Нещодавно до нашої редакції звернулася читачка з проханням допомогти... Проблема, у якій вона потребувала допомоги, хвилює, на жаль, велику кількість мешканців обласного центру, мова йде про дахи багатоповерхівок, точніше про їх ремонт, а ще точніше — про його відсутність.
За яким принципом відбувається планування та проводиться виконання ремонтних робіт? Хто фінансує ремонт будинків ЖЕКІв та ОСББ? Чи відповідає технологія ремонту вимогам? Саме на ці питання ми спробуємо «пролити світло».
Найперше питання: чому дах протікає, і, як у класика: хто винен?
Більшість багатоповерхових будинків міста було побудовано ще за часів Радянського Союзу, Як і все інше в будинку — покрівля, теж «зношується». Ізоляція пошкоджується вітром, руйнується кліматичними умовами, нищиться при осіданні будівлі. Тому рано чи пізно, дах потребує відновлення. Відповідальним за своєчасний ремонт покрівель є Управління житлово-комунального господарства виконкому Херсонської міської ради. На офіційному інтернет-ресурсі ХМР можна знайти документ, в якому чітко прописано основні функції та напрямки роботи Управління: «1. Здійснення нагляду та контролю за станом та утриманням житлового фонду міста, що знаходиться в комунальній власності міської територіальної громади, ефективну експлуатацію житлового фонду, необхідний рівень якості послуг, що надаються населенню, а також координує діяльність підприємств , які обслуговують житловий фонд.
Що ж стосується власне технології ремонту покрівель, то тут підрядним підприємствам є де «розгулятися»...
Як повинні виконуватись ремонтні роботи? За відповіддю на це питання ми звернулись до фахівця — людини, яка «готує» майбутніх покрівельників. Світлана Новікова, старший викладач кафедри будівництва Херсонського державного аграрного університету розповідає: «Найбільш доступні і поширені покрівлі — це рулонні, їх дуже багато залишилось після будівництва 80-х років. Це так звані плоскі покрівлі, які, звичайно, з часом прийшли в непридатність, занепали. Для їх ремонту звичайно краще використовувати новітні технології, так званий, напилюваний руберойд. Це рулонний матеріал, він являє собою скпополотно,на яке за спеціальною технологією наноситься бітум. Заводи, які його виготовляють, знаходяться в Україні, тобто це наші вітчизняні виробники».
У чому полягає технологія ремонту крівлі. 0) «Звичайно, перед початком ремонтних робіт необхідно зняти старе покриття, по крайній мірі, бажано його зняти повністю, • якщо хочете отримати якісне нове покриття, і якщо це не частковий фрагментарний ремонт, — розповідає Світлана Миколаївна. — Якщо мова йде про повний ремонт покрівлі, то бажано зняти дощенту, до залізобетонної плити. Необхідно відповідним чином підготувати саму покрівлю. Основа, бетонна плита, має бути сухою, чистою, тобто пороху, бруду на ній бути не повинно.
Після очистки основи наноситься пароізоляція. Вона буває оклею- вальна і фарбувальна. Фарбувальна пароізоляція виконується з гарячих і холодних бітумних мастик, які можна наносити одним шаром товщиною два міліметри. А якщо це оклеювальна мастика, то вона виконується із пергаміну, який наклеюється на гарячу бітумну мастику шаром теж близько двох міліметрів.
Після нанесення пароізоляції далі можна наносити монолітну теплоізоляцію. Вона може бути виконана із легких бетонів, полімербетонів, це вже залежить від того, яку технологію обрали.
Пароізоляція укладається полосами, шириною через 4-6 метрів по попередньо встановлених маячних рейках. Полоси розділяють впоперек через 6-12 метрів рейками товщиною 10 міліметрів. Для чого це робиться? Зазвичай, бетонують через полосу, — так роботи виконувати зручніше, — потім повертаються і пусті полоси добетонують і влаштовують, так звані, компенсаційні шви. Після теплоізоляції ВИКОНУЄТЕСЯ вирівнююча стяжка цементно-піщаних розчинів і асфальтобетону. І вже після стяжок укладається безпосередньо так званий килим (рулон). Він складається з двох шарів. Перший — гідроізоляційний килим із руберойду, який наплавляється, а другий — це верхній шар, який виготовляється із броньованого матеріалу.
Сам матеріал являє собою рулон, який може розкочуватись вручну, може надягатись на спеціальні розкочувачі. Спеціальною газовою грілкою розігрівається нижній шар цього рулонного матеріалу. Сам ізоляційний килим з тильної сторо
ни має, окрім бітумного покриття, тонкий шар плівки (щоб рулони не склеювались). І за допомогою грілки ця плівка розтоплюється, це робиться, щоб розтопити бітум на тильній стороні. Поверхня рулону вкрита броньованою «посипкою», яка захищає покрівлю від перепаду температур, від якихось механічних пошкоджень тощо».
Теоретично ви тепер знаєте, як треба проводити ремонтні роботи, а отже можете й самі взятися за них... Адже «вибити» для свого будинку на капітальний ремонт даху гроші — справа не з легких, чиновники швидше погодяться на частковий ремонт.
«Якщо не ремонтувати, а латати, то звичайно і об'єм роботи більший, і затрат більше, і матеріалів більше. Якщо ми ремонтуємо рулонну крівлю, то тут можна застосовувати мастику. Вирізається частина руберойдного килима, яка зруйнована, очищається (при цьому основу можна не чіпати) і заливається мастикою. Можна розігрітою, можна холодною. Якщо мова йде про будинки, збудовані у 80-х роках, то там крівлю необхідно міняти всю повністю. Тому що вона практично вся висохла, розсипалась» — розповідає Світлана Миколаївна.
Що ж, міська влада останнім часом голосно заявляє про те, що веде активні пошуки організацій, які працюють за новими технологіями, і результатом пошуків стане укладення договору, відповідно до якого підприємство візьметься за капітальний ремонт всіх(!) дахів Херсонських багатоповерхівок. Смілива пропозиція, от тільки вона особисто у нас викликала багато сумнівів: а де взяти таку організацію, яка буде готова ремонтувати всі дахи в обласному центрі? Раніше будівництвом в місті займалися кілька десятків будівельних організацій, працював домобудівний комбінат, і на всіх цих підприємствах працювали десятки тисяч фахівців.
Сьогодні головна підрядна організація, яка готова ремонтувати, латати, будувати, це та, до якої має відношення міський голова. А може саме про цю організацію й ведеться мова? Адже сам Володимир Сальдо заявив: «Час не стоїть на місці, все розвивається, з'являються технічні новинки, і ми повинні їх активно залучати».
Організацію, що працює з новими технологіями знайшов один із чинних депутатів ХМР, і навіть «переконав» фірму виконати презентаційний, безкоштовний ремонт 150 кв. м. покрівлі одного з будинків, який і було зроблено у квітні цього року, Новизна технології полягає у використанні мастичної полімерної безбітумної пасти, що може наноситися як у холодному так і у гарячому вигляді. Основною перевагою технології є те, що в результаті маємо безшовну поверхню покриття покрівлі, Керівництво організації стверджує, що використання цієї технології забезпечує 20 — 30% економії витрат, у порівнянні зі звичайним, рулонним покриттям покрівель. Вартість виконаних робіт 1 кв. м. — 130 грн. Таким чином фірма «подарувала» місту 19 500 грн. і пообіцяла, що найближчі 5 років є гарантійними, а загальний термін експлуатації такого покриття -15 років.
Ще одне підприємство, і знову за власний рахунок, відремонтувало частину покрівлі на ще одній багатостраждальній багатоповерхівці у травні. І ця організація також працює за новітніми технологіями, але за іншим принципом, що полягає у нанесенні подвійного шару бітумно-полімерної емульсії, яка для довговічності експлуатації модифікована латексними матеріалами. Емульсія наноситься методом напилювання по поверхні даху, і після висихання утворює щільний безшовний шар матеріалу, що фізично схожий на звичайну гуму.
«Нові технології ремонту покрівлі — виконуються методом напилювання. Найбільша їхня перевага — відсутність швів на поверхні, вони утворюють суцільне полотно, — коментує Світлана Новікова. — Технологія, звичайно, дуже дорога і складна, але цей матеріал має адгезію практично до всіх будівельних матеріалів — і руберойду, і до метало- черепиці, і до звичайної черепиці, і до шиферу. Може застосовуватись для будь-яких ремонтних робіт, при чдму у важкодоступних місцях. Матеріал напилюється дуже тонким шаром, і виходить практично суцільне покриття. Полімеризація відбувається протягом кількох секунд, а вже за 20-ЗО хвилин після нанесення, можна вже ходити по матеріалу, ставити обладнання тощо. Дуже ефективне застосування матеріалу при реконструкції, ремонтів недоступних місць (вентиляційних каналів, ліфтової шахти з виходом на покрівлю і т.д.). Єдиною умовою є відносно рівна поверхня, основу ж не потрібно знімати повністю, можна виконувати роботи поверх старого матеріалу, якщо він не розшаровувався, не засипаний сміттям чи будматеріалами. Можна застосовувати навіть при частковому ремонті, але бажано звичайно покривати всю поверхню».
Важливим у використанні нових технологій є й те, що «вкрасти» неможливо (чесним людям), адже якщо при абсолютних розрахунках щось «недовкласти», або «зекономити», то буде зруйновано сам принцип укриття покрівлі.
Тим часом на сайті ХМР з'явилася така інформація: «Обслуговуючою організацією КП «Дніпровський-ХБК» у вересні минулого року було проведено поточний ремонт покрівлі будинку в обсязі 45 кв, м. Проте такий ремонт не дав належного результату». Чому? Тому що там треба було перекрити значно більшу площу, аби не протікало, чи все ж «зекономили»? Після того, як Володимир Сальдо особисто видряпався на дах, і подивився власними очима на «виконані» роботи, мешканцям будинку вдалося переконати мера у тому, що тут потрібен справжній ремонт, а не окозамилювання. То, може, меру кожного дня особисто їздити і перевіряти дахи, підвали, ями, котловани, сміттєзбірники...
Висновок напрошується сам собою.
Влада закликає мешканців багатоповерхівок «долучатись» до фінансування ремонтних робіт, але при цьому не допускає їх ані до відбору підрядників-підрядників, ані до контролю за ходом виконання робіт, ані (ТИМ БЛІЬШЕ) до підписання актів прийому виконаних робіт. Не дивно? Ні! Платитимете — ви, контролюватимемо і дозволятимемо — ми! Зручна позиція.
А чому ж не дати можливість людям, якщо вони платять, самим обрати підрядника, і самим спитати з нього за роботу? Чи не тому, що на виконання таких робіт фірма мера «не підпишеться» (бо «не зекономиш» — «не поїдеш»), а інших до цієї справи не допустять.
І чи треба братися за «нові технології», які потребують більших коштів, якщо й старі можуть згодитися, якщо їх виконувати чесно, якісно та на совість?!
На 16 червня призначено проведення чергового тендеру щодо закупівлі послуг по виконанню деяких ремонтно-будівельних робіт в місті... Цікаво, хто його виграє?..
А може, поки не пізно, оголосити ще один: «Закупівля за рахунок міського бюджету тазиків та ваганів, для тих, хто мешкає на останніх поверхах, для збирання дощової води»?..
І до Дня Незалежності, вокурат святкуємо двадцятиріччя Незалежності України — від імені Партії регіонів, кумів, сватів, рідних та друзів (мера), які засідають у Херсонській міський раді, зробити мешканцям міста святковий дарунок!
Нехай порадіють турботі...
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |