ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Як аптеці уникнути долі « Херсоноблфармації»?
23.05.2011 / Газета: Вісник Олешшя / № 41-42 / Тираж: 3416

У районі без рецептів залишилась 41 категорія пільговиків

«До мене та моїх колег продов­жують звертатися пацієнти за пільговими рецептами. Але ми змушені відмовляти їм виписку рецептурних бланків на пільгове придбання медикаментів і робити відповідний запис в амбулаторній картці, посилаючись на усне роз­порядження керівництва райлі- карні», — говорить знайомий лікар.

Звісно, ніхто не візьме на себе відповідальність дати таке розпо­рядження письмово. Адже йдеть­ся фактично про здоров'я, а може й життя самих пацієнтів.

Та чи може це втішити пільго­виків? Варто підняти розпоряд­ження Кабміну за N1303 від 17.08.1998 року, аби пересвідчи­тись, що «усна заборона» торкну­лася 41 категорії пільговиків у рай­оні.

Кешти з районного бюджету немає можливості переказувати на рахунки єдиної комунальної ап­теки N20 та її філіалів у населених пунктах району, оскільки вони, тобто рахунки, заарештовані.

Прокоментувати ситуацію ми попросили головного лікаря кому­нального підприємства «Цюрупинська центральна районна лікарня» Олега Попенка.

- На переможця тендера на об­слуговування громадян пільгових категорій — комунальне підприєм­ство «Центральна районна апте­ка N20 Цюрупинської районної ради» — виконавчою службою на­кладено арешт за заборгованість по зарплаті — порядку 160 тисяч гривень, яка утворилась ще з часів підпорядування цього аптеч­ного закладу «Херсоноблфар- мації». Ці кошти судом покладені на районну аптеку, яка виплатити їх не в змозі.

У зв'язку з цим керівництво ап­теки N20 надіслало на ім'я голов­ного лікаря комунального підприє­мства «Центральна районна лікарня» Олега Попенка офіційне повідомлення про те, що змуше­не розірвати договір на задово­лення рецептів для пільгових ка­тегорій громадян.

«У цій ситуації ми змушені ого­лосити новий тендер на відпуск ліків пільговим категоріям грома­дян, — продовжує Олег Іванович. — Але на його організацію та прове­дення може піти не менш як півто­ра місяця».

На запитання, як бути в цей пе­ріод з лікуванням пільговиків, О.Попенко пояснив, що, зокрема, укладено договір з Голоприс- танською районною аптекою для отоварення пільгових рецепів он- кохворим — хоча б для початку.

А як бути з іншими категоріями пільговиків? Хворими, скажімо, на діабет, ветеранами війни, чорно­бильцями та ін.?

Що стосується інших пільго­виків (а їх, як ми вже зазначили, 41 категорія), то Олег Іванович заявив, що з ними можуть виник­нути проблеми.

- Це означає,* що протягом на­ступних півтора-двох місяців, тоб­то до того моменту, поки визна­читься новий переможець тенде­ра, можуть бути збої в забезпеченні медикаментами пільгових кате­горій громадян, — зауважив він.

Як бачимо, ці люди втягнуті в «експеримент» під назвою: «Ліку­вати чи помирати?» помимо своєї волі і навіть волі керівництва ап­теки N20 та райлікарні. За слова­ми О. Попенка, якщо тендер вия­виться успішним, то «Центральна районна аптека N20», як кому­нальний заклад, знову може ста­ти переможцем. Але для цього їй треба позбавитись боргів. А як ні — то умови конкурсу будуть розпов­сюджені на інші аптечні заклади, «пільговиків» серед яких сьогодні фактично немає в районі.

Зауважимо, що історія із «ап­течними» боргами почалась ще під час приналежності закладу «Хер- соноблфармації». Тоді це об­'єднання не передбачало ніяких коштів на підтримку аптеки N20 у Цюрупинську. За офіційною вер­сією — начебто через нестачу коштів у самій «Херсоноблфар- мації».

Тепер людям, які мають право на безплатне придбання ліків за пільговими рецептами, пропону­ють купувати їх імпортні аналоги, які зазвичай безплатними не бу­вають. Але пільговики виступили проти такої ідеї. Вони наполягають на тому, аби, як і раніше, їх забез­печували ліками по безплатних рецептах.

Важко сказати, скільки в рай­оні осіб, які мають право на пільги за соціальною чи професійною оз­накою, залишаться без пільгових рецептів.

Насправді ж проблема значно глибша, ніж здається на перший погляд. На покриття повної або ча­стини вартості ліків для пільго­виків припадає частина і всіх вит­рат районного бюджету. Але за рахунок соціальних витрат бюд­жет не може покрити борги по зар­платі самого аптечного закладу. Як бути?

«У пільговиків є одна претензія до вас, яка полягає в тому, чи ви­носили на сесію «аптечне» питан­ня і чи було воно ухвалене?» — за­питали ми голову постійної депу­татської комісії районної ради з питань медицини, охорони здоро­в'я та соціального захисту насе­лення Віктора Кудаса.

Як господарюючий суб'єкт ап­тека N20 у комунальній власності громади району. Значить, сесія може приймати рішення по ній. У межах своїх повноважень наша комісія підготувала проект рішен­ня на сесію. Але виділили лише 40 тисяч гривень. Це крапля в морі. Ніякої погоди в ліквідації «аптеч­них» боргів вона не зробила.

Що ви ще можете сказати в рамках цієї справи?

Розрахунок збитків показує, що це в основному борги по зарп­латі. Але не тільки. Навіть якщо до­поможемо з виплатою зарплати, справи це не змінить. А за що за­купляти медикаменти, адже без них ніякого обороту не буде?Така некомпетентність керівництва дивує. У такому випадку повинно прийти інше керівництво.

Якщо заглянути в бухгалтерію аптеки, там і борги моєї дружини по зарплаті, яка змушена була розрахуватися через це.

А може все робиться для того, щоб довести справу до банкру- ства, аби легше було «комерціал­ізувати» єдиний у районі комунапь- ний аптечний заклад? На нашу думку, це не аптека суд програла. Її просто зрадили.

Суд діяв законно, а виконавча служба не може не виконувати його рішення.

То в чому ж вихід? Адже не мо­жуть пільговики тривалий час жити без ліків? Та й закон на їхньому боці.

Запитайте про це у вашого Віктора Федоровича (судячи з на­ступних слів, співрозмовник, певно, мав на увазі Януковича — Президен­та України. — Автор.). Це ж він обіцяв поліпшення життя вже сьогодні.

Однак голова районної ради Лариса Снігур не виключає комп­ромісного вирішення цього питан­ня вже найближчим часом. На її погляд, вихід можна знайти, якщо до думки влади прислухаються всі, хто готовий допомогти вийти із складної ситуації до того момен­ту, поки буде проведено новий тендер.

Чи вдасться — це стане зрозум­іло вже найближчим часом.

Автор: Анатолій ПОЛУФАКІН


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту