ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Аби відпочинок не став трагедією
30.06.2011 / Газета: Новий день / № 27 / Тираж: 36600

У розпалі — сезон відпочинку на річкових та морських пляжах області. Від спеки, перевтоми чи вживання спиртного частина відпочивальників не в змозі розрахувати свої сили, а відтак, йдучи купатися, люди ризикують загинути. Про те, хто організовує безпеку відпочинку на воді, кореспондент «НД» поцікавився у начальника управління державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки УМНС України в Херсонській області полковника служби ЦЗ Олександра РУДНИЦЬКОГО.

Є про що згадати свідкам драми при форсуванні Дніпра Григорію Ставнічому (ліворуч) і Дмитру Перетяпці.

- Олександре Володимировичу, два тижні тому з майже 200 пляжів нашої області офіційно було відкрито лише 44. Яка ситуація нині?

— Головна проблема, яка заважає офіційно відкрити пляжі, — відсутність там рятувальних постів. Якщо пост і працює, то на ньому немає спеціального інвентарю або там не дуже професійні рятувальники.

На сьогодні (розмова відбулася 24.06. — Авт.) лише на 124 пляжах проведено професійні обстеження підводної частини. В області підписано тільки 147 домовленостей про обов'язкове аварійно-рятувальне обслуговування. Спеціальний курс підготовки матросів-рятувальників пройшли всього 259 чоловік. Враховуючи ці дані, сьогодні офіційно відкрито 98 із 196 пляжів області. Зокрема, 6-у Херсоні, 8-у Голоприс-танському, 44 — у Генічеському, 38 — у Скадовському районах та 2 — у Новій Каховці. На решті пляжів, у тому числі, на жаль, деяких дитячих пансіонатів та баз оздоровлення, купатися заборонено.

— Але ж люди продовжують масово прибувати на моря... Зрозуміло, що, проїхавши сотні, а то й тисячі кілометрів, останнє, на що відпочивальники звернуть увагу, чи відритий пляж офіційно.

— У цьому й проблема. За власне здоров'я та життя люди в першу чергу повинні відповідати самі. Днями в області відбулася спеціальна перевірка представників МНС щодо організації безпеки відпочинку на воді. Перш за все перевіряли готовність та відповідність нормам роботи рятувальних постів у дитячих оздоровчих закладах Генічеського, Скадовського та Голопристанського районів. Результати вражають. Уявіть, на п'яти дитячих пляжах за безпеку дітей на воді практично ніхто не відповідав. Так, рішенням представників міністерства відразу ж була призупинена робота цих оздоровчих закладів. У Генічеському районі недоліки вже виправили. Роботу сьогодні там відновлено. Керівники ж баз відпочинку Скадовського району поки що незрозуміло чому з цим зволікають. Ні звернень, ні відповідної роботи з ліквідації виявлених недоліків ними проведено не було. Останній термін приведення до готовності — 4 липня. Цього дня нами буде здійснена ще одна перевірка. Якщо недоліки виправлять, дітям дозволять оздоровлюватися та відпочивати, якщо ні — цього літа заклади своєї роботи не продовжуватимуть.

— Мова йде про приватні чи державні заклади дитячого оздоровлення?

— Це приватні структури. З ними церемонитися ніхто не буде. Не можете організувати безпеки відпочинку — закривайтеся. До речі, за результатами наших перевірок відповідну інформацію про порушення правил відпочинку на воді ми постійно направляємо в органи прокуратури.

Зокрема, мова йде про перевірки у Залізному Порту Голопристанського району. Думаю, що прокуратура цього району, так само, як і ми, також стурбована ситуацією, що склалася, і прийме відповідні рішення. Судіть самі: у всьому Голопристанському районі з 48 пляжів офіційно відкрито лише 8. Це, м'яко кажучи, дуже негативний показник. Адже люди, як ви правильно зазначили, все одно масово їдуть відпочивати. Безпеки ж на воді там, виявляється, їм ніхто не гарантує. Для порівняння: у Новій Каховці офіційно відкриті два з двох існуючих пляжів, у Скадовському районі — 38 із 58. Разом з тим саме у Залізному Порту традиційно найскладніша ситуація, бо там фактично відкрите море. У певні періоди хвилі йдуть не до берега, а навпаки. Відпочивальник на матраці чи катамарані ризикує задалеко відпливти від берега і не повернутися. Попри можливість втопити мобільний телефон, порадив би все-таки брати його з собою на матрац. Практика показує, що інколи, відпливши за кілометр-два від берега, саме наявність телефону рятувала людям життя.

На жаль, цього літа на водоймах області вже загинуло 6 людей, 4 з яких протягом одного дня — 19 червня. Неприємно про це говорити, але саме цього дня медпрацівники відзначали своє професійне свято...

— До організації безпеки відпочинку на воді можуть долучатися й громадські організації... Які з них офіційно працюють на території області?

— З цього питання Україна йде шляхом перейняття позитивного світового досвіду. У нашій країні діє закон «Про аварійно-рятувальні служби». У ньому чітко визначено, що рятувальники повинні володіти спеціальними професійними вміннями та навичками. Зрозуміло, що всі нормальні та фізично сильні люди, побачивши надзвичайну ситуацію, кинуться на допомогу. Але виконувати цю роботу якісно, безпечно, надійно та оперативно повинні тільки спеціально навчені професіонали. Законодавець визначив порядок підготовки та атестації рятувальних служб, їх відповідної реєстрації. У нашій області діє 9 відомчих та комунальних аварійно-ря;хувальних служб (АРС). Офіційно не працює жодна АРС громадських організацій. Ми будемо раді нормальній співпраці з ними, наприклад, з Херсонською обласною громадською спілкою з попередження нещасних випадків з людьми на воді (керівник Олександр Кадесніков). Але перш ніж почати працювати, вони повинні офіційно зареєструватися. Ця організація процедуру атестації та реєстрації не пройшла. Повторюю, у державному реєстрі аварійно-рятувальних служб жодна громадська організація області не числиться...

Автор: Вадим ЛУБЧАК


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.011
Перейти на повну версію сайту