ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
У Подове прийшли інвестори
16.05.2011 / Газета: Трудова слава / № 19 / Тираж: 4714

Світова фінансова криза дорого коштувала нашій країні. Важкі наслідки її українці й досі відчувають на собі: підвищення заробітних плат та пенсій не встигає за стрімким зростанням цін на товари і послуги, реальні доходи більшості населення знизилися. Жити стало дорожче і складніше.

Сільгоспвиробництво у цій ситуації потерпає чи не найбільше. Воно і в роки фінансового благополуччя через недосконалу державну політику в галузі АПК знаходилося на межі виживання, нині — й поготів. За нинішньої ситуації сподіватися можна хіба що на інвесторів.

Подовому в цьому плані повезло. В село прийшли потужні інвестори, як стверджують самі — всерйоз і надовго. Підтвердженням цьому може служити той факт, що з перших місяців роботи вони вклали в новостворене господарство кілька мільйонів гривень.

ВІЗИТНА КАРТКА ТОВАРИСТВА

Товариство з обмеже­ною відповідальністю «Лана — Подове 1» — так нині на­зивається новостворене сільгосппідприємство в По­довому, яке в перспекти­ві планує стати для села базовим господарством. Засновниками його є під­приємці В. В. СТАВРАТІЙ та О. О. ЄВСЕЄВ — власники херсонської фірми з поста­чання пально-мастильних матеріалів, директором — С. Л. БОЧКО. Поки що господа­рює товариство на 1,5 тисячі гектарів земель, які орендує в двохсот п'ятдесяти місце­вих власників земельних на­ділів. Договір оренди уклали на п'ять років.

- Розраховуємо, що з часом, коли подовчани пе­реконаються у серйозності наших намірів та вигідності співпраці, кількість орендо­давців збільшиться, — роз­повідає Віктор Васильович Ставратій. — Заохочуватиме­мо їх до цього створенням нових робочих місць (у Подо­вому досить високий рівень безробіття), пристойною заробітною платою, пільга­ми та суттєвими внесками у соціально-культурний розви­ток населеного пункту, тобто здоровою конкуренцією.

Спеціалізується госпо­дарство на вирощуванні зер­нових та овочевих культур. У структурі зернових більшу площу, орендованих полів відводять під сою та овочі. З ринком збуту проблем не буде, заздалегідь укладені договори на поставку про­дукції з крупними перероб­ними підприємствами. Ранні зернові вирощують лише для забезпечення хлібом за пільговими цінами (по со­бівартості) орендодавців і трудівників господарства та кормовим зерном — худоби їх особистих підсобних гос­подарств. З цією ж метою одне із зрошуваних полів відвели під люцерну.

Орендну плату за землю встановили у розмірі 3 % грошової оцінки вартості земельних наділів. Роботу в господарстві отримали сорок трудівників, у тому числі тридцять жінок, що для села особливо важливо. Заробітну плату «Лана — Подове 1» виплачує своєчасно, середньомісячний розмір її нині сйладає більше 1,5 тисячі гривень. Але варто врахувати, що товариство включилося в роботу прак­тично з початком весни.

НОВА ТЕХНІКА І НОВІ ТЕХНОЛОГІЇ

Землі, на яких нині пра­цює товариство, торік зна­ходилися в суборенді. Ко­лишні орендарі пішли, за­лишивши їх необробленими, тож весняний обсяг робіт суттєво збільшився. Труд­нощів додали пізня весна та дощі. Тому, щоб відсія­тися в строк, новостворене господарство, насамперед, подбало про зміцнення ма­теріальної бази і закупило потужний імпортний трак­тор New Holland Т8050 з набором сільгоспінвентаря (також імпортного) та три трактори Бєларус МТЗ-892. Вся техніка працювала у дві зміни, що дозволяло за добу готувати ґрунти на 70 гектарах. Посіяти зернобо­бові вдалося в оптимальні строки.

Ще одна «больова точка» новоствореного підприєм­ства — зрошення. Частина меліоративного трубопро­воду на 9 полях через елек- трокорозію вийшла з ладу, його потрібно міняти. А без поливу вагомий ужинок виростити неможливо. Цю проблему «Лана — Подове 1» також вирішує оператив­но і кардинально. Рекон­струкція йде повним ходом, труби потрібного діаметру закуплені, залучено потужну техніку для земляних робіт та укладки трубопроводів. Так що за неповних чотири місяці роботи товариство вже вклало у сільгоспвироб- ництво в Подовому більше З мільйонів гривень.

При підготовці грунту прі­оритет господарство віддає No-Till (від англійського «по tillage», що перекладається як «не орати»). Дану тех­нологію обробітку грунту (у нас її називають «ну­льовою») активно викорис­товують у всіх розвинутих країнах світу.

- Сьогодні в світі за сис­темою зберігаючого земле­робства обробляється біль­ше 400 млн. га, при цьому цифра неухильно росте.

Характерно, що лідерами з впровадження ресурсозбе­рігаючих технологій стали найбільші світові експортери сільгосппродукції, — розпо­відає Олексій Олексійович Євсєєв. — Ця технологія дозволяє поліпшити жив­лення ґрунту, стимулює в ньому біологічну активність, збільшує вміст органічних речовин і сприяє форму­ванню гумусових частинок. Сукупність методів обробки наступна: ґрунт отримує живлення від стерні, яка залишається на її поверхні після збору урожаю. Сере­довище, що створюється рослинними залишками, згубне для сільськогоспо­дарських шкідників. Якщо «нульова технологія» ви­тримана, то виживають три- п'ять відсотків шкідливих ко­мах, від яких позбавляються за допомогою хімічного обробітку. Крім того, No- Till покращує накопичення вологи в ґрунті, порівняно з механічним обробітком. По­жнивні залишки дозволяють затримувати та зберігати вологу на-полях. Немало­важно й те, що з відмовою від механічної обробки ґрун­ту кількість «заліза» скоро­чується з 74 до 5 кг/га, а витрати на ремонт техніки — з $17 до $4.

У планах господарства — поступова заміна дощувалок «Фрегат» на імпортні значно досконаліші аналоги, але це завдання наступних років.

ЗНАЧЕННЯ ОВОЧЕВОЇ ГАЛУЗІ

Як передбачливий госпо­дар ніколи не кладе яйця в одну корзину, так і розумний сільгоспвиробник ніколи не робить ставку лише на одну культуру. Для Таврії це особливо актуально, не дарма ж наші землі вважають зоною ризикованого землероб­ства. Городні культури в цій ситуації ТОВ «Лана — По­дове 1» вважає своєрідним «страховим полісом». За умови ретельного дотри­мання технології, саме овочі здатні забезпечувати високі прибутки.

У поточному році госпо­дарство вирощує городину на 100 гектарах. Зважаючи, що в цілому по району під овочі відведено 1,5 тис. Га, площа досить солідна. Ці землі виділені під цибулю, помідори, капусту та моркву. Поля обладнані крапельним зрошенням, що дозволяє використовувати дніпров­ську воду з максимальними ефективністю і користю для рослин.

Як і в інших аспектах, до овочівництва товариство підійшло ґрунтовно. Ще взимку, з перших днів госпо­дарювання, спорудили тим­часові теплиці, в них і виро­щували розсаду. Опалювали їх брикетами, виготовлени­ми з перегною та соломи. Літні люди пам'ятають: у 50-60 роки минулого століт­тя таке паливо було досить поширене в селах району, ним опалювали хати. Восени на місці тимчасових теплиць планують зводити стаціо­нарні, загальна площа їх становитиме 0,5 гектара.

Вирощування горюдини має неабияке значення і для мешканців Подового, насамперед тому, що за­безпечує роботою сільських жінок. Не секрет, що їм най­важче працевлаштуватися у сучасному сільгоспвироб- ництві. Переважна більшість господарств тваринництвом та овочівництвом не займа­ються, а якраз у цих галузях працювала найбільша кіль­кість представниць слабкої статі.

Сьогодні в теплицях това­риства працюють тридцять трудівниць, часом кількість задіяних на догляді за посі­вами, збиранні овочів тільки зростатиме. Заробітною платою вони задоволені, умовами роботи також. Для частини членів, городньої бригади робота стане по­стійною, інші працювати­муть сезонно — з квітня по жовтень.

МІЦНЕ ГОСПО­ДАРСТВО — БЛА­ГОПОЛУЧНЕ СЕЛО

На інвесторів у Подо­вому покладають великі надії — міцне господарство сприяє розвитку соціально- культурної сфери села. За­сновники ТОВ «Лана — Подо­ве 1», незважаючи на корот­кий строк роботи, встигли зробити в цьому напрямку перші кроки. Найперше, взяли на себе турботу по водозабезпеченню села, причому на досить пільго­вих умовах. Воду подають постійно. Місцеві мешканці сплачують за цю послугу по 12 гривень на місяць, орендодавцям надана 50- відсоткова пільга. А після реорганізації комунального підприємства трудівників та орендодавців господарства взагалі обіцяють звільнити від оплати за воду.

ПОСП «Лана» не лише зберегло значну частину споруд колишнього базового господарства (тік, мехзагін, майстерню, їдальню, млин, пекарню, корівники), а й чи­мало зробило для оновлення їх. До речі, саме це зіграло вирішальну роль, адже про­позицій у інвесторів з різних куточків області було чимало. Є де розмістити техніку, під­готувати її до роботи в полі. Вдосталь також складських приміщень для зберігання насіння та засобів захисту рослин. З перших днів вес­няних польових робіт товари­ство мало можливість забез­печувати своїх трудівників гарячим харчуванням.

У найближчих планах — розширення і реконструкція бази мехзагону, причому основна увага буде приді­лена створенню максималь­но сприятливих умов для роботи і відпочинку трудів­ників. Замовили проектно- кошторисну документацію на будівництво нової заправки, послугами якої користува­тимуться і мешканці села. Трудівники й орендодавці мають можливість брати хліб в пекарні господарства, при­чому — по собівартості. Після збору врожаю асортимент виробів буде розширено, в пекарні випікатимуть батони та булочні вироби.

Розширятиметься вироб­ництво — збільшиться кіль­кість робочих місць. Хоча вже сьогодні господарству не ви­стачає висококваліфікованих механізаторів, операторів дощувальних машин, овочів­ників. Оптимальний варіант, вважають засновники, на­правити на навчання місцеву молодь, забезпечивши її стипендією. Для села це також суттєвий плюс.

Зважаючи на народну мудрість: «Хвали невістку через рік, а не через тиж­день», місцеві селяни поки що обережні в оцінці нових інвесторів. Однак багатьом подобається діловий підхід ТОВ «Лана — Подове 1» до вирішення проблем. Вражає й оперативність — усе потріб-» не для роботи надходить без будь-яких затримок. Приєм­не враження на селян спра­вив той факт, що дізнавшись про 95-річчя найстаршої мешканки села, засновники з власної ініціативи виділили їй тисячу гривень.

У Подове прийшли ін­вестори, а з ними — й змі­ни в житті місцевих селян. Давайте побажаємо, щоб інвестиції були щедрими, господарство — успішним, а село — благополучним.

Автор: Людмила ГРИГОР'ЄВА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту