У Херсоні з'явиться гуртожиток для людей з обмеженими можливостями
Інваліди, нарівні з іншими людьми, мають право обирати місце проживання. Це підтверджує і Конвенція ООН про права інвалідів, до якої, до речі, приєдналася Україна. Але в реальному житті люди з обмеженими можливостями після смерті батьків (опікунів) здебільшого опиняються у психоневрологічних інтернатах чи геріатричних пансіонатах. Ізольовані від суспільства, за короткий час вони втрачають навички самостійності і деградують. Та в Україні вже почалися дії, спрямовані на подолання цієї системи.
Нещодавно голова правління Херсонської міської громадської організації матерів- дітей-інвалідів «Серце матері» Валентина Бондар повернулася з навчальної поїздки у Києві, яку організувала Всеукраїнська громадська організація «Коаліція захисту прав інвалідів та осіб з інтелектуальною недостатністю». За підтримки Фонду прав інвалідів та Фонду «Тайдс» (США) в нашій державі реалізовується проект «Виконання статті 19 Конвенції про права інвалідів в Україні: навчально-консультаційний центр з поширення досвіду підтриманого проживання для інвалідів з розумовою відсталістю».
— У рамках цього проекту нещодавно в Києві запрацював перший в Україні міні-гуртожиток для інвалідів з розумовою відсталістю, — розповідає пані Валентина. — В ошатному двоповерховому будинку постійно мешкають 16 чоловік. Інші приїздять сюди на заняття. Усього охоплено 40 чоловік. Кожен має окрему кімнату, обладнану усім необхідним. І живеться тут дуже добре.
Головна користь міні-гуртожитку для його мешканця у тому, що тут доросла дитина (а саме такими, на жаль, залишаються інваліди з розумовою відсталістю упродовж всього життя) вчиться самостійності: від особистої гігієни до прибирання в кімнаті й готування обіду. Вільний час інваліди проводять у свічній майстерні. Тут вони виготовляють свічки та декоративні прикраси. Теплої пори року пораються в теплиці, а взимку розчищають подвір'я від снігу. У міні-гуртожитку працюють фахівці, які допомагають оволодівати навичками самостійного життя.
Мешканці сусідніх багатоповерхівок спочатку не зраділи таким сусідам,—продовжує Валентина Бондар. — Та невдовзі зрозуміли: усі люди рівні, Батьки почали приводити своїх здорових малюків на дитячий майданчик міні-гуртожитку. А молодь, замість того, щоб насміхатися, почала надавати волонтерську підтримку.
Важливо, що київський експеримент одержав схвалення в Мінсоцполітики, і, як наслідок, було прийнято рішення щодо реформування сфери соціального захисту інвалідів з вадами психічного розвитку. Вже дано хід 10 пілотним проектам у чотирьох областях України щодо створення подібних міні-гурто- житків. Неможливо не радіти й тому факту, що у цьому переліку значиться Херсонщина.
— Питання про виділення земельної ділянки для будівництва в Херсоні міні-гуртожитку зараз вирішується, — зауважує Валентина Бондар.—Імисподіваємося,щообласнатаміська влада зроблять усе можливе, аби доля таких дітей була захищеною не лише, коли поряд їхні батьки, але й у будь-який період життя.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |