ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Чи займеться з «Іскри» полум'я?
15.07.2011 / Газета: Новий день / № 29 / Тираж: 36600

У хліборобів сьогодні напружена і відповідальна пора — жнива. Головне — зібрати урожай зернових вчасно і без втрат. Але чи все зроблено для цього, з'ясували у рейді співробітники УМНС України в Херсонській області разом із журналістами.

Навчені гірким досвідом

- На території Херсонщини — 39 зернопереробних підприємств, — повідомив підполковник служби цивільного захисту, начальник відділу наглядово-профілактичної діяльності УМНС України в Херсонській області Вадим Заобурний. — Усі вони перевірені органами Держпожнаг- ляду. Виявлено 1500 недоліків. Проте на сьогоднішній день усунено лише 690, тобто 40% від виявлених порушень. За недотримання правил пожежної безпеки оштрафовано 42 керівники підприємств, винесено 10 попереджувальних постанов щодо призупинення роботи підприємств, близько 20 постанов — на відключення по- жежонебезпечних ділянок електромереж. Усувати недоліки поспішають не всі. І, як наслідок, на двох зернопереробних підприємствах області вже сталися пожежі...

За словами Вадима Заобурного, найбільше зауважень у МНСівців до Нікопольської зернової компанії та Каховського хлібоприймального пункту. Найкраще протипожежні вимоги виконуються на такому підприємстві, як ПАТ «Херсонський комбінат хлібопродуктів».

Мабуть, пожежі, що сталися тут у 2000 і 2001 роках, переконали керівництво, що кошти, витрачені на протипожежні заходи, з лихвою окупаються відсутністю збитків від пожеж, — зауважив Вадим Федорович. — У хорошому стані Бериславський та Великолепетиський елеватори, де за останні два роки зроблено дуже багато щодо протипожежної безпеки.

Відвідини Херсонського комбінату хлібопродуктів підтвердили, що до боротьби з вогнем тут готові.

Наш елеватор приймає всі види зернових культур, він не призначений для тривалого зберігання збіжжя, в основному, перевалка. Сезон тільки-но розпочався, тому елеватор заповнений лише на третину. Приймаємо поки що ячмінь, — пояснює начальник караулу Володимир Хац- келевич. — Протягом останніх 10 років у нас було дві пожежі. Остання сталася 25 червня 2001 року. Після цього була проведена докорінна реконструкція всієї системи пожежної безпеки, на що були витрачені немалі кошти. Але, як говориться, шкурка вичинки вартувала.

Уся охорона комбінату — члени добровільної пожежної дружини. До речі, половина особового складу — колишні професійні пожежні. Багато хто з великим досвідом роботи. Всі охоронники застраховані, а за участь у добровільній пожежній дружині одержують додатково до відпустки від 10 до 12 днів.

— Я можу бачити всю територію комбінату, — розповідає Володимир Хацкелевич. — У караульне приміщення виведена пожежна і охоронна сигналізаці. У випадку виникнення пожежі або проникнення на об'єкт техніка відразу спрацює і оповістить. План ліквідації аварійної ситуації маємо. Так, загоряння може статися у будь-якій точці комбінату. Коли розвантажують зерно, пил осідає на всі конструкції. У певній концентрації цей пил вибухонебезпечний. Тому важлива частина профілактичної роботи — постійне прибирання всієї території. Якщо елеватор буде чистий, все буде спокійно. А взагалі, за нормативами, нам відводиться лише чотири хвилини, щоб прибути до місця загоряння...

Лише вогнегасником полум'я не загасиш...

Далі шлях рейдової бригади проліг до села Тарасівки Цюрупинського району, на поля ВАТ «Іскра», яким керує депутат обл- ради Віктор Нагребецький.

— Косити ми почали 1 липня, на площі близько двох тисяч гектарів, — повідомив начальник збирального загону Сергій Гера. — Урожай цього року трохи більший, ніж торік. Якість зерна хороша. Скосили вже половину площі. Врожайність — до ЗО центнерів з гектара. Техніка у нас укомплектована необхідним протипожежним обладнанням...

Життєрадісна розповідь начальника збирального загону обірвалася після того, як члени рейдової зупинили перший-ліпший комбайн. Новенька імпортна машина булла оснащена вогнегасником, а ось пожежного інвентарю на ній не виявилося.

— Не було ні лопати, ні так званої швабри або хлопавки, якою збивають полум'я при горінні стерні, ні ланцюга для заземлення... Таку техніку випускати в поле не повинні, — заявив Вадим Заобурний. — Ось чому було прийняте рішення призупинити участь такого комбайна у зернозбиральних роботах до усунення недоліків.

Окрім того, Вадим Заобурний пообіцяв скласти адмінпротокол на керівника господарства. «Насамперед хочу зазначити, що подібні запобіжні заходи вживаються не для того, щоб якось покарати керівництво господарства, а щоб зберегти зерновий масив від можливої пожежі. І чим скоріше недоліки будуть усунені, тим швидше можна буде продовжити збирання врожаю».

За словами співробітників МНС, коли стоїть завдання за два-три дні прибрати поле, керівники господарств не звертають належної уваги на питання протипожежного захисту сільгоспагрегатів. Часом це призводить до виникнення пожеж, коли горять не тільки комбайни, але й хлібні масиви. Такі випадки були й минулого року.

— У суху вітряну погоду при виникненні пожежі на зерновому полі вогонь дуже швидко поширюється у напрямку вітру, — пояснив Вадим Заобурний. — І буквально за лічені хвилини вогняна лавина може досягти значних розмірів, що практично унеможливлюєм'ліквідацію. При реформуванні аграрного сектору практично всі господарства були розпайовані, а добровільні пожежні дружини розформовані. Сьогодні в області існує всього 12 підрозділів місцевої пожежної охорони, що фінансуються за рахунок сільрад. Як виходять з ситуації керівники господарств? Пристосовують техніку: чіпляють до трактора цистерну з водою. На цьому агрегаті, як, скажімо, в «Іскрі», стоїть насос, який у випадку необхідності качає воду. Ось ця техніка і вступає в бій з вогнем до прибуття пожежних підрозділів. Окрім того, на полі чергує трактор з плугом, який у разі виникнення пожежі проорює смугу, що відмежовує небезпечну зону від інших ділянок поля...

Отак щоразу й гадаємо: займеться з іскри полум'я чи ні?

Автор: Анатолій ЯЇЦЬКИЙ


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту