ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
НЕ КЛЮЄ!
09.08.2011 / Газета: Трудова слава / № 31 / Тираж: 4714

НА ТЕРИТОРІЇ РАЙОНУ ПРАКТИЧНО НЕ ЗАЛИШИЛОСЬ МІСЦЯ, ДЕ МОЖЕ ПОРИБАЛИТИ ЛЮБИТЕЛЬ

Любительська риболовля, за словами її поціновувачів, є чимось набагато більшим, ніж хобі. Поплавок смикається, потім різко йде під воду, натягуючи волосінь у струну, і через мить, сріблястим боком відбиваючи сонячне проміння, на березі лежить рибина. Це відчуття для рибалки- любителя аналогічне до стрибка з парашутом. Той самий адреналін, те саме відчуття неймовірного задоволення. Справжній любитель ніколи не зловить рибу, аби лишень її з'їсти (для цього і на базарі можна купити!), а ходить на риболовлю, щоб набратись позитивних емоцій і відпочити. Та, на жаль, таких місць для «релаксації» на території району практично не залишилось...

ЯК У КАЗЦІ

Олександр АГАПОВ — телемайстер з Дніпропетровська, який кілька останніх років живе у Новотроїцькому. Тут він мав зал ігрових автоматів, та після заборони уряду на таку діяльність став безробітним. Проте Олександр Петрович і не думав сумувати, адже з'явилось багато вільного часу для того, аби зайнятись улюбленою справою — риболовлею. Та, як виявилось, час є, а місць, де можна рибалити — зась! Осідлавши скутера, рибалка поїхав на скидний канал ставка № 1 біля Благовіщенки, де, за словами знайомих, «клювання просто божевільне». Клювало й справді добре, проте через декілька хвилин до Олександра Агапова під'їхав господар ставка і почав виганяти, наполягаючи, що ставок — його власність. При цьому, за словами рибалки, господар ще й матюкався та намагався витрусити рибу з сажка.

Описане вище Олександр Петрович повідав автору цих рядків під час візиту до редакції. «Де у районі можна ловити рибу?» З цим запитанням чоловік, як він каже, звертався і в прокуратуру, і в райдержадмі- ністрацію, і до голови облдержадміністрації. З цим запитанням прийшов і до редакції. «Зважте, що я — не один такий, — наполягав під час бесіди Олександр Агапов. — Рибалки, які раніше мали змогу ловити будь- де, нині можуть вудку хіба що у свою ванну закинути. Я особисто знаю ветерана, який жалівся, що все життя прорибалив, а нині його звідусіль женуть...»

Знайти відповідь на запитання рибалки Агапова виявилось не так просто. Напевно, більшість читачів пам'ятають з дитинства інгуську казку «Коник і мураха». Хто не пам'ятає, нагадаю сюжет. Мураха з коником стрибали через калюжу і перша туди впала. «Йди попроси у вепра щетинку і витягни мене», — попросила вона друга. Однак вепр за свою «послугу» зажадав жолудь. А далі пішло-поїхапо. Кожен наступний герой казки обіцяв допомогти лише за умови виконання його прохання... У нашому випадку все було схоже на казку. Кожен посадовець розповідав те що міг, однак уточнити деталі відсилав до наступного. У пошуках відповіді довелось обійти багатьох.

МІСЦЬ НЕМАЄ!

Перший заступник голови райдержадміністрації Олександр ДЯЧЕНКО підтвердив, що питання дійсно актуальне. До адміністрації, за його словами, і раніше, і зараз звертаються рибалки-любителі з проханням пояснити їм, де можна рибалити. Однак відповідь для всіх однакова: «Таких місць немає, всі водойми віддані в оренду». У договорах оренди водойм, каже Олександр Дмитрович, пункт про любительську риболовлю відсутній. Зараз райдержадміністрація працює над тим, аби внести такий пункт у додаткові угоди, які хочуть укласти з орендарями. Наприклад, нещодавно направили листи керівництву TOB «Світанок» і CK ім. Леніна, де просять вирішити проблему виділення місць для любительської риболовлі. «Звісно, це не безкоштовно, однак ціна риболовлі має бути прийнятною», — каже посадовець. І доповнює: «Платну любительську риболовлю практикують всі цивілізовані країни»...

Заступник прокурора району Геннадій ЗНАХОРЕНКО більш категоричний. «Проблема любительської риболовлі у районі серйозна настільки, наскільки її створила рай- держадміністрація», — заявив він у бесіді з кореспондентом. За словами Геннадія Миколайовича, у договорах про оренду водного фонду адміністрація могла б передбачити пункт про любительську риболовлю. Однак, чомусь не зробила цього. Заступник прокурора каже, що років з сім тому люди почали масово обурюватись цим фактом. Особливо незадоволеними були василівські рибалки, де орендарі ставків дозволяли ловити рибу за гроші, а потім заборонили взагалі. Вихід із ситуації, що склалась, вважає Геннадій Знахоренко, є. Пункт про любительську риболовлю адміністрація може внести у додаткову угоду. Договір при цьому окремо укладати не треба.

Геннадію Миколайовичу, а чи відомо Вам, що на Каховському магістральному канапі беруть плату за риболовлю. Виловити 5 кг риби коштує 25 гривень.

Ще треба розібратись, чи є в управління каналу підстави для отримання грошей. Чи є висновок інспекції по цінах, дозвіл облводгоспу тощо?..

Зустрітись з керівництвом управління головного Каховського магістрального каналу, на жаль, не вдалось. Однак, рибалки, які там ловлять, розповіли, що два роки тому канал зарибнили через стрімкий ріст водоростей, і риби мають їх знищувати. Так що підстави для взяття плати за риболовлю є. І процедуру цю спростили до мінімуму. Лишень рибалка вибрав місце і закинув поплавок, як до нього під'їжджає працівник каналу з проханням оплатити риболовлю.

Зручно. Щоправда, більшість рибалок кажуть, що для того, аби наловити 5 кг риби, доводиться довго посидіти.

НЕ ВСЕ ТАК ПОГАНО

«На всіх каналах, які знаходяться на балансі Новотроїцького управління водного господарства, любительська риболовля дозволена на відстані 100 м від водозабору насосних станцій, — каже начальник НУВГ Сергій КРАВЧУК. — Причому, вона безкоштовна, бо всі наші канали, а це Р-2-2, Р-2, Р-5, Р-5-2, Р-3, ми не зариблюємо. Тобто, не несемо ніяких матеріальних затрат». Хоча Сергій Васильович і уточнює, що у наступних роках можуть виникнути проблеми з великою кількістю водоростей, тоді водойми зариблять і братимуть гроші за риболовлю. За словами начальника, ставки №1, №2, N93 і N94 знаходяться на балансі облводгоспу, і НУВГ не може впливати на господарську діяльність орендарів. Працівники управління лише регулюють рівень води у ставках, аби не підтопило Захарівку і Благовіщенку. Виникнення проблеми з любительською риболовлею райдержадмі- ністрація, стверджує Сергій Васильович, повинна була передбачити ще при укладанні договорів.

Той факт, що при великому бажанні у районі ще можна знайти місця для риболовлі, підтверджує і голова райорганізації Українського товариства мисливців і рибалок Віктор КУЛАКОВ. Один з таких ставків, за словами Віктора Михайловича, є поблизу Вознесенки. Орендує став каховчанин, за право порибалити бере 50 гривень. Проте не всі, хто вперше їде на цей ставок, його знаходять. Тим, хто не знає дорогу, доводиться довго блукати степами, а ранньої весни і восени через грязюку там взагалі бездоріжжя. Віктор Кулаков запевняє, що порибалити також можна на одному з василівських ставів та на старому ставку в Громівці. Останній, за словами співбесідника, давно не зариблювався.

Взагалі ж питання любительської риболовлі, вважає Віктор Михайлович, для району є болючим. Однак, останнім часом воно почало вирішуватись на рівні області. Голова обласної організації УТМР Леонід Велічко намагається владнати це питання з обласним управлінням рибінспекції. Якщо громадянин є членом товариства, має квиток мисливця або рибалки з оплаченими внесками, він має право рибалити у спеціально відведених місцях. Ці місця є у Білозерському, Нововоронцовському, Каховському районах, Новій Каховці, де у ставки в акваторії Дніпра куплено і випущено зарибок. У нашому ж районі рибалок, як таких, вже немає. Мається на увазі, відсутні громадяни, які мають квиток рибалки і сплачують внески. «Для чого ж отримувати квиток, якщо місць для риболовлі практично немає?!», — запитує Віктор Кулаков. Єдиним можливим шляхом вирішення проблеми він також називає укладання додаткових угод, де буде пункт про любительську риболовлю.

МОЖНА, АЛЕ... НЕ МОЖНА

Те, що коїться у районі з любительською риболовлею, головний зоотехнік управління агропромислового комплексу Сергій КАРАНДА називає коротко: «Бардак!» За його словами, він не розуміє, як район, який годує ставковою рибою пів нашої області, Крим та частину Росії, дійшов до того, що звичайний рибалка не може знайти місця для відпочинку з вудкою. Сергій Дмитрович показує документи, де вказано, до якого терміну ставки перебуватимуть в оренді. Там кінцевим терміном вказано і 2046, і 2053, і навіть 2056 рік. При цьому, мало хто з орендарів зізнається, що розводить у ставах рибу. Про риболовецьку діяльність відзвітували лише ПСП «Колос», «Теплоогарьовське» та TOB «Рибовод». А що роблять інші? Невже лише купаються у своїх ставках? За словами зоотехніка, склалась парадоксальна ситуація, коли, наприклад, у тій самій Сивашівці людина живе біля ставка, а порибалити не може. Нові господарі не пускають. У цей час гроші від продажу риби, про який ніхто не звітує, не оподатковуються.

Сергій Дмитрович посилається на «Правила любительського і спортивного рибальства» та «Інструкцію про порядок обчислення та внесення платежів за спеціальне використання водних живих ресурсів при здійсненні любительського і спортивного рибальства», які регламентують норми лову, заборонені місця, терміни заборони лову, мінімальний розмір риб тощо. У правилах, зокрема, сказано, що на водоймах, де впроваджене платне рибальство, ловити можна за платними дозволами, що видаються органами рибоохорони. Право безплатного рибальства мають інваліди І і II груп, учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС І і II категорій, а також діти до 16 років. У районі ж ці правила ігноруються, ще й необгрунтовано. Адже в оренду надані не водні об'єкти, а... земельні ділянки під ними. На підтвердження цих слів Сергій Каранда показує лист начальника районного управління водного господарства Сергія Кравчука від 8 квітня 2010 року тодішній голові райдержадміністра- ції Наталії Пїнчук. Ось його текст: «У Новотроїцькому районі знаходяться в оренді 19 водних об'єктів. Всі вони надані в оренду з порушенням вимог ст. 59 п. 4 Земельного кодексу України. В оренду надані земельні ділянки під водою, а не водні об'єкти. Як наслідок — значне недоо- тримання коштів в місцевому бюджеті. Відповідно до рішення обласної ради від 2 липня 2009 р. № 1035, Вам необхідно було вжити заходів щодо переоформлення вже існуючих договорів оренди відповідно до «Порядку надання водних об'єктів (їх частин) місцевого значення у тимчасове користування на умовах оренди», затвердженого на сесії облради... Просимо Вас провести роботу з переукладання договорів оренди...» На листі стоїть резолюція Н. С. Пінчук першому на той час заступнику голови райдержадміністрації Ю. А. Коцегубову та начальнику відділу земельних ресурсів В. В. Чернишу: «Прошу вивчити дане питання, розглянути на засіданні земельної комісії відповідно до чинного законодавства».

А ось відповідь колишнього начальника облводгоспу О. І. Андрієнка на лист тодішнього заступника голови райдержадміністрації Ю. Г. Мороза від 13 лютого 2007 року щодо використання ставків-накопичувачів, які знаходяться на балансі Херсонського облводгоспу, в цілях любительського лову риби: «Ставки-накопичувачі на Каїрській затоці Ново- троїцького району мають державний акт на право постійного користування землею. У відповідності до проектних рішень ставки є гідротехнічною спорудою, яка призначена для прийому скидних вод під час спорожнення системи, а також аварійних ситуацій в зоні Каховської зрошувальної системи та пропуску повені і паводків. У зв'язку з цим облводгосп, керуючись ст. 47 Водного кодексу України, не може дати згоду для умов та місць любительської ловлі».

Начальник відділу Держкомзему у районі Володимир ЧЕРНИШ підтвердив, що нові господарі орендують саме земельні ділянки під водними об'єктами. Для того, аби орендувати сам об'єкт, укладається договір оренди з облдержадміністрацією. Всього договорів оренди таких земельних ділянок 21, переважна більшість орендарів взяли ставки для риборозведення. Стосовно місць для рибальства, Володимир Васильович зізнався, що сам є рибалкою і хоче, аби такі місця були. Необхідно включити пункт про це до додаткової угоди. Для цього, за словами посадовця, потрібно розпорядження голови раи- де ржад м і н істрації...

Так вже влаштована людина, що життя її підтримують сподівання на краще От і рибалки району сподіваються, що колись їх таки допустять до місць, де риба клює просто несамовито. Наразі їм дозволено рибалити лише у таких місцях, де клювання, за їхніми словами, практично немає.

Від редакції: ми з задоволенням надамо на сторінках газети місце для обнадійливої для рибалок- любителів інформації. А ще з більшим задоволенням опублікуємо перелік місць, де можна рибалити.

Автор: Андрій БЕИНИК


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.010
Перейти на повну версію сайту