ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Чим зігріє нас Херсонська ТЕЦ?
26.05.2011 / Газета: Херсон Маркет плюс / № 21 / Тираж: 20000

Кінець епохи «динозаврів», схоже, ще не настав

Міська влада Херсона не збирається наслідувати приклад влади Нової Каховки та стимулювати городян переводити їхній житловий фонд у багатоквартирних будинках з централізованого на автономне опалення. Це стосується і абонентів Херсонської ТЕЦ — найбільшого теплопостачальника обласного центру. Навіть з огляду на незадовільний технічний стан ТЕЦ, її абоненти не матимуть преференцій від міської влади на встановлення у своїх квартирах автономного опалення. Про це кореспонденту газети «Маркет +» заявив перший заступник Херсонського міського голови В’ячеслав Яременко.

Як розповів 10 травня на прес-конференції В’ячеслав Яременко, ТЕЦ є зараз головною проблемою у теплопостачанні міста. Зношеність обладнання теплоелектроцентралі становить понад 80%, а зношеність її тепломереж взагалі сягає 96%. Минулого опалювального сезону, через поломки та пориви, це підприємство входило у режим нормальної роботи протягом місяця — у той час, коли міському комунальному підприємству «Херсонтеплоенерго» для цього знадобилося лише 7-10 днів, зазначив перший заступник міського голови.

Не кращою слід очікувати ситуацію на Херсонській ТЕЦ і під час наступного опалювального сезону. Адже у держави (в особі НАК «Нафтогаз України»), яка є фактичним власником цього підприємства, немає коштів на здійснення повної його модернізації. На капітальний чи поточний ремонти грошей треба менше, але і їх підприємство теж не має у достатній кількості. Про що, зокрема, засвідчило квітневе 2011 року засідання колегії облдержадміністрації, де було розглянуто підсумки минулого опалювального сезону в області та намічено завдання по підготовці до наступного.

Як повідомив на засіданні колегії ОДА голова правління ПАТ «Херсонська ТЕЦ» Руслан Одинченко, за минулий опалювальний сезон на мережах ТЕЦ було зафіксовано загалом 236 пошкоджень. Погодьтеся: кількість чимала. А за кожним з них — відключення подачі теплоносія у ті чи інші будинки. У тому числі — до тих абонентів, які регулярно і у повному обсязі сплачують за тепло.

У таких випадках енергетики оперують тим, що це, мовляв, форс-мажорні обставини. Проте, абонентам у холодних квартирах від цього аж ніяк не легше. Тим більше, коли цей форс-мажор трапляється з року в рік. А якщо додати сюди ще й численні пориви у внутрішньобудинкових тепломережах, за нормальну експлуатацію яких відповідають місцеві ЖЕКи, то картина взагалі безрадісна. Адже херсонці прекрасно знають, як ЖЕКи за це «відповідають»...

Не треба бути спеціалістом, щоб спрогнозувати: наступного опалювального сезону поривів на мережах матимемо не менше — з огляду на те, що з кожним роком зростає відсоток їх зношеності. Адже, приміром, більшість магістральних мереж ТЕЦ було збудовано ще у середині 60-х. Правда, на підприємстві вже запланували виконати 24 основні заходи по підготовці його до роботи взимку. Але чи здатні ці заходи кардинально покращити стан справ? Знову ж таки, ні. Про що свідчать такі ж самі чи схожі заходи минулих років.

Існує ще один дуже суттєвий аспект, який теж негативно впливає на роботу Херсонської ТЕЦ, це заборгованість за спожитий підприємством природний газ. Проблема ця не нова, фіксується практично щороку. І породжує іншу проблему — несвоєчасне отримання лімітів на газ. А немає лімітів — немає газу, і в кінцевому підсумку немає тепла. Так, напередодні минулого опалювального сезону заборгованість ТЕЦ за спожитий газ, згідно даних облдержадміністрації, становила чималеньку суму — 11,3 млн. гривень.

Звісно, проблему заборгованості за спожите паливо з року в рік має не лише ТЕЦ, але й інші теплогенеруючі підприємства області. Для прикладу — підприємствами теплоенергетики Херсонщини (за даними квітневої колегії ОДА) протягом опалювального сезону 2010-2011 років було сплачено лише близько 57% вартості спожитого ними природного газу.

Однак, цікава деталь: у Новій Каховці «газові граблі», на які щороку наступає теплоенергетика області, не мають такої гостроти. У цьому місті влада свого часу вирішила комплексно позбутися неплатежів за тепло і газ та ліквідувати неякісні послуги централізованого теплопостачання. Як? Шляхом переведення житлового фонду міста на автономне опалення. Міська влада не лише всіляко сприяла оперативному наданню усіх необхідних дозволів на встановлення автономного опалення мешканцями міста, але й давала для цього кредити малозабезпеченим громадянам. Тож Нова Каховка вже не потребує великих котелень, що колись централізовано постачали місту теплоносій.

Так може і в Херсоні можна поховати цього «динозавра» теплоенергетики — ТЕЦ?

Нагадаємо: Херсонська ТЕЦ обслуговує майже 50% будинків обласного центру, що отримують теплоносій централізовано. На її балансі 1 котельня, 8 центральних, 15 групових, 56 індивідуальних теплових пунктів, 110 вузлів приєднання опалення i 76 вузлів приєднання гарячого водопостачання, 15 підкачувальних i перекачувальних насосних станцій, близько 191 км теплових мереж.

Тож, як зазначив на прес-конференції В’ячеслав Яременко, протягом найближчих 5-7 років місту без ТЕЦ не обійтися. Та й керівництво цього підприємства аж ніяк не збирається відправляти ТЕЦ, так би мовити, на звалище історії теплоенергетики. Труднощі, з якими зараз зіштовхуються абоненти цього підприємства, які вирішили відмовитися від послуг ТЕЦ і встановити у своїх квартирах автономне опалення, ще одне тому підтвердження. Дозвіл на встановлення такого опалення у квартирах комісія вам надасть тоді, коли ви доведете, що до будинку, в якому знаходиться ваша квартира, теплоносій або взагалі не доходить, або ж він немає потрібної температури, заявив перший віце-мер, відповідаючи на запитання «Маркет +».

При цьому нинішня астрономічна (по відношенню до наших зарплат і пенсій) вартість даної послуги ТЕЦ, яка продовжує і далі зростати (разом із зростанням ціни на газ та величезними втратами теплоносія на мережах), а також інші проблеми, що стосуються роботи ТЕЦ і ЖЕКів, не є аргументом для отримання громадянами такого дозволу. «Якщо це просто ваше бажання, а в будинок подається нормальний теплоносій, то без комплексної реконструкції будинку вам такого дозволу не дадуть», — зазначив В’ячеслав Яременко. Та чи по кишені нам, мешканцям хрущовок, оплатити розробку відповідного проекту, оплатити роботи по проведенню в будинках нових газових мереж, окремих вентиляційних каналів?

Правда, не зважаючи на всі заборони і перепони, херсонці продовжують встановлювати у своїх квартирах автономне опалення (зокрема, газове). У тому числі, з тими чи іншими порушеннями існуючих правил. А це породжує питання безпеки експлуатації такого обладнання як для самих власників квартир з автономним опаленням, так і для їхніх сусідів, які живуть поряд. Бо, як зазначив В’ячеслав Яременко, «що стосується безпеки (експлуатації автономного газового опалення у квартирах багатоповерхових будинків. — Ред.), то вона взагалі не витримує ніякої критики. У когось індивідуальне, у когось — центральне опалення. Необхідно робити проекти реконструкції всього будинку, для того, щоб забезпечити безпеку експлуатації всього будинку. Є велика кількість проблем».

Тож що робити в такій ситуації? Як вже повідомляв «Маркет +», міська влада Херсона та керівництво ПАТ «Херсонська ТЕЦ» намітили свій шлях вирішення проблеми покращення якості та ефективності опалення в місті — спільно будувати нові котельні квартального типу. Проте, нові квартальні котельні споруджуватимуться головним чином в центральній частині міста, на так званих тупикових точках, куди теплоносій з ТЕЦ практично не доходить, а також — для теплозабезпечення об’єктів на найбільш протяжних і найменш напружених ділянках тепломереж. Термін спорудження квартальних котелень, згідно розробленої схеми теплозабезпечення міста, охоплює 10 років.

Що ж, наявність перспективи — це завжди добре. Але залишається відкритим питання: як, все ж таки, абонентам ТЕЦ зимувати цього, наступного і найближчих опалювальних сезонів? На жаль, конструктивної відповіді на це питання — такої, щоб влаштовувала і міську владу, і городян — поки що немає.

До речі...

Україна повинна відмовитися від централізованого теплопостачання — вважає Президент України. Про це Віктор Янукович заявив на засіданні регіонального комітету з економічних реформ при Закарпатській обладміністрації За цього словами, для енергозбереження було б доцільно вже цього року відмінити по всій країні централізоване теплопостачання будинків, повідомляють «Подробиці».

Автор: Валерій Іваненко


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту