Житлово-комунальне господарство залишається єдиною галуззю української економіки, яка не реформувалася з часу здобуття незалежності. Після зняття багатоквартирок з балансу підприємств ЖКГ, нині вони знаходяться у відомстві органів місцевої влади. Але лише формально. Бо наїхутримання коштів немає. Багато мешканців квартир все ще сподіваються, що комунальні структури та органи місцевого самоврядування у найближчому майбутньому будуть в змозі провести капітальний та поточний ремонт їхнього будинку. Нажаль, у більшості випадків сподівання ці не мають під собою реального ґрунту.
Практика показує, що об'єднання співвласників — чи не єдиний варіант наведення порядкуубудин- ку. Це спосіб для власників житлових і нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку спільно володіти, користуватися, здійснювати управління будинком, атакож утримувати свою власність у доброму стані. Після створення об'єднання співвласників багаток- ~ вартирного будинку усі питання щодо експлуатації переходять до його мешканців. Наприклад, договір на планове технічне обслуговування внугрішньобудинковихси-' стем газопостачання.
Кожного разу у період з 2007 по 2010 роки .після планових перевірок Високопільських багатоквартирних будинків працівниками Великоо- лександрівської філії ВАТ «Херсон- газ», згідно Державному нормативному акту по охороні праці, на адресу районної та селищної ради надходили приписи. У них після перерахованих виявлених порушень правил безпеки експлуатації системи газопостачання, рекомендувалося сприяти створенню ОСББ. При невиконанні цих вимог будинок, який не має власника, буде відключено від мережі газопостачання.
Руслан Застава, Високо- пільський селищний голова:
«Ми неодноразово проводили зустрічі та роз'яснювальну роботу з мешканцями багатоквартирних будинків. Попри всі зусилля «достукатися» до громади, залишається проблемою переконати людей, що це їм справді потрібно. Аналізуючи норми Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирних будинків», можна виділити основні потенційні вигоди для безпосередніх учасників цього процесу (мешканців багатоквартирок та органів влади). Це можливість залучати інвестиційні, грандові фонди, з допомогою яких на основі співфінансування ремонтуються дахи, системи водопостачання тощо. Такі об'єднання мають реальні важелі впливу на порушників загальних домовленостей. Члени ОСББ самостійно визначають кошторис утримання свого житла, розмір внесків на утримання будинку, структуру і стиль управління, формують штатний розпис, персональний склад працівників та їх заробітну плату (управителя, сантехніка, двірника, електрика, бухгалтера), мають право оптимального вибору виконавців житлово- експлуатаційних послуг (вивезення сміття, дезінфекції, ремонтних робіт), і головне — набувають реального впливу на якість робіт. ОСББ має більші, ніж окремі мешканці, можливості вимагати від постачальників комунальних послуг (тепло-, енерго-, водопостачальників) виконання умов угод, які воно уклало з ним. ОСББ, як юридична особа, може отримувати кредит на проведення ремонтів, встановлення лічильників, облаштування при- будинкової території тощо. Цю при- будинкову територію у свою власність може отримати тільки ОСББ, у той час, як власники квартир — співвласники будинку — такої можливості не мають.
Але більшість громадян побоюються ризикуобрання недобросовісного керівника ОСББ, який буде певний час безконтрольно розпоряджатися коштами об'єднання, і можливі фінансові махінації. Також ніхто, в більшості випадків, не хоче брати на себе такий тягар. З наближенням опалювального сезону проблема створення ОСББ загострилася. Щоб отримати тепло в багатоквартирний будинок, укласти договір з газовим господарством може тільки власник (в даному випадку юридична особа — ОСББ). На даний момент у районі створено лише 3 об'єднання».
Наталія Головко, головний інженер Великоолександрів- ськоїфілїї ВАТ «Херсонгаз»:
«У мешканців багатоквартирних будинків, які не мають власника, ми не проводимо роботи по встановленню або заміні котлів чи інших газових приладів, що пов'язані з загрозою життю та здоров'ю усіх мешканців будинку. З настанням опалювального сезону у ці будинки природній газ не подаватимуть на вимогу діючій забороні Держгірпромнагляду. Це вирішено на обласному рівні».
Олександр Савченко, заступник голови райдержадміністрації:
«Створення об'єднань лише питання часу. В подальшому такі договори укладатимуть енергетики, комунальні та інші організації. До речі, оформлення та реєстрація об'єднань займає небагато часу і коштує близько 70 грн. Щодо переваг, то лише ОСББ має можливість отримати від держави кошти на ремонтні роботи будинку. Дотогожлюдина, яка пройшла навчання, може виконувати ті ж самі функції і в іншого об'єднання за домовленістю».
Тож, зваживши усі «за» та «проти», можна лише сказати: якщо у вашому будинку нерегулярно прибирають, у підвалі несправний водопровід, дах потребує ремонту і вам набридло взивати до совісти неблагонадійних сусідів, пора більше дізнатись про ОСББ. Саме ці гасла приваблюють справних платників, але... їм необхідно повністю розуміти, що собою являє ця структура, що ховається під абревіатурою «ОСББ». Зволікати з висновком часу обмаль.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |