ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Корова повинна бути здоровою, а молоко – якісним
22.08.2011 / Газета: Трудова слава / № 33 / Тираж: 4714

З серпня поточного року вступили в силу зміни до Ветеринарних та санітарних вимог до особистих підсобних господарств населення — виробників товарного молока. Ними встановлюються більш жорсткі вимоги щодо одержання, первинної обробки, реалізації виробленого особистими підсобними господарствами населення товарного молока. Правила є обов'язковими для власників особистих підсобних господарств населення, які виробляють товарне коров'яче молоко.

ПРОФОГЛЯД — ОБОВ'ЯЗКОВИЙ

Правила вимагають від власників корів ретельного дотримання санітарних вимог. Зокрема, приміщення для утримання корів має бути спроектоване і побудоване так, щоб забезпечувати зручне та надійне утримання корів. Перед доїнням корів доярка зобов'язана вимити руки з милом, одягти чистий халат, пов'язати голову хустинкою. Вим'я корови треба оглянути, обмити теплою водою (43є±2є С) і витерти чистим рушником або індивідуальною серветкою. Для обмивання вимені наступної корови воду у відрі замінюють на чисту. Рушники, серветки, якими витирають вим'я корів, а також відра для обмивання вимені, для інших потреб не використовуються.

Дійниці (відра чи інші ємкості) необхідно зовні позначити олійною фарбою літерою «Д», відра для обмивання вимені — літерою «В». Відра, дійниці, фляги мають бути із матеріалів, дозволених Міністерством охорони здоров'я України. Не допускається використання оцинкованих, мідних та іржавих ємкостей.

Надоєне молоко труба негайно винести із корівника для запобігання вбиранню сторонніх запахів, процідити через 3-4 шари марлі або спеціальні фільтрувальні тканини. Молоко, призначене для реалізації, виливають в окремий посуд і ставлять у холодильник. Воно повинно надходити до пунктів закупівлі молока не пізніше як через 24 години за температури зберігання не вище 4° С, 18 годин — не вище 6° С, 12 годин — не 8° С. В окремих випадках молоко, яке має температуру не вище +10° С, дозволяється реалізовувати не пізніше як через 2 години після доїння. Зберігають молоко в закритому посуді, окремо від речовин, які мають сильний запах.

ЯКЕ МОЛОКО НЕ МОЖНА РЕАЛІЗУВАТИ?

Тварин господарі повинні забезпечувати повноцінними та доброякісними кормами. Молоко від виснажених корів продажу не підлягає. Не підлягає реалізації також молоко та одержані з нього молочні продукти у перші 7 днів після отелення корови і в останні 7 днів до кінця лактації, при захворюванні корів маститом та молоко, яке за органолептичними показниками має відхилення від норми.

Молоко перших цівок здоюють у окремий посуд, ретельно оглядаються на наявність згустків і_ крові, зміну кольору тощо. Його не можна споживати, реалізовувати також заборонено.

Сире молоко має бути отримано від здорових тварин, які:

утримуються на територіях, благополучних щодо інфекційних хвороб тварин;

мають задовільний стан здоров'я та у яких не виявлено ознак недугів, що можуть призвести до забруднення молока;

не мають запалення вимені (мастити), ран на вимені, які могли б вплинути на якість молока;

не лікувалися забороненими ветеринарними препаратами;

піддавалися лікуванню ветеринарними препаратами, але з дотриманням термінів очікування, що встановлені інструкціями із застосування цих препаратів.

Молоко для реалізації повинно бути незбираним, за органолептичними, фізико- хімічними, бактеріологічними й іншими показниками якості та безпеки відповідати вимогам нормативно-правових актів. Не допускається у процесі зберігання змішування молока різних надоїв (охолодженого і свіжовидоєного). Вранішнє, обіднє та вечірнє молоко повинне зберігатися і здаватися окремо.

Усі тварини, які утримуються в особистих селянських господарствах, у обов'язковому порядку мають бути ідентифіковані та зареєстровані. А ще така худоба повинна перебувати під ветеринарно-санітарним наглядом та контролем. Власник П зобов'язаний своєчасно надавати тварин для відповідних обробок та досліджень.

У разі виявлення хвороби тварини або підозри у її захворюванні під час проведення профілактичних щеплень та діагностичних досліджень, спеціалісти державної служби ветеринарної медицини негайно повідомляють про це власника тварини та працівників пункту закупівлі молока. При цьому накладається заборона на реалізацію молока від даної корови.

При будь-якому захворюванні худоби її власник негайно повідомляє спеціаліста ветеринарної медицини. Ветпраців- ник дає вказівки відносно утримання хворої корови, уживає заходів щодо її лікування та визначає порядок знезараження і використання молочної продукції. Молоко від хворої корови до встановлення діагнозу захворювання зливають у окремий посуд. Використовував його в їжу, для годівлі тварин чи для реалізації забороняється. Не допускається змішування молока від здорових хворих корів.

Корови підлягають огляду не менше одного разу на місяць з обов'язковим дослідженням на мастит. Якщо корове більше одного місяця не досліджувалася на мастит, молоке до здавання та реалізації не допускається.

Не підлягає реалізації власниками особистих підсобни> господарств молоко від тварин, хворих на заразні хвороби Усі інші тварини, які перебувають у господарстві (вівці, кози, свині, птиця, собаки тощо) також повинні бути клінічно здоровими. У разі їх захворювання власник протягом 24-х годин зобов'язаний повідомити про це спеціаліста ветеринарної медицини, який обслуговує населений пункт.

За порушення цих Вимог власники особистих підсобних господарств населення несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.

Автор: Сергій ШАПРАН, заступник начальника державної районної лікарні ветеринарної медицини


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту