ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
ЯКУ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ НЕСЕ РОБОТОДАВЕЦЬ, КОТРИМ ВИКОРИСТОВУЄ ПРАЦЮ ГРОМАДЯН БЕЗ НАЛЕЖНОГО ОФОРМЛЕННЯ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН?
12.05.2011 / Газета: Херсонський вісник / № 19 / Тираж: 10000

За оцінками експертів різних інституцій, в Україні 40-50% заробітної плати виплачується працівникам за різними тіньовими схемами.

На даний час роботодавець в Україні має економічну вигоду від затримки виплати заробітної пла­ти, виплати заробітної плати в розмірах менших, ніж передбаче­но законодавством, виплати заро­бітної плати „в конвертах», не- оформлення трудових відносин.

Ми звертаємося до працедавців, які використовують труд робіт­ників без належно оформлених трудових відносин: миттєвий ре­зультат від такої схеми роботи в порівняні з витратами, які дове­деться потратити на штрафи та санкції, — є мінімальними.

У Верховній Раді України на роз­гляді перебувають три ключових урядових законопроекти щодо детінізації доходів та відносин у сфері зайнятості населення:

Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законо­давчих актів України (щодо мінімальних розмірів оплати праці та гарантій їх забезпечення). За­конопроект розроблено з метою посилення соціального захисту працюючої частини населення України шляхом підвищення мінімальних державних гарантій в оплаті праці, забезпечення лега­лізації виплати заробітної плати та зайнятості, збільшення надход­жень до Державного бюджету, Пенсійного та інших фондів за­гальнообов'язкового державного соціального страхування.

- Проект Закону України «Відповідальність підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, фізичних осіб підприємств та інших суб'єктів підприємницької діяльності у сфері праці розроблено з метою захисту конституційного права громадян на своєчасне одержан­ня винагороди за працю та забез­печення позитивного впливу на стан погашення заборгованості із виплати заробітної плати, дозво­лити легалізувати зайнятість на­селення та сприяти викоріненню виплати заробітної плати «в кон­вертах», зменшити кількість ви­падків порушення норм законо­давства про працю.

Законопроект визначає розміри штрафів за правопорушення у сфері законодавства про працю:

ухилення від оформлення трудових відносин у разі фак­тичного допуску працівника до роботи та виплата винагороди за працю без нарахування та сплати внесків та податків — з підприєм­ства, установи, організації неза­лежно від форми власності та гро­мадян — суб'єктів підприємницької діяльності стягується штраф у розмірі двох тисяч неоподат­ковуваних мінімумів доходів громадян (34000 грн.) за кож­ного неоформленого праців­ника;

порушення встановлених термінів виплати заробітної плати працівникам, інших ви­плат, передбачених законодав­ством про працю, виплата їх не в повному обсязі — з підприємства, установи, організації незалежно від форми власності та громадян суб'єктів підприємницької діяль­ності стягується штраф у розмірі сто п'ятдесяти неоподаткова­них мінімумів (2550 грн.) за кожного виявленого праців­ника, відносно якого скоєно порушення;

нарахування та виплату за­робітної плати в розмірі, ниж­чому від установленого зако­ном розміру мінімальної заро­бітної плати за виконану працівником місячну чи погодин­ну норму праці (обсяб робіт) — з підприємства, установи, органі­зації незалежно від форми влас­ності та громадян — суб'єктів підприємницької діяльності стя­гується штраф у розмірі семи­сот неоподаткованих міні­мумів доходів громадян (11900 грн.), за кожного ви­явленого працівника, віднос­но якого скоєно порушення;

- інші порушення вимог за­конодавства про працю — з підприємства, установи, органі­зації незалежно від форми влас­ності та громадян — суб'єктів підприємницької діяльності стя­гується штраф від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510-1700 грн.).

Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законо­давчих актів України (щодо поси­лення відповідальності за пору­шення законодавства про працю) повинен захистити конституційне право громадян на своєчасне одержання винагороди за працю та забезпечити позитивний вплив на стан погашення заборгованості із виплати заробітної плати, змен­шити кількість випадків порушен­ня норм законодавства про пра­цю.

Передбачено внести зміни до ряду статей Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема — збільшуються розміри штрафів за порушення встановле­них термінів виплати пенсій, сти­пендій, заробітної плати, інших виплат, передбачених законодав­ством про працю, інші порушення вимог законодавства про працю від п'ятдесяти до двохсот п'ятде­сяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-4250 грн.).

Законопроектом передбачаєть­ся, що, у разі відмови працівника від надання пояснень посадовим особам органів спеціально упов­новаженого органу виконавчої влади з державного нагляду за додержанням законодавства про працю, на нього накладається штраф від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів до­ходів громадян (170-340 грн.).

У Кримінальному кодексі України також передбачено збільшити розміри штрафних санкцій, а саме: за неоформлення трудових відно­син у разі фактичного допуску працівника до роботи, незаконне звільнення працівника з роботи, а також інше грубе порушення законодавства про працю робото­давці караються штрафом від двохсот до п'ятисот неоподатко­вуваних мінімумів доходів грома­дян (3400-8500 грн.) або виправ­ними роботами на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займа­тися певною діяльністю на строк до трьох років.

Передбачені законопроектами про легалізацію зарплат заходи можуть забезпечити 50 млрд. грн. додаткових надходжень до усіх соціальних фондів, зокрема — до Пенсійного фонду.

Питання додержання законо­давства про оплату праці та забезпечення соціальних гарантій працюючих на сьогодні — один із вагоміших напрямків роботи на місцевому рівні.

Для цього у місті створена Ко­ординаційна рада з питань вияв­лення причин безприбуткової діяльності та прихованої зайня­тості суб'єктів підприємництва при виконавчих органах міської ради. Пріоритетним напрямком роботи Координаційної ради ви­значено виявлення прихованої зайнятості та розробка заходів стосовно запобігання даним яви­щам. Утворенні районні робочі групи з питань легалізації опла­ти праці та зайнятості населен­ня, повноти сплати внесків до соціальних фондів. До їх складу увійшли представники ДПІ у м.Херсоні, контрольно-ревізійно­го відділу в м. Херсоні, районних управлінь Пенсійного фонду Ук­раїни, головного відділу податко­вої міліції, відділу державної служби боротьби з економічною злочинністю, міського центру зайнятості, районних управлінь праці та соціального захисту на­селення. Розпочалася робота по здійсненню обстежень суб'єктів господарювання.

Проведено 12 рейдів, обстеже­но 46 суб'єктів господарювання та виявлено 29 неоформлених пра­цівників. Виявлені робочими гру­пами факти неоформлених трудо­вих відносин або виплати неле­гальної заробітної плати надава­тимуться до Територіальної дер­жавної інспекції праці у Хер­сонській області для подальшої підготовки та надання інформації до прокуратури, з метою застосу­вання до порушників заходів ад­міністративного, дисциплінарного та кримінального характеру. Як результат роботи робочих груп,, загальна кількість приватних підприємців, що офіційно викори­стовують працю найманих пра­цівників, збільшилася на 7%, або на 135 осіб.

Відрадно, що є роботодавці, які усвідомлюють свою відпові­дальність перед працівниками, перед державою і виплачують за­робітну плату прозоро та сплачу­ють належні податки та платежі.

На останньому засіданні Коор­динаційної ради було прийнято рішення щодо розміщення на білбордах міста номерів телефонів «Гарячої лінії» з питань легалізації оплати праці. Кожен херсонець за телефонами: 49-33-40, 49-22-32 може повідомити про факти пору­шення трудового законодавства.

Звертаємось до керівників, які надають перевагу виплаті зарпла­ти «в конвертах», із закликом про­явити свою громадську позицію і легалізувати реальну зарплатню працівників, не визначаючи їм сумного майбутнього. Адже в ре­зультаті одержання зарплати «в конвертах» вони позбавлені-на­лежного захисту на випадок не­працездатності та приречені на мізерну пенсію. Самі роботодавці, використовуючи тіньову зай­нятість, фактично позбавляються можливості вимагати виконання належним чином доручених ним обсягів трудових обов'язків.

Автор: В.О. НАЧАЛЬНИКА УПРАВЛІННЯ ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ О.Ю. ЯРИГА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту