Президентом України підписаний закон «Про державний земельний кадастр». На черзі — закон «Про ринок земель». З прийняттям цих законів земля стане товаром, який можна продавати і купувати.
Із здобуттям незалежності України селяни отримали у власність земельні ділянки (паї) по 2- 5 га, для власних потреб. Селяни вирощують на них продукцію, яку потім продають на ринках, здають оптом або шукають постійного клієнта для збуту. Багато сільських жителів здають свої ділянки в оренду більш вдалим і заможнішим фермерам. Продовжують існувати також колективні господарства та державні. Всі ці власники земель є конкурентами між собою, через те кожен з них остерігається, щоб його не потіснили.
Закон «Про ринок земель» зорієнтований на врахування інтересів всіх власників землі. І створений для надання рівних можливостей на ринку землі усім формам господарств.
Для недопущення скупчення земель в одних руках, новий закон обмежуватиме її кількість у власності однієї особи на рівні 2100 гектарів. Землі, які відбираються банком, за непогашення кредиту, повинні будуть виставлятися на продаж на прилюдних торгах. Купувати землю зможуть громадяни України, фермерські господарства, держава та органи місцевого самоврядування. Молоді спеціалісти та особи, які господарюють на землі, зможуть купувати землю з розстрочкою на 5 років. Іноземці та іноземні підприємства зможуть тільки орендувати землю України.
Орендна плата за пай неухильно зростатиме. Якщо зараз вона становить 300-350 грн за гектар ріллі, то з впровадженням ринку землі становитиме 600-700 грн.
Щоб спекулянти не скуповували землю, держава встановить високі ставки мита при перепродажу на перші 5 років.
Власник землі зможе самостійно господарювати на ній, здавати її в оренду, продавати, подарувати, передати у спадщину, надати під заставу банку для отримання кредиту. Але поспішати з продажем паю не варто, тому що з розвитком ринку землі її вартість стрімко та постійно зростатиме.
Основним документом, що посвідчує володіння землею, є державний акт на право власності на земельну ділянку.
З приводу фіналу земельної реформи (нового закону) голова Птахівської сільради В.С.Дудченко висловилась так: «Якщо по 2100 гектарів купити на рідних та друзів, то можна назбирати достатньо. Тому селяни бояться, що великий землевласник витіснить малих. Спілкуючись з односельцями, я зрозуміла, що їх влаштовує та ситуація, яка є зараз».
У фірмі, яка займається земельними справами,прокоментувати закон «Про ринок земель» відмовились, сказавши: «Закон ще не прийнятий, через те ми його не вивчали».
Звернувшись до історичних подій нашої держави, можемо зробити висновок, що селянство зазнавало всіляких утисків протягом цілих століть. Тож не дивно, що вони стоять в опозиції до подібних інновацій. Лише час покаже переваги і недоліки даного законопроекту. Але те, що потрібно рухатись уперед, — це необхідність сьогодення.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |