Шістдесят сьомий рік без війни... шістдесят сім років маленька, у масштабах Всесвіту, та Велика, у своїй гідності, Україна живе без війни. І це не пафосні слова, а наше сьогодення, вибороте ціною мільйонів життів. Для нас, нинішнього покоління молодих, війна — це щось далеке, це минуле і не до кінця зрозуміле. Для батьків сьогоднішніх юнаків та юнок — це спогади їхніх батьків та дідусів і бабусь, яких хтось із них так і не побачив.
Але й до сьогодні, слава Богові, живуть ті, хто пізнав страшне слово «ВІЙНА», не лише як термін з підручника історії, а відчув це на собі і побачив, що таке страх, страждання та Радість Перемоги. І сьогодні живі ті, хто пройшли крізь Велику Вітчизняну і здобули Перемогу, і вибороли Життя для нас. Уже доведено історією і сьогоденням, якби не їхня Перемога, то більшість з тих, хто сьогодні паплюжить минуле — просто б не жили, їхніх батьків не було б, а якби й народилися, то замість того, щоб їздити на іномарках та солодко частуватися у ресторанах — харчувалися б у свинарниках поруч із тими, за ким доглядали б...
День Перемоги у Великій Вітчизняній війні — це не чергова річниця, це не «червона дата у календарі», це ще одна можливість сказати слова «Дякуємо» та «Вибачте», «Дякуємо» за те, що перемогли! «Вибачте» — за те, що немає до вас сьогодні гідної Поваги!
У День Перемоги збираються сьогодні люди незалежно від віку та політичних уподобань, без «доплат» та «винагород». У Херсоні, біля монумента «Невідомому солдату», 9 травня зібралось понад 40 тисяч людей.
Крім цивільних, участь у святковому параді взяли: військовослужбовці, курсанти школи міліції та морського інституту.
Квіти до могили — монумента у парку Слави поклали: голова обласної ради Віктор Пелих, народний депутат України від КПУ Катерина Самойлик, заступник голови обласної державної адміністрації В'ячеслав Білий, .херсонський міський голова Володимир Сальдо та інші представники влади області та міста.
А перед тим, під час мітингу, неодноразово звучали слова вдячності за подвиг, який здійснили діди та прадіди. Зокрема народний депутат України Катерина Самойлик, вітаючи ветеранів, пообіцяла, що наш народ буде вічно пам'ятати, яку ціну заплачено за цю перемогу: «Великая Отечественная — это Великий подвиг Советского народа, это величайшее испытание для каждой семьи, для каждого человека. Победа нам, Советскому Союзу, советским людям, стоила 27 миллионов погибших! 27 миллионов судеб! Самые молодые и дееспособные отдали свою жизнь за свободу, за мир, за победу.. 74% погибших, умерших ст ран, не вернувшихся из плена, — это военнослужащие от 19 до 35 лет. Возраст остальных -от 36 до 51 года.
Лучшие сыны нашей Отчизны освободили от фашизма страны Европы и Дальнего Востока.
Таков боевой путь наших дедов и прадедов. В этой страшной войне участвовало 61 государство, почти два миллиарда человек! Так не забудем же мы гетто, лагеря для военнослужащего и цивильного населения! Не забудем «Бабин Яр», где и сейчас земля стонет, не забудем Янивский лагерь яо Львове!
Не забудем ребят с «Карантинного», будем помнить жертвы нацистских врачей... И, прежде всего тех детей, которые погибали в страшных муках, сожженые в крематориях, от электротока, затравленных псами! Не забудем и тех, кого в качестве живого щита фашисты ставили впереди себя и шли, сражаясь, не думая о стариках и детях, которые стали для них этим щитом. Не забудем и тактики фашистов — сожженной земли. Они хотели сжечь и народ, и нашу землю... Но мы победили. Правда, справедливость, безмерная любовь к своей Родине, патриотизм и единство всего народа не могли не сказаться на итогах Великой Отечественной Войны...»
Втім, просто пам'ятати, для молодого покоління, мабуть, замало.
Самі учасники бойових дій вважають, що сучасну молодь навряд чи можна назвати гідними наступниками ветеранської слави. Старшина у відставці Микола Болотний, ветеран Великої Вітчизняної, говорить, що сьогодні головною проблемою сучасного товариства є роз'єднаність: «Коли ми воювали, не думали над тим,
хто звідки. Хто росіянин, хто кавказець чи українець, ми'всі стояли пліч-о-пліч. Насправді ділили, що було, на всіх. А зараз молодь не така. Є захід, схід, південь. Політикани роз'єднують націю. Якби ми тоді, в таких страшних умовах, думали над тим, що ми різної національності, мабуть, не здобули б перемогу. Ми всі були братами, війна була на всіх одна, і перемога — теж одна. А тепер не можуть вирішити, чий же прапор. Ми здобували Перемогу не для того...»
Чи заслуговує вся сучасна молодь називати себе: «наступниками» ветеранів? Мабуть, це вирішує кожен. для себе. А оцінювати те що було зроблено тоді, треба тільки через призму часу. Ціна Перемоги зростає з кожним роком, чим далі ми живемо, не знаючи війни, тим величнішим стає те, що було зроблено тоді.
Кількість херсонців, які 9 травня вийшли до меморіалу Слави, учасникам Великої Вітчизняної довела, що пам'ять жива, що є ті, хто розуміє, цінує і пам'ятає той Подвиг...
Святкування закінчилося, за традицією, салютом на честь Великої Перемоги!
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |