ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Знайшли крайнього?
09.06.2011 / Газета: Новий день / № 24 / Тираж: 36600

Жителям села Каїри, що на Горностаївщині, як нікому на Херсонщині не щастить з погодою. Минулої осені від по­тужного буревію з градом тут постраждали цілі поля з вро­жаєм, будинки, господарські приміщення і навіть ледь не загинули дві жіночки, які під час негоди стояли на авто­бусній зупинці. Цієї ж весни у Каїрах виникла інша біда — бездощів'я і небачена посуха.

Надії на хороший врожай селяни втрачають з кожним днем. Та цього разу вони зна­йшли конкретних «винуватців». Коли минулої осені двом най­більшим каїрським сільгоспви­робникам град побив на полях чи не всі овочі, вони вирішили встановити градовідстрілюючі установки. Обслуговуючим підприємством стала Крим­ська воєнізована служба з ак­тивного впливу на гідрометео­рологічні процеси. І вже цієї весни у степах за селом було зроблено вісім вистрілів по хмарах. Уникнути дощу з гра­дом вдалося, але мешканці Каїр вважають, що саме через ці установки з неба над їхнім селом і досі не впало ані крап­лини. Назрів справжній конф­лікт, на адресу сільгоспвироб­ників посипалися прокльони, а на адресу сільради — обвину­вачення у потуранні. Буцімто саме сільрада укладала дого­вори з обслуговуючим під­приємством.

— Скажу одразу: жодних договорів ми не укладали, — зауважує сільський голова Анатолій Тарасенко. — Адже сільрада не має на це повнова­жень. Встановлення градовід- стрілюючих установок — це виключно міжгосподарські відносини. Зате ми доклали усіх зусиль, аби цей конфлікт владнати. Запросили до Каїр спеціалістів з Криму, щоб вони розповіли нашим жителям про механізм дії обладнання і мож­ливість його впливу на частоту і кількість опадів.

Втім, дехто цей конфлікт спробував використати у власних інтересах. За день до зборів на сільських стовпах і парканах з'явилися анонімні оголошення про сходку гро­мадян. Врешті, коли на ранок мешканці Каїр зібралися пе­ред сільрадою, збори пере­творилися на справжній сільський базар, і кримським фахівцям просто не вдалося виступити.

— Ми вже й самі вивчили ситуацію. Використання гра- довідстрілюючих установок не може спричинити бездощів'я. Навпаки, розбитий град пере­творюється на воду, а значить, на дощ. Просто це прикрий ба­нальний збіг. Каїри розташо­вані у дуже критичній кліматичній зоні. Кількість опадів навесні коливається від 40 до 300 мм. Торік навесні був дощ, а ось позаторік — теж посуха, згадує Анатолій Тарасенко.

Скажу більше, в інших райо­нах області такі установки ви­користовують, і дуже успішно. У нашому випадку, мабуть, сільгоспвиробникам просто спочатку треба було провести інформаційну кампанію, аби люди знали, що це за техноло­гія.

Сьогодні, за заявою грома­ди і зверненням сільради, рай­онна прокуратура з'ясовує за­конність використання градо- відстрілюючих установок. Але яким би не було рішення, один із сільгоспвиробників, під ве­ликим психологічним тиском громади, від їх використання вже відмовився і розірвав до­говір. Інший поки що відмовив­ся тимчасово.

Автор: Тетяна ПІДГОРОДЕЦЬКА


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту