У всіх без винятку населених пунктах Високопільського району тішать людське око посіви озимини. Це — плід багатомісячної сумлінної праці хліборобів, котрі за будь-яких обставин та погодних умов не зраджують своїй професії, дбаючи про високі врожаї. Враження від побаченого та почутого на місцях доповнило спілкування з начальником управління агропромислового розвитку Високо- пільської райдержадміністрації Миколою ЖОВТОБРЮХОМ.
Миколо Миколайовичу, гадаю, не помилюся, коли висловлю припущення: що якщо не завадить негода, цьогорічний врожай буде кращим за торішній?
Озимий клин у районі чималенький — понад 20 тисяч гектарів, левову частку займає озима пшениця — 17,2 тис. га, а далі йдуть озимі ячмінь та ріпак. Найбільші площі під ранні зернові відвели в СТОВ «Дніпрянка» (директор Валерій Бетер), асоціації фермерських господарств «Ольвія» (Євген Безверхній), у ПСП «Високо- пільське» (Катерина Лупєєва), об'єднанні фермерських господарств «Тетяна» (Станіслав Пристемський). Нашими господарниками зроблено чимало, щоб ні один гектар посівів не залишився не підживленим аміачною селітрою, не забули йпро боротьбу з різноманітними шкідниками. Арифметичні підрахунки показали, що за тонну селітри селянам з їхніх невеличких прибутків довелося заплатити по 3,3 тис. гривень. Підживлення гектара нам обійшлося в середньому по 330—350 грн. На щастя, над селянами змилостивилася доля: всі посіви збереглися в доброму та задовільному стані! І травневі дощі не обійшли хлібні масиви. Якщо не буде природних катаклізмів, очікуємо валовий збір ранніх зернових до 78,1 тис. тонн, аз гектара — 27,6 центнера. Та, як мовиться, курчат рахуватимемо восени...
На чому грунтуються Ваші оптимістичні прогнози?
У першу чергу на сумлінній праці та професіоналізмі механізатора, сівача, агрономічної і технічної служб та керівника сільгосппідприємства. Минулої осені ми розширили посівні площі під ранні зернові майже до 4 тис. гектарів. А чи не найголовніший чинник — дбаємо про підвищення культури землеробства, не економимо, коли йдеться про дотримання технології вирощування злаків тощо. Висо- копільським хліборобам доводиться працювати в набагато складніших умовах, ніж там, де є зрошення. Але багаторічний досвід допомагає нам плекати повнозерний колос в умовах богари!
Як йде підгртовка до збирання врожаю?
Щонайперше відремонтована зернозбиральна техніка. Та й технічний сервіс, на випадок поломки комбайна в полі, обіцяє бути на рівні. Механізаторам довелося попрацювати в поті чола, аби поставити всю сільськогосподарську техніку на лінійку готовності. Зрозуміло, що в господарників не завжди вистачало коштів на запчастини та пальне, але наш мудрий селянин завжди знаходить вихід зі складних ситуацій. Недешево обійшлася селянам і весняна сівба. За літр солярки їм довелося викласти по 8,5—9 грн. Але якщо чекати з моря погоди, то доля врожаю може опинитися під великою загрозою. В нашому районі лише одне (!) господарство — СТОВ «Нива» — навесні взяло банківський кредит на суму 400 тис. гривень, а решта змогла обійтися. Ми не можемо й не хочемо сплачувати драконівські проценти та ризикувати долями людей! А запчастини купуємо втридорога або виготовляємо самі. Майстровиті руки є в кожному нашому селі.
Попросив би Вас «зі своєї дзвіниці» прокоментувати таку важливу проблему, як високі теперішні ЦІНИ на хліб у магазинах та на ринках.
— Хочу нагадати, що чверть століття тому жовтогаряча хлібина — плід тяжкої праці селянина — на жаль, не скрізь була в пошані. Варто було лише завітати до їдалень та кімнат студентських гуртожитків, ресторанів, кафе та їдалень, обійти звалища сміття, аби переконатися в цьому. Це не робило нікому честі. А за роки незалежності в нашій державі не лише зросла шана до насущного хліба, а й ціна на нього. А щодо теперішніх цін на хлібобулочні вироби, то вони викликають у багатьох людей двояку оцінку. Якби на закупівлі зерна у сільгоспвиробників і торгівлі хлібом непомірно не набивали свої кишені посередники та підприємці, сьогодні б хлібина вагою 600 грамів не коштувала 3,50 і більше гривні! А так маємо, що маємо! Від продажу вирощеного врожаю селяни не отримують надприбутків. З кожним роком на вирощення хліба вони витрачають все більше коштів! За хліб доводиться платити занадто високу ціну! А якою вона буде на цьогорічних жнивах, чекати залишилося вже недовго. Прикро, що формуватимуть її, не спитавши хлібороба.
НАША ДОВІДКА. Три роки тому на малій батьківщині знатного хлібороба Олександра Гіталова (1915—1994 рр.) — у Новоукраїнці — відкрився Музей хліба. Серед його найдавніших експонатів — сито для кукурудзи, датоване кінцем XIX і початком XX століть. У цьому музеї особливе місце відведено сучасній випічці місцевих майстрів.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |