ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Пенсійна реформа пройде м'яко
09.06.2011 / Газета: Новий день / № 24 / Тираж: 36600

Піти на заслужений відпочинок жінки на перших порах зможуть і в 55 років, а за відстрочення виходу на пенсію люди отримають доплати

На розгляд парламенту внесено оновлену концепцію пенсійної реформи. Цей варіант — більш м'який, ніж початкова версія. Насамперед завдяки механізмам до­плат і добровільного виходу на відпочинок для жінок, а також обмеженню спецпенсій.

Суперпенсіі уріжуть

Останнім часом урядові вдалося трохи підправити ситуацію в бюджеті Пенсійного фонду: віце-прем'єр Сергій Тігіпко зумів залучити до пен­сійної скарбниці за перші три місяці поточного року майже на 23% більше коштів, ніж у першому кварталі мину­лого. Але кардинально на пенсії ук­раїнців це не вплинуло, а дефіцит ПФ все одно залишається величезним. І без реформи обійтися не вийде — вже сьогодні все йде до того, що пен­сіонерів у нас буде більше, ніж плат­ників внесків до ПФ.

Зазначимо, що за час доопрацю­вання проекту реформи гідної альтер­нативи підвищенню пенсійного віку, який у нас найнижчий в Європі, так і не знайшлося. Навіть представники партії влади, які спочатку дуже проте­стували проти цієї норми, сьогодні переконалися: популістські гасла по­трібно згортати. «Ми послухали до­повідь віце-прем'єра Тігіпка, і вона була доволі переконливою з еконо­мічної точки зору», — повідомив гла­ва фракції ПР Олександр Єфремов, коментуючи новий варіант реформи.

Робоча група Тігіпка змогла підго­тувати схему пом'якшеного відсуван­ня пенсійного порогу: на відміну від європейських країн, де підвищення пенсійного віку відбувалося різко і в обов'язковому порядку, українські жінки, які мають вийти на пенсію най­ближчим часом, на перших порах зможуть вибирати, скільки їм працювати. А підвищення пенсійного віку для жіно'к до 60 буде «розтягнуто» на десять років. «Пом'якшення пенсійної реформи — це можливість уникнути зростання соціального напруження», — пояснює мотиви уряду політолог Володимир Фесенко. Експерти вва­жають, що новий варіант реформи має більше шансів на підтримку ук­раїнців. «Ми думаємо, що завдяки змінам, у пенсійної реформи з'явить­ся більше прихильників», — говорить економіст Олена Бєлан.

Основна новація документа — об­меження розміру максимальної пенсії десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних (7640 грн). При­чому йдеться не тільки про нові пенсії, але й про вже призначені виплати для депутатів, судців та інших чиновників. «Це саме та норма, про яку говорили люди під час громадських обгово­рень. Уряд не міг її оминути», — гово­рить Сергій Тігіпко.

Також «віпів» зрівняють у правах з іншими громадянами при нарахуванні пенсій. Сьогодні звичайний українець не може отримати пенсію, більшу від розрахованої з 14400 грн. — суми, з якої сплачується єдиний соціальний внесок. Навіть якщо його офіційний дохід — 20 тис. грн. А ось депутат має право на пропорційне збільшення пенсії залежно від заробітку. Звичай­но, під час голосування за реформу депутати можуть поставитися до цих новацій прохолодно. Але якщо обме­жувальні норми вдасться прийняти, це буде політично сильний крок для відновлення соціальної справедли­вості.

Якщо хочеться попрацювати

В оновленій редакції пенсійної ре­форми є й нові компенсатори для тих, хто погодиться працювати довше. Так, за кожен місяць більш пізнього виходу на пенсію після 60 років люди­на буде отримувати +0,5% до пенсії протягом перших 5 років і +0,75% — протягом наступних п'яти. Крім того, будуть спецдоплати для жінок, які ви­ходитимуть на пенсію з початком ре­форми (2,5% за кожні 6 місяців більш пізнього виходу на заслужений відпо­чинок протягом 10 років).

Відповідно до нової концепції ре­форми, у жінок з'явиться можливість виходити на пенсію в 55 років протя­гом трьох років, якщо в них на цей момент буде не менше ЗО років стра­хового стажу. Крім того, доведеться відмовитися від 0,5% пецсії за кожен місяць більш раннього виходу на відпочинок. Відзначимо, що в захід­них країнах відсоток зменшення навіть вищий.

Схоже, уряд запропонував комп­роміси, завдяки яким в результаті ре­форми пенсійна система збалан­сується. Це дасть змогу підвищити загальний рівень пенсій. Як завдяки економії на виплатах уір-пенсіоне- рам, так і завдяки накопичувальному рівню, який неможливо впровадити, поки ПФ буде дефіцитним.

Автор: Анатолій ЧОРНОВУС


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту