Завершується підготовка до нового навчального року. Хтось робить це спокійно і без метушні, бо заздалегідь подбав про все необхідне, хтось — гарячково й поспіхом, бо звик усе відкладати на останні дні. Утім, хвилюються усі: перше вересня було і залишається значимою подією майже в кожній сім'ї.
Хто і як готувався до нового навчального року, з якими приємними несподіванками і неочікуваними прикрощами довелося зіткнутися в ході цієї підготовки?
ГАМАНЦІ БАТЬКІВ ПОТОНШАЛИ
У поточному році, щоб купити дітям все необхідне для школи, батькам доведеться витратити значно більше коштів, ніж торік. Ціни на одяг і взуття зросли в середньому на ЗО відсотків, на шкільне приладдя на 20. Наприклад, щоб придбати одяг та взуття для учнів молодших класів, батькам доведеться викласти з гаманця: за костюм для хлопчика — 180 грн., брюки 75 — 100 грн., сорочку — 50-100 грн., взуття — 80-200 грн., сарафан для дівчинки 150 грн., спідничку — 80- 100 грн., блузу — 50-80 грн., болеро -110 грн., черевички 80-165 грн. Спортивний костюм і для учнів, і для учениць обійдеться у 100- 150 грн.
Для школярів старшого віку ціни значно вищі. Блуза для дівчини коштує не менше 150 грн., спідничка — 180 грн., болеро — 150 грн., туфлі — 200 грн.; джинси для юнаків — 400 грн., сорочки — 100-150 грн., кросівки — 280 грн. За спортивний костюм батькам старшокласників доведеться віддати 200-300 грн.
На ринку промислових товарів у центрі Новотроїцького, де по середах торгують каховчани і куди Ідуть за обновами мешканці району, в першій половині серпня було незвично мало покупців. Продавці нудьгували і охоче пристали до розмови.
Немає торгівлі, — бідкаються. — Півдня минуло, а реалізація — дві-три речі з палатки. Тільки й вистачить, щоб оплатити дорогу на ринок. Ціни на пальне он як виросли!
У минулі роки хлопчикам костюми купували, тепер, здебільшого, брюки, — підтримала розмову приватний підприємець з сусідньої палатки. — Костюми тільки для першокласників беруть. Відразу видно, що статки у людей зменшилися.
Покупці скаржаться на дороговизну і низьку якість товару.
Син-семикласник за літо виріс, торішній одяг і взуття на нього вже мале. Купила лише найнеобхідні- ше, на перший час, а тисячі гривень немає, — бідкається Олена К. з Чкалового — А ще ж стільки всього треба! На рюкзак, зошити і навчальне приладдя коштів не вистачило. Доведеться їхати на базар і наступного тижня. Бабуся отримає пенсію, допоможе грошима.
Міцне взуття на ринку знайти надзвичайно важко, переважна більшість — китайського виробництва. Віддала за кросівки для сина 300 гривень, а надії на те, що вони не розлізуться через місяць — ніякої.
Рюкзаки теж «разові», — висловила свою думку новотройчанка Галина О. — Наказую сину акуратно з ним обходитися, але ж хлопці є хлопці... То «бої» рюкзаками влаштують, то кинуть їх на землю. Минулого навчального року перший рюкзак і трьох місяців не прослужив, другий ледь до червня протримався. Та й то тільки тому, що батько його двічі ремонтував.
Навряд чи це заспокоїть батьків, але проблема якості товарів болюча не тільки для мешканців району — для всієї України. Навіть у дорогих «бутиках» підробок вистачає, а там за вибрані речі сплатити доведеться у кілька разів більше.
ЗДРАСТУЙ, ШКОЛО!
За старою доброю традицією 1 вересня школа має зустрічати учнів, батьків та гостей відремонтованими приміщеннями, свіжопофар- бованими стінами, оновленими шкільними меблями та приладдям. За інформацією заступника голови райдер- жадміністрації А. М. Балан, у поточному році, незважаючи на фінансові труднощі, школи району підготовлені навіть краще, ніж торік. В основному — завдяки фінансовій та матеріальній допомозі спонсорів та батьків учнів. Низький уклін і щире спасибі їм за це!
Агрофірма «Мир» (керівник І. І. Доценко) капітально відремонтувала три кабінети Горностаївської ЗОШ, вкрила шкільний двір тротуарною плиткою і розпочала капітальний ремонт спортивного залу. Завершити його планують до початку холодів. На звання кращого в районі відтепер може претендувати кабінет біології у Громівській ЗОШ: його капітально відремонтовано (вирівняно стіни, стелю, підлогу, вставлено євровікна і сучасні двері, придбано нові меблі, замінено опалення). Виконав ці роботи власними силами і за власний кошт сільгоспкооператив ім. Леніна (керівник О. Д. Супрун). А ще господарство придбало холодильник для шкільної їдальні та меблі для кабінетів. Агрофірма «Сиваш» (керівник В. Ф. Ганжа) профінансувала придбання і встановлення 31 євровікна в приміщенні Сиваської ЗОШ №1: тепер у холодну пору року в школі буде значно тепліше.
Як завжди, щедрим було на подарунки до нового навчального року TOB «Світанок» (керівник С. І. Максименко): школярам Сиваської ЗОШ №2 капітально відремонтували один з навчальних кабінетів (у тому числі замінено три старих вікна на євровікна і двоє дверей — на сучасні). Вагомий внесок у підготовку до нового навчального року Новопокровської школи TOB «Дніпро-Білогір'я» (керівник Б. В. Калюта) — воно придбало дві електроплитки для шкільної їдальні і виділило 3 тисячі гривень на закупівлю фарби. У вересні приступає до ремонту спортивного залу Дивненської школи приватне підприємство «Україна-Дивне» (керівник Ю. А. Маринчак), усі витрати господарство бере на себе.
Суттєвий обсяг ремонтних робіт виконано у Новотроїцькій ЗОШ №1: у класах вставлено 18 єврові- кон (до початку холодів планують замінити ще три старі вікна), у чотирьох кабінетах замінено підлогу, у восьми — зроблено зразковий ремонт. Все це — на кошти батьків. Суттєву допомогу в поточних ремонтах надали батьки Подовської та Сивашівської загальноосвітніх шкіл: хоча капітальних ремонтів тут не робили, все вичищено, вибілено, пофарбовано.
За кошти районного бюджету капітально відремонтовано дах Новомихайлівської ЗОШ. До початку стійкого похолодання за районні кошти будуть також капітально відремонтовані частина даху Одрадівської та Новотроїцької ЗОШ №1 і Новотроїцької гімназії, опалення у Сергіївській ЗОШ. Завідувачка сектора відділу освіти Т. А. Кришко запевнила: навчальному процесу ці ремонтні роботи не заважатимуть. Хоча ні в кого не викликає сумніву, краще це роботи під час канікул.
На жаль, без «ложки дьогтю» у підготовці до нового навчального року також не обійшлося. Із значним запізненням, лише в середині серпня, приступили до поточного ремонту в Олександрівській ЗОШ. У шести школах району (Олександрівська, Воскресенська, Новоми- колаївська, Новорепівська, Федорівська, Благовіщенська) до цього часу немає сучасних туалетних кімнат. Навіть узимку школярі змушені будуть використовувати для цих потреб примітивні холодні туалети, розташовані на шкільних дворах. Найприкріше в даній ситуації те, що вирішенню даної проблеми ...заважає чинне законодавство. Кошти на купівлю та встановлення унітазів, підключення до каналізації при бажанні знайти можна. І вільних приміщень у школах вистачає. Однак, за затвердженими нормативами, якщо при будівництві школи внутрішні туалети не було передбачено проектом (а всі з перелічених вище шкіл — старі, в ті часи про таке й мови не йшло), для обладнання їх необхідно вносити зміни до проекту. А роботи по внесенню змін коштують у кілька разів дорожче, ніж саме облаштування туалетів.
Щоб вирішити справу, народним депутатам досить витратити кілька хвилин свого робочого часу (оплачують який, до речі, й сільські жителі). Але нашим обранцям ця проблема «не болить»: їхні діти онуки у старих сільських школах не навчаються і «до вітру» у мороз не бігають.
ПРО ПІДРУЧНИКИ І КОМП'ЮТЕРИ
Минулого навчального року школи отримували підручники до травня включно, що значно ускладнило процес навчання і для учнів, і для вчителів. У поточному році ситуація краща. За інформацією працівників районного відділу освіти, учні -9 класів підручниками забезпечені на сто відсотків, 10-х класів — на 95%. Поставка підручників для класів почалася лише в другій декаді серпня, не виключено, що на початок навчального року ними будуть забезпечені не всі майбутні випускники.
Не дотримує Міністерство освіти обіцянок стосовно підготовки електронних підручників, якими б школярі могли користуватися за допомогою Інтернету: до цього часу на сайті розміщено лише перші розділи підручників для 10-х класів.
Однак забезпеченість підручниками (навіть стовідсоткова) не гарантує того, що учні матимуть достатньо навчального матеріалу. Програми навчальних дисциплін (особливо гуманітарних) постійно змінюються та корегуються. І вже нікого не дивує, що тема, яку розглядають на уроці, не висвітлена у шкільному підручнику. Ось чому все більше школярів старших класів, особливо ті, які мають плани вступати до вищих навчальних закладів, шукають додаткову інформацію по навчальних темах в Інтернеті. Комп'ютер для учнів став не розкішшю, а необхідністю. А для батьків — ще однією проблемою, бо кошти для придбання його мають далеко не всі сім'ї.
ДО ШКОЛИ — З МЕДДОВІДКОЮ
По закінченні минулого навчального року батьки учнів шкіл району отримали нагадування: кожний учень повинен у період літніх канікул пройти медичний профілактичний огляд і до 1 вересня ц. р. надати в школу відповідну довідку. А передісторія цієї вимоги така: за два останні роки в школах країни зафіксовано кілька випадків раптової смерті учнів на уроках фізкультури. Міністерство охорони здоров'я запровадило обов'язкові медичні профо- гляди для школярів. Торік такі медогляди проводили організовано за спеціально розробленим графіком у вересні-жовтні.
Частина батьків поставилися до даної вимоги відповідально і знайшли час, щоб разом з дітьми шкільного віку відвідати лікувальний заклад. Однак точного обліку кількості отриманих улітку школярами району довідок про стан здоров'я безпосередньо для шкіл ніхто не вів. Можна хіба що стверджувати, що медичний про- фогляд пройшли переважна більшість майбутніх першокласників.
Батькам, які не забезпечили проходження дітьми медоглядів (за умови що діти — не першокласники) зробити це в останні серпневі дні буде складно: з досвіду останніх років — якраз у цей період найбільше звернень за довідками і найбільші черги біля кабінетів лікарів.
Утім, панікувати не варто. Згідно з останнім роз'ясненням Міністерства охорони здоров'я, зробити це можна буде і після першого вересня. Батькам же варто запам'ятати таке: обов'язковий медичний профілактичний огляд учень має проходити один раз на рік, тобто, якщо ваша дитина торік пройшла медогляд 15 жовтня, то саме до 15 жовтня поточного року вона має пройти наступний профогляд.
Медогляд учні мають проводити у присутності батьків, майбутні першокласники, учні, яким у поточному році виповнилося 10 та 15 років — у центральній районній поліклініці. Для цих вікових категорій дітей обов'язковий поглиблений медогляд з консультацією педіатра, хірурга, окуліста, невропатолога, психіатра, стоматолога, а дівчаткам, що досягли 15-річного віку — і гінеколога. Тож не виключено, що займе ця процедура увесь день, а можливо — і два дні.
Всі інші школярі проходять медогляд виключно в лікувальному закладі за міс- цем спостереження дитини: жителі Новотроїцького — у сімейних лікарів поліклініки, мешканці інших населених пунктів — у лікарів сільських лікарських амбулаторій. Мешканцям Сиваського, Сивашівки, Заозерного, Садового, Новомихайлівки, Маячки, Водославки також доведеться їхати на профогляд до районної поліклініки, оскільки посади сімейних лікарів у сиваській та сивашівській амбулаторіях вакантні.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |