Майже два мільйони гривень на рік може додатково отримати місцевий бюджет Чаплинського району, якщо розпорядники земель переглянуть договори оренди та збільшать ставку орендної плати по земельних ділянках державної та комунальної власності хоча б до законодавчо мінімальної.
— У Каланчацькому районі такі надходження можуть скласти не менше 500 тисяч гривень на рік, Голопристанському — понад 200 тисяч. Це засвідчили перевірки податківців, проведені у 8 районах Херсонської області. Гальмують динамічний процес наповнення місцевих бюджетів, як не дивно, самі ж розпорядники — органи Держ- комзему, місцевої влади та самоврядування, — повідомила «НД» Тетяна Ракитська, завідувачка сектору адміністрування платежів за землекоридтування та місцевих податків і зборів управління оподаткування юридичних осіб ДПС у Херсонській області.
Ще одним вагомим резервом поповнення місцевих скарбниць є грошова оцінка землі. Порівняльний аналіз базової вартості земельних ділянок у межах населених пунктів, де оцінка більше 5—7 років не оновлювалася, свідчить, що вона занижена у 2—3 рази порівняно з населеними пунктами, де оцінку проведено протягом останніх років.
— Додаткові гроші «зариті» для місцевих бюджетів і в договорах оренди, — зазначила Тетяна Ракитська. — Місцевим радам та райдержадміністраці- ям необхідно просто переглянути розмір ставок орендної плати, аби запровадити рівні умови для суб'єктів господарювання, що працюють в одній галузі. Дисбаланс у ставках особливо відстежується по закладах комерційного призначення, у тому числі по закладах відпочинку у курортній зоні.
Як з'ясувалося, низка орендарів сільгоспугідь сплачує орендну плату на рівні земельного податку (10—20 грн./га), тоді яку середньому по районах області ставка визначається на рівні від 150 до 300 грн./га.
Своєрідна пошесть на Херсонщині — використання земельних ділянок без оформлення правовстановлюючих документів (на підставі рішень місцевих рад або договорів купівлі об'єктів нерухомості) та будь- яких угод про сплату плати за землю. Як результат — збільшення штрафів. Зокрема, підприємцю з Генічеського району, який тривалий час ухилявся від укладання договору оренди та сплачував 6,1 тис. грн. земельного податку щорічно, розраховано збитки за використання землі за три роки в сумі 292 тис. грн. Іншому підприємцю нараховано 43 тис. грн. збитків.
— Серед цьогорічних нововведень за Податковим кодексом: стимулювання землекористувачів до проведення інвентаризації та грошової оцінки земель, що ними використовуються. Для ділянок, де проведено грошову оцінку, податок складає 1 % від здійсненої грошової оцінки незалежно від їх місцезнаходження. Для решти ставки визначаються у відсотках до середньої по області грошової оцінки ріллі (0,3% або 5%.), — наголосила Тетяна Вікторівна.
Водночас визначено механізм оподаткування земельних ділянок, відведених під дачні та садово-городні товариства. За вимогами Кодексу ставка плати за землю таким користувачам збільшена майже в 100 разів порівняно з нарахуваннями минулих років, коли питання залишалося неврегульованим.
При переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки з урахуванням прибу- динкової території сплачується на загальних підставах із дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
На таких же умовах (лише з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території) сплачує податок власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку. До прийняття Податкового кодексу платниками земельного податку визначалися організації, яким багатоквартирні будинки були надані в обслуговування.
У 2011 році затверджено нову форму та додатки податкової декларації, яка поєднала в собі форми податкового розрахунку земельного податку та податкової декларації з орендної плати. Платник-юридична особа може самостійно обирати термін подання податкової звітності: або щорічно до 1 лютого, або щомісячно протягом 20 календарних днів після закінчення звітного місяця.
Для фізичних осіб земельний податок нараховується до 1 липня, про що видається податкове повідомлення-рішення. Термін сплати податку — 60 днів з дати вручення такого повідомлення.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |