ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Праця, а не експлуатація
23.06.2011 / Газета: Новий день / № 26 / Тираж: 36600

Робота без вихідних та свят, без води та їжі, за відсутності елементарних умов для дотримання гігієни — така жахлива картина праці найманих дітей на сезонних роботах в аграрному секторі нашої області вималювалася під час суспільного моніторингу у 2008-му. Громадськість тоді била на сполох, що діти не просто працюють за копійки чи за шматок хліба, а нещадно експлуатуються деякими господарниками. Втім, нинішнє повторне дослідження проблеми не може потішити, бо ситуація практично не змінилася. Діти часто-густо працюють у полі під пекучим сонцем заради обіду, а батьки деяких свідомо віддають своїх чад на поталу.

Про випадки залучення неповнолітніх до найгірших форм дитячої праці в нашій області йшлося на прес-конференції, приуроченій до Всесвітнього дня боротьби за ліквідацію дитячої праці, що традиційно відзначається 12 червня. Втілювач проекту громадська організація «Успішна жінка» представила результати дослідження стану дотримання законодавства про працю неповнолітніх та умов праці дітей на Херсонщині, ознайомила з комплексом про-, філактичних заходів для попередження залучення дітей до важких робіт, що передбачено обласною програмою «План дій щодо забезпечення прав дітей на Херсонщині на 2012—2016 роки». Присутні представники влади, галузі освіти та соціальних служб були вражені оприлюдненими фактами нещадної експлуатації дітей і підписали угоду щодо спільних заходів з протидії та попередження такого явища. Оскільки неповнолітні здебільшого працюють на сезонних роботах і офіційно не оформлені, то відстежити цей тіньовий процес важко, а тим більше — покарати винних у порушенні законодавства, притягнути їх до кримінальної відповідальності.

Здебільшого початок робочого дня дітей, який триває 9—12 годин, припадає на п'яту годину ранку, поки не почалася нестерпна спека. Норми виробітку 12—15-річним виставляються, як для дорослих. Зазвичай працюють з протруєними городиною та фруктами, втім, ніяких засобів індивідуального захисту чи медикаментів в полі немає. Це ж стосується і ризиків для дітей, що трудяться вантажниками, підсобниками на будівництві чи наймаються до рибалок, ночами ловлять раків. Як правило, залучені на важкі роботи дітлахи не виглядають на свій вік, їх фізичний розвиток значно пригальмований, вони пропускають шкільні заняття, погано вчаться, не мають можливостей на повноцінний відпочинок. Разові наймання на чорнові роботи стають стабільним способом життя, без освіти та будь-якої надії на інше майбутнє.

Якщо неможливо достукатися до роботодавців-шахраїв, котрі наживаються на дитячій праці, то слід працювати з такою молодцю, яка має сама усвідомити, що таким чином назавжди перекреслює свої шанси на гідне життя, — вирішили органі затори проекту і «пішли в народ». У сільських громадах сіл Збур'ївки Голопристанського району, Обривки та Маслівки Каховського району серед дітей, які залучаються до праці, громадські активісти та тренери провели освітні години з роз'яснення їхніх прав та перспектив. Відволікти малолітніх заробітчан на відверту розмову посеред робочого дня виявилося не так просто, хоч організатори влаштували їм обід, частували солодощами. Як з'ясувалося, чимало дітлахів наймаються на чорнові роботи з «благословення» батьків, адже статки багатьох сімей, здебільшого багатодітних, змушують працювати з раннього віку. І хоч кріпацтво давно відмінили, здається, останнім часом воно почало відроджуватися. Якщо в містах випадки найгірших форм дитячої праці є поодинокими (хоч городяни теж виховують своїх чад працею, щоправда, не знесилюють цим), то в сільській місцевості такій експлуатації немає меж. Наразі не йдеться про дітей, котрі прагнуть заробити на канікулах у добропорядних фермерів чи в колективних господарствах з гарантованою винагородою за працю і дотриманням відповідних норм.

Автор: Олена НЕЧИПУРЕНКО


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту