ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Як отримати спадщину: запитання та відповіді
27.06.2011 / Газета: Голопристанський вісник / № 25 / Тираж: 2200

- Якщо я проживав однією сім'єю з гр. В. 10 років, чи маю я право на майно, що залишилося після її смерті?

Найперше право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Якщо ж заповіту немає, або він визнаний недійсним, або спадкоємець, названий у заповіті, відмовився прийняти спадщину, -право на неї отримують члени сім'ї та родичі спадкодавця в порядку черговості, визначеної законом.

Усі спадкоємці за законом поділяються на п'ять черг, усі вони мають право на рівні частки у спадщині.

Перша черга: діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Друга черга: брати та сестри спадкодавця, бабусі та дідусі з боку батька й матері.

Третя черга: рідні дядько та тітка спадкодавця.

Четверта черга: особи, що проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менше, як п'ять років до часу відкриття спадщини (дня смерті або оголошенняпомерлим спадкодавця).

П'ята черга: інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно.

Родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування більш дальніх родичів.

Отже, особи, які проживали однією сім'єю зі спадкодавцем не менше 5 років, належать до четвертої черги спадкування і мають право на спадок лише тоді, якщо немає спадкоємців попередніх трьох черг (ст. 1258 Цивільного кодексу).

- Після смерті мого батька залишилася невиплаченою пенсія, чи можу я її отримати?

До спадщини не можуть входити: право членства в об'єднаннях громадян, право на компенсацію шкоди,завданої здоров'ю, право на аліменти, пенсію, соціальну допомогу. Проте суми зарплати, пенсії, стипендії, аліментів, соцви-гшат, які належали померлому, але не були ним одержані за життя, передаються членам сім'ї. Щоб отримати їх, необхідно звернутися: за не отриманою зарплатнею — до підприємства, де працював померлий; за пенсією — до районного органу Пенсійного фонду.

- Після смерті моєї матері залишилася квартира, але я в цій квартирі не проживав і не був зареєстрований. Чи потрібно мені щось зробити для того, щоб стати її власником?

Якщо спадкоємець постійно проживав зі спадкодавцем на момент його смерті, він автоматично вважається таким, що прийняв спадщину. Якщо він постійно не проживав з померлим — має впродовж 6 місяців подати в нотаріальну контору за місцем смерті спадкодавця заяву про прийняття спадщини. Цей строк встановлюється, щоб усі потенційні спадкоємці мали можливість заявити про свої права. Якщо хтось із них пропустив 6-місячний строк, то суд може продовжити йому цей термін, але тільки за наявності поважних причин (хвороба, тривалий від'їзд, стихійне лихо тощо). Якщо строк пропущений без поважної причини, особа втрачає право на спадок.

Також спадкоємець має право відмовитися від прийняття спадку взагалі або на користь іншої особи. Для цього необхідно подати заяву про відмову від прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем смерті спадкодавця. Подати або відкликати заяву про відмову можна впродовж 6-ти місяців.

Звертаю увагу: коли у складі спадщини є нерухоме майно, спадкоємець зобов'язаний особисто подати заяву та отримати у нотаріуса свідоцтво про право на нього (за винятком земельної ділянки). До заяви слід додати витяг з Реєстру прав власності (надається БТІ). Свідоцтво видається через 6 місяців із дня смерті спадкодавця (заповідача).

Крім того, слід зазначити, що малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом.

Автор: Віталій СОЛОВЙОВ, помічник судді Голопристанського районного суду


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту