Чемпіонат України з футболу серед команд другої ліги групи А для новокаховської «Енергії» видався неоднозначним.
З одного боку, завдання на сезон, поставлене керівництвом клубу виконано: команда увійшла в п’ятірку кращих, більш того — посіла значно вище третє місце. А з іншого — переконлива гра «Енергії» у першій половині чемпіонату, вперте утримування лідируючої позиції чи не весь турнір — призвичаїли уболівальників до перемог новокаховського клубу і реальної надії побачити свою команду наступного сезону вже у першій лізі.
По завершенню чемпіонату в області ходили і ходять чимало чуток, чому так відбулося, що «Енергія» не змогла посісти одне з провідних місць, що дозволило б їй підвищитись у класі, адже команда виглядала об’єктивно сильнішою за всіх суперників...
Що врешті-решт буде далі з цим колективом, яка доля на нього чекає? За відповідями на ці та ряд інших запитань «М+» звернувся до президента ФК «Енергія» Сергія НЕСТЕРЕНКА.
- Коли стартувала «Енергія» в чемпіонаті, всі говорили: головне — не зганьбитися і посісти якомога вище місце. Зараз вболівальники жалкують, що команда не потрапила до першої ліги... Що Ви можете сказати тим людям, у яких залишився гіркий осад від того, що «Енергія» не вийшла до першої ліги? Чому, на Вашу думку, в останніх іграх команда здала позиції?
- Я сам був засмучений, коли програли дуже важливий матч Сумам. Проте вже буквально через хвилину подумав: ну, вийшли б ми до першої ліги, і що? Фінансовий стан «Енергії» не дозволив би там показувати хороші результати. До того ж, на відміну від багатьох інших колективів нашої групи ми не стояли в черзі до кабінету федерації футболу України. Ви розумієте, про що я… Як мені сказали ще на початку сезону, Миколаїв і Суми виходять з групи. Так і сталося. Виявляється, не завжди все вирішується тільки на футбольному полі. Тобто, хто сильно хотів, хто їздив до Києва в гості до ФФУ, хто домовлявся — той і отримав бажане. Але, якщо б команда грала «на голову вище» за всіх суперників, то, зрозуміло, ні судді, ні ФФУ на результат би не вплинули, а такої переваги над іншими клубами ми поки що не маємо. Тому ми посіли третє — і від того не менш почесне — місце.
- А як у Новій Каховці сприйняли це?
- Ну, зрозуміло, що хотіли б вище, але, думаю, вже всі заспокоїлись. Зрозумійте, одному важко утримувати професіональний клуб. Так, місто допомагає, як може. Але, повірте, затрати в другій лізі дуже великі. Саме через фінансові питання ми зі скрипом завершили другу частину сезону.
- Які ігри вважаєте найкращими, а які — провальними?
- У першому колі, ми могли з багатьма командами зіграти краще, не дивлячись на те, що ті були лідерами, Але це ж був перший сезон для нас, і команда поступово входила в професіональний режим. Одна справа грати чемпіонат області на маленьких «колгоспних» полях, а інша — виступати на стадіонах обласних центрів з командами, які раніше пограли і в першій, і тоді ще вищій лігах. Коли ми у першому турі на виїзді зіграли внічию 1:1 з тернопільською «Нивою», всі раділи. А вже у другому колі, набравшись досвіду, обіграли їх — 4:1. Прикро було і з білоцерківською «Россю». Команду, яку на виїзді ми розгромили — 5:1, вдома ми не змогли обіграти, і це тоді, коли «Рось» займала передостаннє місце, і нам очки просто необхідні були. Збіг обставин і «діяльність» суддів не дали нам обіграти посередню команду.
- Правда, що рівень команд із нашого чемпіонату області приблизно рівний з професіональними клубами другої ліги?
- Ні, я так не вважаю. У наступному сезоні в ПФЛ виступатимуть «Кристал» і «Мир». Нехай вони пограють у другій лізі, потім у них запитаєте…
- У період зимової перерви між чемпіонатом «Енергія» виграла два турніри — Кубок «Кримтеплиці» та змагання пам’яті Безносенка. Ці перемоги, гарна гра в чемпіонаті України привернули увагу команд з інших міст до футболістів «Енергії»? Особисто у Вас цікавилися тим чи іншим футболістом — щодо можливості його придбання?
- Від нас пішли деякі провідні гравці. Арсен Манасян — в ташкентський клуб, Фальковський — в «Кримтеплицю». Були пропозиції і до ряду інших наших футболістів. Але в нас «лавка» не така велика. Когось віддаючи або продаючи, ми однозначно втрачаємо. У другій лізі за продаж футболіста особливих грошей не виручиш.
- Були такі розмови, що після виграшу новокаховчанами Кубка «Кримтеплиці» кримська команда хотіла бачити своїм тренером Сергія Шевцова, головного наставника «Енергії». Це так?
- Тоді цей клуб був на спаді. Його президент Олександр Васильєв, маючи таку розкішну футбольну базу, якою не володіє навіть більшість наших обласних центрів, звичайно, був засмучений. А ми їх тоді обіграли і на турнірі, і в товариській зустрічі. Була така розмова по Шевцову, але в період міжсезоння, мабуть, не можна було робити це ні мені, ні йому (Васильєву). Тренер наш хороший, тим паче він один в «Енергії». У нашому клубі немає 5 чи 6 наставників, як, приміром, у «Миколаєві».
- Бюджет новокаховського клубу Ви можете озвучити?
- У нас немає таких статків, як у «Сум» (близько 8 млн. грн..) чи Миколаєва (7 млн.). Бюджет нашої команди разом із спонсорськими внесками та допомогою міста складає 2,5 млн. гривень.
- Можна так сказати, що гроші в футболі вирішують все?
- Щось у цьому є, звичайно. Як і в будь-якому іншому виді спорту. Зрозуміло, що було б у нас хоча б 7 мільйонів, ми б придбали двох-трьох гравців. Візьміть, як приклад, київське «Динамо» та донецький «Шахтар». Зараз гірники багатші — вони виграють. Раніше було навпаки. Хоча мені при всій повазі до цих клубів більше подобаються «Карпати» зі Львова, які з меншими затратами демонструють непоганий результат. Тому — так, гроші вирішують багато чого, але в той же час далеко не все. Є ще патріотизм, індивідуальна майстерність, колектив.
- Яка доля чекає на команду в майбутньому? Які завдання ставите перед клубом?
- Ви знаєте, часто команда в професіоналах грає краще у першому сезоні, ніж в наступних, адже потім на неї починають серйозно налаштовуватися. Ми, наприклад, перші десять ігор нікому не програли. «Енергія» й надалі гратиме в ПФЛ. Однозначно. А от щодо завдання... Все залежить від фінансування клубу. Буде більше — поборемося за першу лігу. Але, повторюсь, для того, щоб йти кудись вище, треба розуміти, де ти сам знаходишся. Але тут є і зворотній бік медалі. Деякі команди, що не мають навіть власного стадіону, допускають аж до прем’єр-ліги. Неприємно, коли ми приїжджаємо в той же Тернопіль, там ворота стоять металічні, а нас примусили встановити пластикові. Федерація футболу каже на це — «так вони ж давно грають, а ви тільки входите».
- «Енергія» вже стала бронзовим призером. Як Ви гадаєте, чи буде приємно приходити вболівальникам на матч, знаючи, що команда не буде боротися за вищі позиції, оскільки вона фінансово «не потягне» на першу лігу?
- Звичайно, після третього місця займати нижчу позицію буде неприємно. І я згоден, що, коли ти береш участь в якомусь турнірі, то обов’язково повинен йти до максимального результату. Це закон професіонального спорту. Станемо першими — будемо шукати гроші для першої ліги, тим паче з нами виступатимуть і «Кристал», і «Мир». Ми їх своїми виступами в професіоналах сколихнули на вступ до другої ліги. Тепер вони мають бути подразником, аби новокаховський клуб грав якомога краще.
- Ви не розглядали таку можливість — працювати з ще одним футбольним функціонером в парі, аби покращити матеріальне становище клубу? Чи варто розраховувати тільки на допомогу від новокаховського міського бюджету?
- Так, Нова Каховка — невеличке місто, в якому проживають менше 100 тисяч людей, і, зрозуміло, великі гроші важко знайти. Тим паче, окрім футболу, є ще купа питань, які місто має вирішувати. Піднімати ціни на квитки на матч до 10 гривень, думаю, не варто. Клуб особливого прибутку з цього не матиме, та й люди не такі багаті, щоб за «червонець» ходити на гру. У Новій Каховці футбол люблять, і завжди на матчах повен стадіон. Був навіть такий випадок, коли одна звичайна (знаю, що незаможна) мешканка Нової Каховки прийшла до нас і запитала: «А куди здати 100 гривень на клуб»? Це говорить про патріотизм. А є навпаки — дуже багаті люди, але вони ховаються, бояться попадатися мені на очі, щоб я бодай не попросив у них допомоги на команду.
- Наскільки ж затратно виступати у першій лізі вітчизняного чемпіонату з футболу?
- Що стосується інфраструктури, то, перш за все, повинно бути освітлення стадіону. Повірте, це далеко не одна лампочка, як у квартирі. Поставити прожектори на вже готові вишки — це обійдеться в мільйон гривень, а якщо їх немає, то й 2,5 мільйони. Ось так. І це тільки освітлення, яке в першій лізі має бути обов’язково. На підігрів поля можуть ще закрити очі, але неодмінно повинна бути спортивна база, де ми тренуємося. Орендуємо поле в агрофірми «Таврія». Як квартиранти, бігаємо з одного стадіону на інше... Окрім того, щоб ми не шукали дорогих гравців з інших міст України, потрібно піднімати рівень обласного футболу. Щоб кожен район мав бодай одну команду. Що стосується заробітної плати гравцям, то ви самі розумієте, що футболіст першої ліги має отримувати заробітну плату мінімум 8-10 тисяч гривень на місяць. За меншу суму ніхто грати не буде, їх просто порозбирають по іншим командам. Ми ж собі такого дозволити поки що не можемо...
- Сергію Вікторовичу, у Вашій команді багато футболістів з Херсона, навіть тренер — з Херсона. Чому ж тоді команда в Новій Каховці? Не простіше було тренуватися на базі «Кристала» і грати за цей клуб?
- Це давня історія. Ми із мером Нової Каховки давно співпрацюємо. Він — затятий прихильник футболу, грає в нього сам. Глядачі нас люблять. З початку були розмови: мовляв, «це ж не наші»... А де ж візьмеш «наших»? Якщо в донецькому «Шахтарі» три гравці з України, а всі інші з-за кордону, то про що тут говорити. Треба піднімати дитячо-юнацький футбол у містах, де є професіональні команди. А стосовно пропозиції по «Кристалу»... Не думаю, що там зручніше. У Новій Каховці стадіон кращій, у Новій Каховці мер — футбольна людина. А в Херсоні — пляжноволейбольна. Не хочу, щоб він ображався. Він теж любить футбол, але одного «любити» недостатньо.
- Наступного сезону в другій лізі гратимуть одразу ще дві команди з нашої області — горностаївський «Мир» із Новотроїцького району та херсонський «Кристал». Якщо так буде, чи не боїтесь Ви, що до «Енергії» вже буде менша увага, як з боку уболівальників, так і органів обласної влади?
- Конкуренція — завжди добре. Значить, ми повинні показувати тепер більш якісний футбол, щоб ходили саме на нас.
Коли верстався номер...
... стало відомо, що у першому турі чемпіонату України з футболу серед професіональних команд другої ліги групи «А» новокаховська «Енергія» розгромила дебютанта турніру «Кристал» з Херсона — 4:0.
Голи за господарів поля забивали Олексій Дитятьєв, Денис Риженко та двічі Євген Бєлоусов. У групі «Б» горностаївський «Мир» із Новотроїцького району мінімально здолав «Іллічівець-2» (Маріуполь) -1:0.
У другому турі 29 липня «Кристал» прийматиме черкаський «Славутич». «Енергія» 30 липня зіграє в Одесі проти місцевого «Чорноморця-2», а «Мир» на виїзді в цей день протистоятиме комсомольському «Гірняку-Спорт».
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |