Всеукраїнська нарада з розвитку овочівництва, яку провів заступник міністра аграрної політики і продовольства України Олександр Сень, зібрала для обговорення важливих питань заступників голів облдержадміністрацій і начальників головних управлінь агропромислового розвитку, науковців і практиків. В нараді брали участь новопризначений заступник голови Херсонської облдержадміністрації з питань агропромислового комплексу Михайло Мельник (из фото разом з В.Сторчаком) і начальник головного управління агропромислового розвитку Анатолій Носик.
А проходила нарада в овочевій столиці України, щоб здобутки каховчан стали надбанням овочівників усіх регіонів і стартовим майданчиком для визначення проблем та шляхів їх розв'язання на державному рівні. Як зазначив О.Сень, йдеться не лише про залучення інвестицій у розвиток крупнотоварного виробництва, а об'єднання і використання потенціалу фермерських і особистих селянських господарств. Символічно, що відкриття форуму відбулося в актовій залі управління Північно-Кримського каналу, бо промовистий транспарант засвідчив: «Зрошення — шлях до достатку». Вагу і значимість цих слів учасники конференції відчують під час подальшої екскурсії по Каховському району. Ще одним знаменним і влучним лозунгом було: «Ми разом зробимо те, що не в змозі зробити поодинці».
НА TOB «ПетроНік» перший заступник голови Херсонської облдержадміністрації В'ячеслав Білий привітав учасників конференції і ознайомив їх з підприємством, яке разом з китайськими партнерами розробило модель трактора для роботи на полях України і налагодило їх складання. Відбулася й презентація Каховського району, де з середини 90-х набирає темпу розвитку овочівницька галузь і крапельне зрошення.
Наступним його етапом стане створення оптових ринків і найбільшого в світі логістичного центру потужністю 200 тисяч тонн продукції на підприємстві Трін Тім».
Голова Каховської райдержадміні- страції Володимир Сторчак, голова районної ради Микола Крупін, виконуюча обов'язки начальника районного управління агропромислового розвитку Раїса Власенко продовжили презентацію під час ознайомчої поїздки Каховщиною.
Першою мала честь приймати поважних гостей Валентина Мальченко на дбайливо доглянутих овочевих плантаціях фермерського господарства «Каховське» (фото внизу). Зі знанням справи вона відповідала на численні запитання, демонструючи грядки з морквою, яку вирощують тут на замовлення компанії «Грін Тім». Враження справила й очікувана врожайність: 90 тонн з гектара!
-Це справді диво! Нарешті ми знову навчилися вирощувати овочі так, як це вміли робити раніше. Але тепер — з новими агротехнологіями, — поділилися думкою про побачене заступник начальника управління агропромислового розвитку Тернопільської облдержадміністрації Богдан Якубовський та його колега з Волині Юрій Горбенко (фото справа). Втім, успіхам каховських овочівників дивуються і їхні колишні вчителі зі Швеції і Німеччини: «Ви нас обігнали на 20 років».
Керівник ПП «Едельвейс» Тажидін Мустафаєв навіть пригостив посланців всієї України виноградом і суницями, які вирощує, тим самим оригінально проілюстрував розповідь про свої фермерські досягнення. А поруч, прямо в полі, розташувалася й своєрідна виставка систем крапельного зрошення, влаштована TOB Іригатор».
Далі — екскурсія велетенськими складами логістичного центру зі сховищем для зберігання свіжих овочів і фруктів у супроводі директора компанії «Грім Тім» Карла Стурена. Він повідомив, що будівельні роботи тривали всього 4,5 місяця і перша черга логістичного центру готова приймати на тривале зберігання цибулю, моркву, картоплю і капусту вже з ЗО серпня.
Потім була нагода не лише ознайомитися з організацією роботи селекційно- випробувальної станції «Нуненс» і її результатами на демонстраційних полях, а й подивуватися вирощеному салатному перцю, оцінити смакові якості помідорів.
Фіналом практичної частини наради стали відвідини цехів компанії «Чумак». Директор підприємства Олександр Тара- нішин повідомив, що вчора розпочалося приймання томатів, а сьогодні — їх переробка.
Сезон прийому огірків на ферментацію закінчився: «Чумак» уже другий рік поспіль утримує першість серед постачальників цієї продукції для «МакДональдса». А ще упевнено посідає 4-6 місця серед найвідоміших в Україні брендів переробних підприємств, постійно нарощуючи обсяги реалізації продукції та поліпшуючи її якість.
ПЛЕНАРНА частина наради відбулася в управлінні Головного Каховського магістрального каналу, який не міг не вразити своїми масштабами. Але відбувся не просто обмін враженнями, а обговорення перспектив розвитку овочівницької галузі.
Перший заступник голови облдержадміністрації В'ячеслав Білий представив Херсонщину як аграрний регіон, котрий посідає перше місце за урожайністю сільгоспкультур у степовій зоні, і четверте — по асій Україні. Зараз ведеться активна розробка промислових технологій виробництва сільгосппродукції, але набуває особливої ваги інша проблема: як зберегти вирощене і без втрат подати до столу жителів України.
Перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Олександр Сень висловив бачення проблеми з позицій уряду і з точки зору продовольчої безпеки держави: треба забезпечити населення всіма продуктами харчування, тому не повинно бути другорядних сільгосп- культур. Робота має бути спрямована на забезпечення балансу і стабільності, аби не виникало штучно створеного ажіотажу навколо окремих видів продукції.
Оперуючи статистичними даними й порівняльними таблицями, він звернув увагу на те, що з 8,5 мільйонів тонн продукції лише 1 мільйон вирощено крупними сільгосппідприємствами, решта — в особистих селянських господарствах. Звідси висновок: слід не лише нарощувати промислову складову сільгосп- виробництва, а й підтримати ініціативу приватних підприємців на селі щодо професійного заняття овочівництвом. А для того, щоб надлишок продукції з особистих селянських господарств потрапив на споживчий ринок, слід створити відповідну інфраструктуру. Тривожить і низька інтенсивність виробництва: технології вчорашнього дня забезпечують урожайність 192 центнери з гектара, тоді як передові — по 70-80 тонн. Тому один із способів досягти зрушень в овочівництві — це поширення новітніх технологій.
Але збільшення у півтора рази виробництва овочів ще не гарантує 100-відсо- ткового забезпечення потреб населення. Завдання уряду — розібратися в причинах дисбалансу. Хоча шляхи подолання цієї проблеми очевидні: це — створення оптових ринків, оптимальне розміщення складів і їх наповнення. Уряд всіляко сприятиме бізнесу у будівництві і відновленні складських приміщень, зокрема — в системі споживчої кооперації.
Турбує і тенденція до зменшення питомої ваги насіння вітчизняної селекції: на сьогодні вона становить всього 41%, а в інтенсивному овочівництві — насіння сортів і гібридів виключно зарубіжного виробництва. Тому в числі першочергових завдань: виробництво якісного конкурентоспроможного насіння.
На завершення виступу заступник міністра закликав всіх до серйозної роботи. Кожен регіон повинен розробити програму розвитку овочівництва, основними пунктами якої мають бути:
нарощування виробництва овочів;
забезпечення їх якості;
доступ сільгоспвиробника до ринків;
мобілізація сортових ресурсів;
впровадження нових технологій;
залучення інвестицій;
інвентаризація складських приміщень.
Тему продовжив директор Департаменту економічного розвитку і аграрного ринку Сергій Кваша, акцентувавши увагу на трьох стратегічних цілях міністерства й уряду: створення сприятливих умов для виробничої діяльності і підприємництва, формування врівноваженої цінової політики і забезпечення якості продукції. Серед причин зростання цін на внутрішньому ринку він назвав подорожчання пального та інших ресурсів, вплив прикордонної торгівлі, змову на ринках (коли ціна утримується штучно, за домовленістю).
На нараді також виступили академік Національної Академії аграрних наук України Владислав Кравченко, президент групи компаній «Адгоїизіоп» Сергій Сипко. Своїми думками поділився Карл Стурен, зокрема розсіяв сумніви щодо конкуренції між політичним центром і оптовими ринками. Він переконаний, що ці дві структури будуть органічно доповнювати одна одну.
В ході обговорення директор групи компаній «Терра-Тачанка» Андрій Гоголєв запитав, чи буде підтримка виробникам овочів у вигляді державних дотацій. Відповідь однозначна: «Ні!». Найефективнішою допомогою стануть підтримка розвитку інфраструктури і тепличного господарства, лізинг техніки.
Інша справа — тваринництво: постановою Уряду спрощено закупівлю телиць, виділено дотації на отелену корову (5 тисяч гривень на голову), передбачено кредитування будівництва тваринницьких комплексів.
Завершуючи нараду, О.Сень зазначив, що на основі побаченого і почутого буде сформовано відповідне доручення Уряду, яке «будемо виконувати всі разом». Слід сказати, що учасники конференції часу не марнували, а домовлялися про нові зустрічі для того, щоб предметно зайнятися впровадженням передового досвіду каховчан.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |