З початку року, відповідно до Податкового Кодексу України, ПДВ може бути відшкодоване автоматично. Тобто сумлінні платники податків отримують право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на їхні розрахункові рахунки. Яким способом отримують платники відшкодування ПДВ від держави та про те, до яких незаконних схем вдаються несумлінні громадяни, аби отримати вищезгаданий податок — про це йшла мова на останньому брифінгу у державній податковій адміністрації області.
Механізм операції автоматичного відшкодування податку на додану вартість наступний: протягом 20 календарних днів після подання декларації податківці проводять перевірку. У ній 15 днів відводиться для визначення відповідності платника податку критеріям, що зазначені в законодавстві. Якщо підприємство не пройшло «відбір», інспектори протягом 17 днів зобов'язані повідомити бізнесмена про результат та причини невідповідності.
Критерії, за якими податківці відбирають те чи інше підприємство — не такі прості. Про це говорить той факт, що з ЗО платників, які хотіли відшкодувати ПДВ у нашій області, всім вимогам відповідає лише одна фірма. Решта 29 не пройшли законодавчу планку, тому відшкодування для них буде здійснюватись у звичайному порядку.
«На заваді очікуваному автоматичному ПДВ стоять дві вимоги — недостатній рівень заробітної плати та наявність розбіжностей між податковим кредитом і зобов'язаннями контрагентів за поставлені послуги, — зазначає виконуюча обов'язки начальника управління оподаткування юридичних осіб ДПА у Херсонській області Ірйна Галещук. — Зарплата має бути у 2 рази більшою за мінімальну на підприємстві, яке хоче автоматично отримати відшкодування ПДВ. Ну а про суми завищених кредитів і говорити нічого, їх мають 25 фірм з ЗО, які подали заявку».
За словами, податківців система відшкодування ПДВ в Україні працює. І якщо підприємства будуть виконувати рекомендації інспекторів, то кошти, що фірма має отримати від держави — вона отримає автоматично.
У той же час співпраця підприємств з ДПА може бути досить специфічною. Особливо у розрізі відшкодування того ж ПДВ. За словами фахівців податкової, зараз вже розроблені цілі криміногенні схеми, щоб обійти закон та знайти спосіб відшкодувати цей податок.
Як зазначають податківці, саме приймання та експорт металобрухту найбільш криміналізована сфера підприємницької діяльності на Херсонщині.^ Справа в тому, що з початку року саме ця сфера діяльності перестала бути об'єктом оподаткування. Мабуть саме тому, «горе-бізнесмени» і вирішили , обійти закон у операціях, пов'язаних з металобрухтом.
На 1 травня цього року бізнесменам нашої області вже відшкодовано 58,5 млн гривень, Водночас податкова міліція зафіксувала на Херсонщині 6 фактів безпідставної заяви на відшкодування ПДВ на суму 11 млн гривень. Допомагають несумлінним платникам у таких справах конвертацій центри — стверджує начальник відділу протидії незаконному відшкодуванню ПДВ УПМ ДПА в Херсонській області, капітан податкової міліції Андрій Мельничук:
«Це здебільшого організовані групи осіб, і в них налагоджений механізм подібної «допомоги». Документація, підробка рахунків, формування фіктивних податкових кредитів — цим і займаються конвертаційні центри. За це вони отримують відповідну грошову винагороду від підприємств, які переступають закон. Наша мета — зробити так, щоб цих конвертаційних центрів не існувало, тоді фіктивним бізнесменам не буде до кого звернутись».
Отож, податківці радять підприємцям сплатити податок і чесним шляхом йти до відшкодування ПДВ. Адже у разі невиконання порад інспекторів ДПА, на бізнесменів чекає досить серйозне покарання — до 8 років позбавлення волі, можливо навіть з конфіскацією майна. Можливо хоч у такий спосіб податківцям вдасться довести до свідомості людей, що краще підтримувати добрі стосунки з законодавством.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |