, та організацій,«які дають роботу людям. Шановні роботодавці! У вас ще є час нарахувати додатково до мінімальної зарплати внески й не позбавл яти своїх найманих працівників страхового стажу і права на отримання пенсії в майбутньому!
Хочемо щоб наймані працівники почули й усвідомили: зарплата, яку нині приносите додому в конвертах, позбавляє вас можливості отримувати пенсію і сподіватися на забезпечену старість у майбутньому! Лише спільними зусиллями зможемо протисгояги «тіньовому» бізнесові. Адже цілком очевидно, що те, як житимемо у майбутньому, вже сьогодні залежить від кожного з нас.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |