Новотройчанки Людмила Петрівна НЕСЕНЮК, Наталя Михайлівна ЮРЧЕНКО і Ніна Павлівна ВЕДЕНКО давно на заслуженому відпочинку. Усім — за сімдесят, усі троє мешкають у багатоповерховому будинку мікрорайону. Кожна з пенсіонерок скористалася правом вільного вибору і отримує пенсію там, де їй зручніше: Людмила Петрівна — у відділенні Укрпошти, Ніна Павлівна — Приватбанку, а Наталя Михайлівна — Ощадбанку.
Загалом у районі мешкає десять з половиною тисячі пенсіонерів, 70 відсотків їх виявили бажання отримувати пенсію через відділення державного підприємства «Укрпошта», ЗО — через банківські відділення. ПРАВО ВИБОРУ
Отримувати пенсійні виплати через банківські установи наші громадяни почали у 1999 році після відповідного указу Президента України, який надав банкам право здійснювати такі операції. До цього часу виняткове право на обслуговування пенсіонерів мала Укрпошта.
Виплачувати пенсії можуть не всі банки, а лише ті, що визнані переможцями конкурсу і з якими Міністерство праці і соціальної політики та Пенсійний фонд України уклали відповідні договори. На сьогодні пенсії мешканцям району виплачують відділення Укрпошти, Ощадбанку, Приватбанку, Райффайзен банк Аваль та Брокбізнесбанку.
Пенсіонери самостійно обирають банківську установу серед переможців конкурсу, в якій хочуть отримувати пенсію, або ж альтернативний шлях — виплати через Укрпошту. Вони також можуть у будь- який час змінити уповноважений банк, через який виплачується пенсія, чи відмовитися від отримання пенсії у відділенні банку на користь Укрпошти, подавши відповідну заяву.
Установи, які виплачують пенсії, не на жарт конкурують між собою. Укрпошті вдається зберігати лідерство, тут отримують пенсію сім тисяч п'ятнадцять пенсіонерів із десяти тисяч п'ятсот одного наявного в районі. На другому місті Приватбанк (тисяча п'ятсот двадцять один пенсіонер), на третьому — Ощадбанк (тисяча двісті дев'ятнадцять пенсіонерів). Через Райффайзен банк Аваль пенсія сплачується сімсот тридцять дев'ятьом мешканцям району, Брокбізнесбанк — сімом.
ПЕНСІЯ ЧЕРЕЗ БАНК ВИГІДНА
Для Пенсійного фонду значно вигідніше, щоб пенсіонери для отримання пенсій послуговувалися саме банками. Справа у тому, що за виконання даної операції банки коштів від Фонду не беруть. А ось Укрпошті доводиться платити 1,56 відсотка від суми сплачених пенсій. У минулому році, наприклад, лише за послугу по виплаті пенсій пенсіонерам району Пенсійний фонд перерахував Укрпошті більше одного мільйона гривень! Уявіть, яку суму сплачують у масштабі країни. Сотні мільйонів! Якби всі пенсіонери отримували пенсії через банки, заощаджені на виплатах пошті кошти можна було б спрямувати на підвищення пенсій, стверджують представники Пенсійного фонду.
У фінансовому плані виплата пенсій через банки пенсіонерам вигідніша, ніж через Укрпошту. Установи банків не лише забезпечують видачу належних одержувачу виплат у зручний саме для нього час, але й сприяють процесу накопичення пенсіонерами коштів. А якщо клієнт залишає на пенсійному рахунку частину коштів, він отримує оптимальну можливість не лише накопичити, а й примножити власні заощадження, бо на цю суму нараховують досить високі відсотки — від 8 до 10 річних. Саме так збирають кошти пенсіонери, які обслуговуються в банках, на вартісні покупки (телевізор, пральну машинку, холодильник тощо); на оплату навчання онуків чи для подарунка з нагоди їх одруження, народження правнуків; створюють грошовий запас для себе, щоб мати можливість оплатити лікування у разі хвороби чи на власні похорони.
- Отримую пенсію, майже удвічі вищу офіційно встановленого прожиткового мінімуму. Живу у власному будинку, ще маю сили вирощувати городину, тримати живність в особистому підсобному господарстві, що дозволяє заощаджувати кошти на продуктах харчування. Стараюся економити. Завдяки цьому маю можливість щомісяця залишати на пенсійному рахунку до 300 гривень. За рік, з урахуванням відсотків, збираю 4000 гривень і оплачую навчання онука, — розповідає новотройчанка Тетяна К.
Зрозуміло, далеко не кожен пенсіонер має щастя отримувати таку досить високу для сільських мешканців пенсію. Середньомісячний розмір її в районі становить 971 гривню. Та навіть за мінімальної пенсії, літні люди все одно збирають своєрідний недоторканий запас. Різниця тільки в тому, що при збереженні коштів на банківському рахунку гроші примножуються.
Політика банків передбачає розширення інших додаткових послуг якісного обслуговування пенсіонерів, наприклад, оплату комунальних послуг, отримання коштів за пласти- ковими картками тощо. Однак, без додаткових проблем можливість користуватися банківськими пластиковими картками мають тільки новотроїцькі пенсіонери-клієнти банків, бо переважна більшість банкоматів знаходиться саме у райцентрі.
Пенсійні картки банки видають строкові: Райффайзен Банк Аваль, Брокбізнесбанк та Ощадбанк — на 1 рік, Приватбанк — на 2 роки. В Ощадбанку та Приватбанку нові картки пенсіонерам виготовляють автоматично, замовляти їх не треба. Закінчився строк дії картки — йдеш у відділення банку і за кілька хвилин отримуєш Нову. А ось пенсіонери, які обслуговуються в Райффайзен Банк Аваль, у цьому плані відчувають певні незручності.
Кожен банк зацікавлений залучити якомога більше клієнтів — отримувачів пенсій. Пенсіонери у виграші від такої конкуренції, бо вона стимулює банківські установи до розширення видів послуг, підвищення відсотків по вкладах. Окрім традиційних послуг кожен банк запроваджує свої, притаманні тільки йому. За задумом, саме ці «родзинки» і мають привабити вкладників-пенсіонерів.
РОДЗИНКИ БАНКІВСЬКИХ ПОСЛУГ
Ощадний банк — єдиний банк, повернення вкладів у якому гарантується державою. Тільки він видає пенсіонерам ощадні книжки або, за їхнім бажанням, пластикові платіжні картки. Всі інші банки пропонують своїм клієнтам-пенсіонерам виключно платіжні картки. Одержувач пенсії у відділенні Ощадбанку може безкоштовно оформити доручення на отримання коштів з пенсійного рахунку іншою особою та скласти заповіт. Військовим пенсіонерам надають кредити. А ще пенсіонер вправі отримати додаткову картку, наприклад, на ім'я доньки чи онука- студента. Власники додаткової картки нарівні з пенсіонером можуть знімати гроші з пенсійного рахунку.
Усі пенсійні рахунки, відкриті в Приватбанку, беруть участь у розіграшах цінних призів. Пенсіонерам віком до 65 років, які оформили в банку пенсійну пластикову картку, надається можливість користуватися кредитом за встановленим лімітом. При цьому процентна ставка стягується лише за дійсний час користування отриманою сумою. За бажанням пенсіонера доступ до його пенсійного рахунку може отримати довірена особа, у цьому разі банк видає додаткову картку. На залишок коштів на пенсійній карті банку нараховується підвищена ставка — до 10%.
Райффайзен Банк Аваль пропонує клієнтам, одержувачам пенсії, особливі умови обслуговування, реалізовані у пакетах банківських послуг: Пенсійний базовий, Пенсійний легкий та Пенсійний оптимальний.
Пенсійний базовий пакет дозволяє виконання тільки однієї операції — зняття коштів з рахунку.
Пакет Пенсійний легкий підходить клієнтам, що звикли до традиційного банківського обслуговування та сучасних послуг. Пакет надає більше можливостей для управління фінансами та контролю за ними у порівнянні із Базовим пакетом.
У рамках пакета пенсійний Оптимальний можна здійснювати миттєвий переказ коштів з пенсійної картки на будь-яку платіжну картку, відкриту в цьому банку; безкоштовно користуватися послугою «Мобільний банкінг», тобто отримувати БМБ- повідомлення на мобільний телефон про всі зарахування та зняття коштів з пенсійного рахунку; скористатися безкоштовною послугою «Постійне доручення» для переказу коштів з карткового рахунку на депозитний, погашення кредиту.
Брокбізнесбанк не пропонує пенсіонерам ніяких особливих, у порівнянні з іншими банками, переваг. Можливо, тому, що до виплат пенсій долучився порівняно недавно.
СПЕЦИФІКА СІЛЬСЬКОЇ МІСЦЕВОСТІ
Важливою умовою опти- мізації отримання пенсій є розширена мережа відділень установ, які їх виплачують. Наш район налічує 43 населені пункти. Відділення Ощадбанку, окрім Новотроїцького, функціонують у Сиваському, Чкаловому, Громівці та Воскресенці, Приватбанку — в Новотроїцькому та Сиваському. А ось Укрпошта має 26 стаціонарних відділень і 1 пересувне, яке обслуговує населення віддалених малих сіл. Причому, поштові відділення забезпечують безкоштовну доставку пенсії своїм клієнтам за місцем їх проживання — додому. У цьому й криється популярність серед пенсіо нерів отримання пенсій через Укрпошту, особливо у селах.
Підвищені відсотки, усілякі пільги, які пропонують банки — це, звичайно, добре. Але ж, щоб скористатися цими перевагами, доведеться щомісяця їхати у райцентр. Для літніх людей такі поїздки можуть стати справжнім випробуванням і негативно позначитися на здоров'ї, — ділиться своїми міркуваннями мешканка Дивного В. В. Харюк. — З Укрпоштою простіше і зручніше: у визначений день листоноша сама принесе пенсію додому. І не треба нікуди їхати.
До того ж через листоношу можна також оплатити рахунки за комунальні послуги, за електроенергію (причому Укрпошта з нас, пенсіонерів, не стягує кошти за виконання цієї послуги), здійснити інші платежі, замовити ліки, товари першої необхідності,
картку поповнення рахунку мобільного зв'язку — їх принесуть додому, — підтримує новотройчанка А. В. Фурса. — Для людей, які мають слабке здоров'я, це велика допомога.
Саме через доставку пенсії за місцем проживання віддає перевагу Укрпошті й суттєва частина пенсіонерів-новотройчан.
Певну роль у виборі нашими пенсіонерами Укрпошти для виплати пенсій відіграє їх недовіра до комерційних банків, яка ще більше посилилася через фінансову кризу та гучні скандали з крадіжками грошей керівництвом двох місцевих відділень банків. Кошти «на чорний день» більшість сільських пенсіонерів воліють тримати не в банку на пенсійних рахунках, а по старинці — вдома.
Впливає на вибір сільськими пенсіонерами саме Укрпошти для виплат пенсій і те, що більшість з них не вміють і навіть бояться користуватися банкоматами. І це не дивина. На жаль, банки не поспішають утворювати філії, встановлювати банкомати в сільських населених пунктах. Хоча, як свідчить практика, навчитися користуватися банкоматами досить просто навіть літнім людям. Банк, який першим піде на розширення мережі банкоматів у сільській місцевості, зможе значно збільшити кількість клієнтів-пенсіонерів.
Світова практика свідчить: з роками кількість прихильників отримувати пенсії через банки зростатиме. Як швидко це станеться, залежить від самих банків.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |