ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Кому—черпак, а кому—крихти...
19.05.2011 / Газета: Новий день / № 21 / Тираж: 36600

На Голопристанщині налічується 15 800 пенсіонерів. Головна особливість району: на 100 працюючих —188 пенсіонерів. І щороку це співвідношення зро­стає. Між тим, середній показник по Україні — 82 пенсіонери на 100 працюю­чих. Ось чому в районі з нетерпінням чекають на пенсійну реформу, яку готує уряд: надто багато проблем накопичилося.

З 32 тисяч працездатного населен­ня у нас офіційно трудяться лише 8 тисяч, — повідомив начальник районного управ­ління Пенсійного фонду Петро Шевцов (на фото). — А де ж решта працівників? У тіні. І можна лише вітати наміри уряду зруйну­вати усталені схеми ухилення від оподат­кування та сплати внесків до Пенсійного фонду. Я знаю чимало підприємців, які, маючи супермаркети, самі працювали на єдиному податку та ще й десяток про­давців понабирали,-оформлених приват­ними підприємцями. І ніхто не сплачував податки! Такі «бізнесмени-спрощенці» сплачували лише від 20 до 170 гривень за патент і спокійно жили без усіляких там внесків до Пенсійного„фонду. Відтепер цю лазівку прикрито. Прийнято закон, за яким кожний приватний підприємець, котрий працює за спрощеною системою оподат­кування, зобов'язаний платити єдиний соціальний внесок, хоча б у мінімальному розмірі (з квітня — 333 грн.).

Щоб не бути голослівним, Петро Васи­льович оприлюднив на зібранні голів сільських і селищних рад масштаби ра­йонної «тіні»:

За офіційними даними минулого року фонд оплати праці району становив 131 млн. грн. Саме з цієї суми стягуються податки, в тому числі й до Пенсійного фон­ду. Щорічно сам Пенсійний фонд виплачує 172 млн. гривень пенсіонерам. Якщо скла­сти ці суми, то виходить, що кожен житель району повинен одержувати 410 гривень. Чи можливо прожити на такі гроші? Ні. Значить, ці загальнорайонні «доходи» не­точні. Значить, у населення є додаткові надходження. А якщо відмінусувати пенсіонерів, то кожна працююча особа з 32 ти­сяч працездатних одержує в середньому 228 грн. на місяць. Мізер! Але при цьому щороку наш МРЕВ реєструє понад 100 одиниць автотранспорту. Гроші на їх придбання десь же беруться?! За моїми приблизними підрахунками, фонд оплати праці району разом з виплатами Пенсій­ного фонду становить 831 млн. грн. Прак­тично майже мільярд гривень готівкою! Якби з усіх цих грошей були сплачені по­датки, скільки б проблем ми вирішили! І бюджетних, і пенсійних! І тоді б не виник­ла проблема дітей війни, яким за законом мають доплачувати 30% до пенсії.

А поки що картина складається безра­дісна. Середній розмір пенсії по району — 941 грн. Діти війни (а таких на Голопристан­щині понад 6 тисяч) пишуть обурені листи і судяться з Пенсійним фондом, відстоюю­чи свої права на додатнові виплати.

Досить широкою залишається й амп­літуда коливання між фактичними розмі­рами мінімальних пенсій, призначених за законом України про пенсійне забезпе­чення, та максимальних відповідно до інших законодавчих актів. Тобто з одного суспільного «казана» один черпає чайною ложкою, а інший — великим черпаком.

— Солідарна система, що діє зараз, не зможе довго існувати, — переконаний Петро Шевцов. — Її необхідно реформу­вати, враховуючи реалії життя: Самі пен­сіонери, особливо-в селах, — за рефор­му. Ну ось дивіться, люди відпрацювали багато років і пішли на пенсію в 1970— 1980-ті роки. Які тоді були заробітки на селі? Дуже маленькі. І коефіцієнт при на­рахуванні пенсії застосовується дуже маленький. Нормальні коефіцієнти з'явилися лише з 1990 року. Ті, хто пішов на пенсію до цього, виявилися у програшу. їхня се­редня пенсія по нашому району не пере­вищує 500 грн. Цим людям держава до­плачує до мінімальної пенсії (сьогодні 764 грн.). Людина, маючи стаж 35—40 ро­ків, відпрацювавши у колгоспі трактори­стом чи дояркою, одержує 764 грн. Тільки у деяких набігає 800 грн. І це вже макси­мум. А іншій людині, котра протягом життя відпрацювала лише п'ять років, держава призначає соціальну пенсію — сьогодні це 350 грн. І та ж сама держава доплачує цій людині, щоб вона також одержувала мінімальну пенсію. Ось і виходить, що дар­моїд і трудяга одержують однакові пенсії.

На думку Петра Васильовича, рефор­ма має усунути цю несправедливість. Пен­сія має бути зароблена..Соціальна пенсія повинна бути меншою за мінімальну: скільки заробив — твої. Доплачувати ніхто не буде.

Автор: Анатолій ЯЇЦЬКИЙ


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту