Жителям села Каїри, що на Горностаївщині, як нікому на Херсонщині не щастить з погодою. Минулої осені від потужного буревію з градом тут постраждали цілі поля з врожаєм, будинки, господарські приміщення і навіть ледь не загинули дві жіночки, які під час негоди стояли на автобусній зупинці. Цієї ж весни у Каїрах виникла інша біда — бездощів'я і небачена посуха.
Надії на хороший врожай селяни втрачають з кожним днем. Та цього разу вони знайшли конкретних «винуватців». Коли минулої осені двом найбільшим каїрським сільгоспвиробникам град побив на полях чи не всі овочі, вони вирішили встановити градовідстрілюючі установки. Обслуговуючим підприємством стала Кримська воєнізована служба з активного впливу на гідрометеорологічні процеси. І вже цієї весни у степах за селом було зроблено вісім вистрілів по хмарах. Уникнути дощу з градом вдалося, але мешканці Каїр вважають, що саме через ці установки з неба над їхнім селом і досі не впало ані краплини. Назрів справжній конфлікт, на адресу сільгоспвиробників посипалися прокльони, а на адресу сільради — обвинувачення у потуранні. Буцімто саме сільрада укладала договори з обслуговуючим підприємством.
— Скажу одразу: жодних договорів ми не укладали, — зауважує сільський голова Анатолій Тарасенко. — Адже сільрада не має на це повноважень. Встановлення градовід- стрілюючих установок — це виключно міжгосподарські відносини. Зате ми доклали усіх зусиль, аби цей конфлікт владнати. Запросили до Каїр спеціалістів з Криму, щоб вони розповіли нашим жителям про механізм дії обладнання і можливість його впливу на частоту і кількість опадів.
Втім, дехто цей конфлікт спробував використати у власних інтересах. За день до зборів на сільських стовпах і парканах з'явилися анонімні оголошення про сходку громадян. Врешті, коли на ранок мешканці Каїр зібралися перед сільрадою, збори перетворилися на справжній сільський базар, і кримським фахівцям просто не вдалося виступити.
— Ми вже й самі вивчили ситуацію. Використання гра- довідстрілюючих установок не може спричинити бездощів'я. Навпаки, розбитий град перетворюється на воду, а значить, на дощ. Просто це прикрий банальний збіг. Каїри розташовані у дуже критичній кліматичній зоні. Кількість опадів навесні коливається від 40 до 300 мм. Торік навесні був дощ, а ось позаторік — теж посуха, згадує Анатолій Тарасенко.
Скажу більше, в інших районах області такі установки використовують, і дуже успішно. У нашому випадку, мабуть, сільгоспвиробникам просто спочатку треба було провести інформаційну кампанію, аби люди знали, що це за технологія.
Сьогодні, за заявою громади і зверненням сільради, районна прокуратура з'ясовує законність використання градо- відстрілюючих установок. Але яким би не було рішення, один із сільгоспвиробників, під великим психологічним тиском громади, від їх використання вже відмовився і розірвав договір. Інший поки що відмовився тимчасово.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |