ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Зібрати урожай швидко і якісно
27.06.2011 / Газета: Голопристанський вісник / № 25 / Тираж: 2200

Минулої суботи у селі Олексіївка на базі фермерського господарства «Тюльпан» відбулася нарада із сільгосп-товаровиробниками району щодо початку жнив на Голопристан-щині. Розпочав засідання голова райдержадміністрації Олексій Мо-рев. Він, зокрема, зазначив, що у районі розроблено заходи і створено оперативний штаб з підготовки до збирання зернових і зернобобових культур. У кожному господарстві необхідно здійснити обстеження посівів і зернозбиральної техніки. Для визначення врожайності на кожному полі потрібно провести контрольні обмолоти та оформити результати разом із представниками сільськогосподарських фірм, які надають послуги збирання врожаю, актами. Також голова РДА зазначив, що необхідно встановити контроль за заготівлею насіння озимих і ярих культур, зробити усе, аби забезпечити продовольчий запас зерна в районі, що має становити 9 тисяч тонн. Олексій Морев також звернув увагу, що дуже проблематичним є питання збирання незернової частини врожаю — не слід відмовлятись, де це можливо, від традиційних в Україні технологій збирання соломи, тим більше, що спалювати пожнивні рештки категорично заборонено, оскільки це шкодить навколишньому середовищу.

Начальник управління агропромислового розвитку РДА Володимир Мінєєв у своєму виступі говорив, що, відповідно до цьогорічної програми розвитку району, необхідно виробити 102,5 тис. тонн зерна, 28 тис. тонн олійних культур, у тому числі 18,9 тис. т товарного насіння соняшника, 203 тисячі тонн овочів, 94,5 тис. тонн баштанних культур, 94 тис. тонн плодів і ягід, 2,5 тис. тонн винограду, 56 тис. тонн кормових культур для галузі тваринництва. Цього року прогнозується збільшення обсягів виробництва зернових майже на 20%, овочів — на 10,2%, баштанних — на 9,9%, картоплі -на рівні минулого року. Для досягнення визначених показників сільгосппідприємствами засіяно 29 тис. га озимих на зерно, внесено 4,2 тис. тонн міндобрив, здійснювалися підживлення озимих, хімпрополки, захисні обробки багаторічних насаджень, крайові обробки посівів озимих проти кло-па-черепашки та інших шкідників.

За даними гідрометцентру, цього року склалися сприятливі по-годні умови для розвитку сільськогосподарських культур. На сьогодні усі посіви озимих зернових виколосилися і перебувають у доброму і задовільному стані. Проте посіви пізніх термінів сівби на окремих полях зріджені — вони сформували на 20-25 відсотків продуктивних стебел менше.

Головне, як відзначив Володимир Мінєєв, — зібрати весь урожай без втрат, зберегти його насіннєві і продовольчі якості при мінімальних затратах праці та коштів. За попередніми даними, згідно з робочим планом, у районі до збирання підлягає 40178 га ранніх зернових культур, у т.ч. 23,6 тис. га озимої пшениці. На жнивах буде задіяно 87 власних зернозбиральних комбайнів. Такої кількості машин не вистачить, оскільки середнє навантаження на 1 комбайн по області становить 294 гектари, а у Голо-пристанському районі ця цифра б була значно більшою -461 га. І це при тому, що їх експлуатаційний ресурс майже вичерпано до повного зносу. Тому додатково укладаються договори із власниками зернозбиральних комбайнів, яких планується залучити у кількості 105 одиниць. Тоді навантаження на один агрегат становитиме 209 га. Жнива прогнозується закінчити за 12 днів, проте забезпечення пально-мастильними матеріалами недостатнє і становить 76% від потреби. Цю проблему сільгосптова-ровиробникам доведеться вирішити.

Як позитив, Володимир Мінєєв відмітив, що шістьма господарствами району заключено форвардні контракти з Аграрним фондом України на поставку продовольчого зерна до держрезерву на суму майже З млн гривень.

Саме проблема зберігання і реалізації зерна викликала дискусію і між учасниками наради і директором голопристан-ського елеватора Віктором Баликом. Керівник підприємства запевнив, що елеватор готовий до прийому врожаю. Як мінімум, планується завезти близько 15 тис. тонн зерна, тоді як максимальна можливість сягає 40 тисяч тонн.

Начальник обласної державної хлібної інспекції Олександр Білий розкритикував роботу керівника елеватора, що немає домовленості з фермерами і потужності підприємства не використовуються. У свою чергу, Віктор Балик зазначив, що завантаження елеватора залежить від багатьох чинників. Нині підприємство оснащене новою технікою, програмним забезпеченням для визначення кількості і якості продукції, на показники електронних приладів працівник вплинути не В ЗМОЗІ. А для того, аби продавати зерно за достойними цінами трейдерові, необхідно сформувати крупну партію якісної продукції, і така можливість з'явиться, якщо поглибити русло водного каналу для суден, що здатні вміщувати 3-5 тисяч тонн. Цю проблему прокоментував голова РДА Олексій Морев, зазначивши, що питання зараз обговорюється на рівні області, а директорові елеватора сьогодні необхідно здійснити усі розрахунки витрат на поглиблення каналу.

Олександр Білий, звертаючись до учасників наради, наголосив на необхідності тісної співпраці сільських голів із сільгосппідприємствами, адже сьогодні саме фермер створює умови для життя на селі, забезпечує людей роботою і наповнює місцеві бюджети. Звернув увагу й на роботу сільськогосподарських інститутів, які, на його думку, повинні брати участь у розробці програм економічного розвитку, вивчати попит і доцільність вирощування того чи іншого виду сільгосппродукції. Висловився і про необхідність кооперації хліборобів чи іншого способу вирішення не менш важливої проблеми -задіяння земель, що досі не обробляються, пустують. Начальник облдержхлібінспекції розкритикував також службу зайнятості населення і наголосив на тому, що в таких аграрних районах, як Голо-пристанський, вона взагалі не потрібна. Мовляв, збудували таку «хату», а ми туди сплачуємо, незрозуміло для чого, внески, годуючи тих, хто не хоче працювати, але отримувати допомогу від держави. Адже роботи на селі завжди вистачає — йди і працюй.

Директор Інституту південного овочівництва і баштанництва Володимир Лимар висловив думку про необхідність об'єднання сільгосп-товаровиробників у кооперацію з метою формування крупних партій продукції і самостійного виходу на аграрний ринок. Також цей хід буде вигідним і під час закупівлі міндобрив, техніки та інших речей, потрібних виробникові. Є і необхідність зберігання продукції до того часу, коли ціна на неї стане привабливою для виробника.

Перший заступник голови РДА Олексій Куркотілов висловив вдячність і задоволення тим, що Голо-пристанщина, за показниками в галузі сільського господарства, вийшла на друге місце, тоді як минулого року «пасла задніх» аж на 14-й сходинці. Звернув також увагу на необхідність підвищення авторитету селянина, популяризації хліборобської праці, ідеологічної підтримки трудівника у засобах масової інформації.

Після першої частини наради, а вона проводилася на току ФГ «Тюльпан», господар Олександр Єременко запросив учасників перейти від «теорії» до «практики» і оглянути посіви на своїх полях. Він розповів, що вже через півтора тижні у господарстві почнуться роботи на урожай наступного року, а сьогодні у ФГ практично готові до збирання продукції: 80 гектарів ячменю, 280 — пшениці, 80 — ріпаку, 180 — соняшнику (така велика кількість пов'язана з тим, що довелося пересівати поля під ріпаком). У господарстві є один комбайн, ще 2 — найманих, за кожен гектар роботи яких доведеться, відповідно до угоди, сплатити 350 гривень, забезпечити техніку пальним, а комбайнерів — харчуванням і житлом.

Цікаво було слухати під час огляду посівів представників TOB «Агрозахист Донбас». Керівник цієї організації Володимир Бардади-менко розповідав про засоби захисту рослин і добрива, які застосовувалися під час вирощування продукції з метою отримати якомога більшу врожайність.

У нараді також узяли участь представники інших служб, котрі звернули увагу на забезпечення протипожежного захисту, захисту від шкідників та карантинних бур'янів.

Автор: Олександр СТЕШЕНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.014
Перейти на повну версію сайту