ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Деякі питання пов'язані з пенсійними виплатами
20.06.2011 / Газета: Трудова слава / № 24 / Тираж: 4714

Серед звернень, які надходять до редакції від читачів газети, чільне місце займають письмові та усні звернення пенсіонерів. І це не дивно. Літнім людям часом важко розібратися з порядком нарахувань та виплат пенсій. Відповідає на їх запитання заступник начальника управління Пенсійного фонду України в Новотроїцькому районі Л. А. МАЄВСЬКА.

ПОРЯДОК ВИПЛАТИ ПЕНСІЙ

Пенсія виплачується щомісяця у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України. Виплата пенсії проводиться підприємствами поштового зв'язку або банківськими установами. Одержувачі пенсій самостійно обирають банк, де відкривають поточні рахунки. Операції з відкриття поточних рахунків, зарахування і виплата пенсії здійснюється безоплатно.

Нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.

Пенсія може виплачуватися за дорученням, порядок оформлення і строк дії якого визначається законом. Виплата пенсії здійснюється протягом усього періоду дії доручення за умови поновлення пенсіонером заяви про виплату пенсії за дорученням через кожний рік дії такого доручення. ЧЕРГОВІСТЬ ВИПЛАТ

З 1 січня 2009 року виплата пенсій через установи банків здійснюється з 4 по 25 число кожного місяця щоденно. При цьому визначена черговість для встановлення дати виплати.

Перша черга. Пенсіонери, що отримують підвищення до пенсії за нормами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (інваліди війни, учасники бойових дій, особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, члени сімей загиблих).

Друга черга. Особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Третя черга. Пенсіонери, які мають підвищення учасникам війни та відповідно до Закону України «Про жертви нацистських переслідувань».

Четверта черга. Одержувачі пенсій у зв'язку із втратою годувальника.

П'ята черга. Діти-інваліди, інваліди першої, другої, третьої груп.

Шоста черга. Особи, які одержують пенсії за особливі заслуги перед Україною.

Сьома черга. Особи, які одержують підвищення громадянам, що необгрунтовано зазнали політичних репресій і згодом були реабілітовані та членам їх сімей, яких було примусово переселено, та пенсіонери, яким призначено підвищення згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни».

Восьма черга. Усі інші категорії одержувачів пенсії, які не працюють.

В останню чергу встановлюються дати виплати для працюючих одержувачів пенсій.

ПРИПИНЕННЯ ТА ПОНОВЛЕННЯ ВИПЛАТИ ПЕНСІЙ

Виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

у разі смерті пенсіонера;

у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

в інших випадках, передбачених законом.

Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.

НЕДООТРИМАНА ПЕНСІЯ У ЗВ'ЯЗКУ ЗІ СМЕРТЮ

Сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилась недоотри- маною у зв'язку з його смертю, виплачується по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, які знаходились на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з пенсіонером чи ні.

Члени сім'ї, що звертаються за виплатою недоотриманої пенсії померлого пенсіонера, повинні підтвердити родинні стосунки та факт проживання разом з пенсіонером на день його смерті. Документами, які засвідчують родинні стосунки, є паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, довідка про склад сім'ї, а також рішення суду.

Виплата недоотриманої пенсії здійснюється вищевказаним категоріям заявників у разі звернення протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, тобто з дня смерті пенсіонера. У разі відсутності членів сім'ї або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми впродовж установленого періоду сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до спадщини.

Якщо звернення за недоотриманою пенсією померлого пенсіонера надійшло після шести місяців з дня відкриття спадщини, то сума пенсії по місяць смерті включно, що належала пенсіонерові і залишилась недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується спадкоємцям. Документом, що підтверджує статус спадкоємця, є свідоцтво про право на спадщину, видане державним нотаріусом.

При цьому строки виплати недоодержаної пенсії на підставі свідоцтва про право на спадщину відсутні. У разі оголошення судом громадянина померлим, виплата недоодержаної пенсії провадиться по місяць смерті включно.

Суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові, який має право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім'ї, які відповідно до цього закону належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і у тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

Особам, які здійснили поховання пенсіонера, що отримував пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», допомога на поховання виплачується відповідно в розмірі тримісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті, але не менше п'яти розмірів мінімальної заробітної плати.

У разі смерті пенсіонера, який отримував пенсію відповідно до інших законів, допомога на поховання виплачується в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

Автор: -


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту