ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
СОЛОДКА ЧЕРВОНА СПОКУСА
26.05.2011 / Газета: Акценти / № 19 / Тираж: 5000

На херсонських ринках вже з'явилися перші полуниці, красиві, червоні, на перший погляд дозрілі і дуже апетитні, ягоди так і спокушають: спробуй нас! Але чи насправді вони такі «солодкі» та «поживні»?

Сама по собі полуниця разом із вітамінами може занести у організм і дуже небезпечні речовини, а особливо «рання». Фахівці стверджують, що справжня стигла ягода з'явиться лише за тиждень — два, а то й три (залежно від погодних умов), та незаважаючи на це, у продажу її вже чимало сьогодні.

Ціни на полуницю різні — від 25 до 40 гривень за кілограм — це на ринку, і до 60 грн/кг у «маршах». Найпопу- лярніший сорт на прилавках — «Хоней», Продавці запевняють, що ягоди при­везені з районів області, на багатьох цінниках вказано, звідки саме — Цюру- пинськ, Антонівка, Нова Маячка тощо, Наявні документи на продаж сумнівів не викликають (на перший погляд),.. Навіть на просте запитання «Який у вас сорт?», продавці на Центральному ринку не лише відповідають, але й од­разу дістають документи і пропонують пересвідчитись у тому, що ягоди якіс- ні(!).Пропонують спробувати... З чого б таке «законодотримання»? Насторожує... Куштуємо/.. Зрозуміло, що смакові якості у «першої» не такі, і «бажаного» рівня не сягають, але на ринку запев­няють: «Ранній сорт ніколи не дасть солодкої ягоди», і радять «Зачекайте тиждень, якщо хочеться солодкої».

Що ж стосується зовнішнього ви­гляду, то ягоди виглядають начебто нормальними, дозрілими. Лежать переважно насипом або у невеликих ящиках. Полуниця у пластикових ко­робках викликає здивування: мабуть не домашня, Цілком логічно, тому що мало хто буде запаковувати плоди, зібрані на власному городі. Це скоріш виглядає, як магазинний продукт, а не домашній.

На питання до продавця: «Чому Ваші полуниці у пластикових коробках? Перепродаєте?», він так солідно від­повідає, що так ягода не тільки краще зберігається й «товарний вигляд» має кращий. На питання: «Чи не відлякує це людей», продавець запевняє: «Ні. Хто пі/водить, я пробувати пропоную, люди пробують, йдуть далі, а тоді до мене повертаються і купують. Акуратність теж довіру викликає».

Серед покупців біля прилавків — як літні люди, так і молодь, й ті й інші купують невеликими «порціями», не більше кілограма, пояснюючи це тим, що: «Наїдатись полуницею — ще рано, але спробувати вже хочеться». Майже кожен цікавиться якістю ягід та пере­питує, звідки їх привезли, ледь не всі куштують на смак.

Можливо, особисто перевірити, чи смачна ягода, — це дійсно найкращий спосіб переконатись у її якості? Але лікарі застерігають, що саме цього й не варто робити, адже полуниці на прилавку не пройшли будь-якої об­робки навіть окропом, а тому ризик «скуштувавши одну» отримати халепу на «всі сто» у вас є реальний. Адже перед вживанням полуницю необхідно обов'язково, як мінімум, помити!

Спеціаліста із санітарної лаборато­рії на Центральному ринку запевнили, що всі ягоди проходять перевірку, а її працівники постійно досліджують: придатність полуниці до вживання, чи не гнилі, чи не містять отруйних речовин. Але коментувати продаж ягід на загал відмовились, пояснюючи це великою завантаженістю і тим, що вони не можуть роз­мовляти з журналістом у робочий час(!).

Лікарі інфекційної лікарні і санітарно-епі­деміологічної станції теж не горіли бажан­ням спілкуватись (і куди подівся обов'язок проводити масово-роз'яснювальну роботу серед населення). Порадили лише не купу­вати полуницю на «диких» ринках (на вулицях, зупинках та у інших місцях, не призначених для торгівлі).

Фахівці своє слово хоч і не сказали ясно, але дали зрозуміти, що остаточне рішення за вами. Можемо нагадати, лиіііе нагадати загальні правила тор­гівлі: якщо ж виникає сумнів у якості товару — обов'язково вимагайте у продавця санітарний талон, де повинно бути вказано, що ягоди пройшли спе­ціальну експертизу; якщо хочете ску­штувати на смак — пам'ятайте, що вона напряму з поля, а як там її обробляли і де зберігали під час транспортування, ви не знаєте; якщо ж вирішили пола­сувати полуницею «від пуза», варто не забувати, що зловживання до добра не доведе, навіть якщо це якісний товар; крім того нагадуємо, що полу­ниця для певної категорії громадян є алергеном(І), а отже краще споживати невелику кількість ягід,

Батьки не забувайте, що для дітей полуниці «забагато» буває! Для першо­го прийому нехай це буде всього кілька ягідок, наступного разу через години З — 4 повторіть прийом соковитих плодів і знову невеликою порцією, Лікарі на­гадують, що кожен наступний прийом ягід може бути збільшений не більш як на 15 — 20%, Якщо дотримуватися цих нехитрих правил, то через тиждень — два, коли почнеться масове збирання ягід, ви будете не тільки здорові, але й повністю готові до вживання їх у великих об'ємах, Міцного вам здоров'я! І, смачного!

Автор: Сергій ОСОЛОДКІН, Маргарита КОВАЛЕНКО


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту