Повітря у Заозерному особливе: густе, п'янке, настояне на чистих росах і цілющих степових травах. На дзеркальній поверхні ставка, що підступається майже до вулиць, пливуть поважні красені-лебеді. А за кілометр від села — озеро Сиваш, місцевий «курорт», де можна не тільки скупатися у спеку, а й оздоровитися: на його лікувальні грязі їдуть з різних міст країни!
У Заозерному три вулиці, 52 двори, 145 жителів. І ніхто з них (окрім школярів та студентів) навіть думки не припускає, що можна жити десь в іншому місці, бо вважають село найкращим куточком на землі.
Заозерне здається маленьким острівцем серед безкрайнього простору, де небо перетікає в озера, а ставки — у широкий квітучий степ.
ЗАОЗЕРНЕ ВРЯТУВАЛИ ЧУМАЧЕНКИ
Село маленьке й чепурне: у садах — тюльпани, гіацинти, бузок, на які щедро сиплеться білий вишневий цвіт. Будиночки невеликі, «у два вікна», певно, збудовані колишнім господарством для своїх трудівників. З роками люди прибудували до них хто веранду, хто терасу чи літню кухню, садиби «обросли» господарчими спорудами, адже практично в кожному дворі тримають чимало худоби та птиці.
Городи у людей теж чималенькі. їх уже засадили картоплею, іншими овочами. Заозерненці не бояться, що городина засохне і їхній труд пропаде намарно: вода в селі подається цілодобово, без перебоїв, а коштує таке благо — 13 гривень на місяць з двору. Опікується водопостачанням місцеве ПОСП «Теплоогарьовське», яке очолюють подружжя Чумаченків. У Заозерному тільки тоді немає води, як десь порив у мережі трапиться, і той швидко лагодять.
- І в селі, та й у районі небезпідставно вважають, що Чумаченки свого часу врятували Заозерне, залишив- шисьу ньому господарювати. Натомість Іван Анатолійович та Наталія Олександрівна «приписують» збереження «Теплоогарьовського» самим жителям села — роботящим, терплячим, мудрим, котрі в роки реорганізацій та поділів не «порвали» господарство на шматки, а залишили свої майнові й земельні паї у його розпорядженні. Тож коли розформувався рибгосп «Південний», де працювали багато заозерненців, — люди знайшли роботу в «Теплоогарьовському».
Історія подружжя — яскравий приклад того, як треба жити й працювати разом. Чумаченки родом із Чаплинського району. Вони однокласники, у школі сиділи за однією партою, у молодших класах товаришували, у старших — зустрічалися, у 1987 році побралися. Через два роки по тому приїхали у Заозерне молодими спеціалістами, здобувши вищу освіту: Іван Анатолійович інженер-механік, Наталія Олександрівна — економіст. Село тоді було відділком №3 радгоспу «Червоний Сиваш». Через п'ять років чоловіка обрали головою новостворе- ного КСП, на цій посаді він залишився і після реорганізації господарства у товариство, очолює його вже 17-й рік. Дружина працює поруч з ним — головним бухгалтером та економістом.
Наразі «Теплоогарьовське» обробляє 4460 гектарів ріллі, з яких зрошуються тільки 460 га (земельні наділи Чумаченкам довірили всі заозерненці, 120 сергі- ївців, 100 благовіщенців, ЗО овер'янівців та 17 сивашів- ців). Окрім цього, господарство має у своєму розпорядженні 860 га пасовиськ та 630 га — водного фонду: ставки Чобіток, Костин Шпиль, Кругляк, Гайдамаки силами товариства доглядають, чистять, зариблюють. Орендну плату, що коливається від 400 до 2000 гривень (залежно від того, на території якої сільради земельний наділ, люди отримують вчасно і як забажають: хоч грошима, хоч продукцією. Переважно беруть зерно, щоб годувати птицю та худобу, солому, сіно.
В основному сільгосппідприємство вирощує зернові культури й соняшник, на зрошенні — сою. Є в ньому невеличка ферма на 45 корів (молоко використовують для потреб господарства й здають на Новотроїцький мас- лосирзавод), вівчарня. На мехдворі — п'ять вітчизняних комбайнів, чотири «газони», з імпортної техніки — трактор «Кейс», котрий «все вміє робити» і тому працює у дві зміни. Наталя Олександрівна каже, що відтепер купуватимуть тільки закордонні трактори чи комбайни — вони потужні, універсальні, зручні та комфортні.
У господарстві — 72 праців-» ники: не тільки із Заозерного, а й із сусідніх сіл. Приїжджим у місцевій їдальні готують смачні обіди, возять їх на роботу й з роботи.
Люди всім задоволені. Сивашівський сільський голова Валерій Юдаєв каже, що Заозерне — благополучне село, дуже рідко люди звертаються до нього зі скаргами чи проблемами, бо у них є найцінніше на сьогодні — робота. А значить — і матеріальні статки, і моральне задоволення.
Не можна сказати, що село абсолютно безпроблем- не: ніхто не застрахований від біди. Та до сільської ради мешканцям села діставатися 10 кілометрів, а до місцевої контори — кілька десятків метрів. Тож і йдуть вони по допомогу до Чумаченків. Поховання сільчан, котрі йдуть на той світ, на себе повністю берегосподарство. Якщо комусь дуже скрутно — також виручає грошима.
Чумаченки виховують двох доньок-студенток, майбутніх медиків. Могли б уже до них у місто перебратися, до життя комфортнішого й цивілізованішого. Та зауважують, що покинути Заозерне їм і на думку не спадало. Хіба що одного разу, коли молодшу доньку по бездоріжжю, везли на тракторі у Сивашівську школу — інший транспорт не міг проїхати... Та дівчинка тоді заспокоїла батьків, мовляв, їй така екстремальна подорож сподобалася. А потім настала весна, замети розтанули, з'явилися звичні турботі про землю, врожаї, і ті думки пішли самі собою...
У КОЖНОГО СВІЙ «СЕРІАЛ»
Зараз до школи дітей возить шкільний автобус. Школярів у Заозерному 17. Шестеро молодих мешканців села навчаються у вишах. Дітей віком до шести років — дев'ятеро. Виховуються вони вдома, бо дитячого садочка тут, як і школи, немає. Тож молоді мами, якщо без бабусь, змушені доглядати дітей до шкільного віку.
У дворі молодого подружжя Човдарів самостійно «господарюють» дворічний Артем та Каріна, котрій нещодавно рік виповнився. Діти ходять круг хати, бавляться іграшками просто на землі — загартовані. А як не дай, Бог, захворіють — за парканом місцевий фельдшерський пункт. Завідує ним уже 14 років Марина Олександрівна Переяленко. Приїхала вона сюди із Захарівки, закінчивши Генічеське медичне училище. Поселилася на квартирі у бабусі. Через два місяці на новорічному вогнику в клубі познайомилася із місцевим хлопцем, за якого невдовзі вийшла заміж. Відтоді Заозерне з його мешканцями назавжди стало її долею. Марина Олександрівна удень і вночі поспішає на поміч старим і малим:, вимірює тиск, робить уколи, встановлює діагнози, «гасить» вірусні інфекції й патронує новонароджених. Її донька Юля, котра спочатку також хотіла стати медиком, надивившись на мамину роботу «без вихідного й проходного», тепер каже: «Ні, мамо, я хочу таку професію, щоб вночі спати спокійно»... А мама вже звикла, не нарікає, бо іншого життя для себе й не уявляє.
... За кожним парканом 52-х сільських дворів — своє життя, свої радощі й болі, свої, як кажуть, «життєві серіали», своя доля. Про кожну з них окремо не розкажеш. Мені вдалося поспілкуватися з представниками трьох поколінь заозерненців, із розповідей яких і склалася, немов мозаїка, картина повсякденного сільського життя.
Через відчинену хвіртку за редакційною машиною великими блакитними очима спостерігає маленька дівчинка — чотирирічна Аня Забіла. Вона явно нудьгує, їй ні з ким погратися. У глибині двору літня жінка під колонкою чистить каструлі. Це бабуся дівчинки Світлана Євстафіївна. Колись її юна донька народила онуку, кинула бабі з дідом та й подалася шукати пригод і вражень. Тільки один раз за три роки вона приїздила навідати маленьку доньку, потім поїхала і ні слуху від неї, ні духу. Кажуть, начебто заміж вийшла, але Ані в її новій сім'ї місця не знайшлося. Тож мала й не знає своєї мами, називає мамою бабусю, татом — дідуся. Бабуся змушена була кинути роботу, щоб доглядати онуку. Погано, каже, що дитячого садочка в селі немає. Хоч дітей небагато, але ж і їм треба розвиватися, з ними слід займатися, навчати їх. Бабуся Світлана не має такої змоги: за домашніми клопотами ніколи. Треба приготувати на всю сім'ю (окрім онуки, ще є син і донька-школярка), випрати, доглянути худобу (тут майже кожен мешканець тримає корів і здає молоко). Тож і нудиться дівча саме, шукаючи собі забавку. Хочеться вірити, що майбутня доля буде прихильною до неї, що зрештою мама до Ані повернеться, а дівча пробачить їй легковажність...
Із десятикласницею Тетяною Макаровою ми познайомилися в місцевому магазині підприємців Васильківських, де є всі необхідні продукти, хліб. Дівчина навчається у Новотроїцькій вечірній школі. Таке навчання передбачає, здебільшого, самостійне опанування предметів та екзамени у певний період. Тож у дівчини купа вільного часу. Мешкає вона з мамою, допомагає їй по господарству, а «відпочиває» біля телевізора. Піти в селі нікуди: клуб, що в одному приміщенні з конторою, відкривають тільки на свята й вибори. Одна відрада — наречений із Сивашівки. Та він працює й не може приїздити щодня. Таня ж його завжди чекає з нетерпінням і хвилюванням, бо разом із весною в її серці квітнуть ніжні почуття...
Садиба Васильківських потопає у квітах, чиста, затишна, охайна. Тут мешкає велика родина — три покоління заозерненців: найстарші, пенсіонери — Марія Петрівна і Володимир Павлович, їх син Олексій із дружиною Таїсією і онуки Оксана й Настя. Щоправда, дівчата вже вивчилися, мають професії: Оксана вчителює в Енергодарі, але скучає за домівкою і приїздить майже щотижня. Настя медсестра у Сивашівській амбулаторії, кожного дня їздить разом із школярами до місця роботи, а увечері повертається додому. Сім'я живе дружно, молодші поважають старших, а старші враховують їхні інтереси. Велике господарство, в якому три корови, телята, свині й птиця, доглядає Олексій. Бабуся готує обіди. Дідусь постійно щось лагодить, клепає, ремонтує. Невістка Тася працює продавчинею у магазині й поштаркою в селі. Настя разом з мамою тримають у порядку город, сад, присадибну ділянку, прибирають хату, перуть. На вихідних до них приєднується Оксана. Часто до батьків навідується й старший син — Микола, котрий мешкає у Новотроїцькому. Велика сім'я збирається за одним столом, діляться враженнями, новинами, планами. їх поєднують не тільки родинні зв'язки, а й щира любов до рідного села.
Отак у щоденних турботах неспішними хвилями пливе життя в Заозерному: люди працюють і на роботі, і вдома, відпочивають лише на великі свята. Останнє з них — День Перемоги традиційно для тиловиків, яких у селі шестеро, в місцевій їдальні організовувало ПОСП «Теплоогарьовське* (живих учасників бойових дій тут немає вже давно). їх смачно пригостили, дали щедрі продуктові пакети, вшанували добрими, теплими словами. У декого від спогадів та розчулення скотилися сльози по щоках. Бо для людини турбота і вдячність — найголовніші чинники в житті. На щастя, заозерненці їх відчувають.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |