Серпневий місяць в Україні неабияк багатий на свята: це і головна державна дата — День незалежності, і не менш важливий, що передує йому, День державного прапора; уся православна Україна у серпні святкує Преображення Тосподнє та Успіння Пресвятої Богородиці. Та, мабуть, вже час на найвищому державному рівні зафарбувати у червоний колір ще одне число на календарі — той день, коли у місті Голій Пристані вшановують один з найголовніших і найсмачніших брендів нашої держави. Фестиваль «Український кавун — солодке диво» днями відбувся вже ввосьме. Без перебільшень, цей захід заслуговує на те, аби ним пишалися не лише заснов- ники-голопристанці, не лише рідна Херсонщина, а вся Україна, включаючи губернаторів, міністрів і Президента.
«Чудово! Весело! А кавуни тут які! Ми спеціально приїхали з Херсона. Дві родини, купа дітей і навіть маму взяли. Закохалися у Голу Пристань ще на «Купальських зорях» і вирішили неодмінно побувати на кавуновому святі», — зізнаються гості з Херсона, сім'ї Волкових і Бурятинських. А в цей час повз строкаті ряди святкового ярмарку, з 39-кілограмовим кавуном на плечі і... сповненим щастя обличчям поспішає ще один гість. Не помітити його просто неможливо. Практично на ходу з'ясовуємо, що чоловік приїхав з сусідніх Коханів: «Я дуже люблю великі кавуни. Заради них вже другий рік поспіль приїжджаю на цей фестиваль. Торік придбав теж великого, але цього разу везу додому ще більшого». І справді, на кавуновому фестивалі очі розбігаються від велетенських кавунів, динь, гарбузів... Господарі навсібіч частують гостей дарами полів. Одних тільки кавунів за час фестивалю, мабуть, було з'їдено близько тонни, а ще дині (свіжі та сухофрукт), кавуни квашені, кавунове варення, велетенських сортів виноград... Усього не перелічити. Око милується, шлунок святкує, а серце підспівує кращим колективам Херсонщини. Ось вона, кавунова столиця Гола Пристань, і фестиваль «Український кавун — солодке диво».
— Добрий день, голопристанці! Добрий день, гості! Уже восьмий кавуновий фестиваль проходить на нашій славній землі! — радо звернувся до присутніх мер Голої Пристані Анатолій Негра, який разом зі своєю громадою і започаткував це неповторне свято. — Коли ми розпочинали, не вірилося, що зможемо протриматися стільки років. Але ж, може, хто не знає наш сильний голоприс- танський характер? Бо, думаю, буде не тільки восьмий, а й десятий, п'ятнадцятий тощо... Я вітаю усіх сільгоспвиробників Голопристан- щини, а в цьому році беруть участь ще й Цю- рупинський та Скадовський райони. Ми завжди раді бачити усіх вас у нашому краї, на цьому чудовому благословенному святі.
Вітали гостей і висловлювали вдячність організаторам та учасникам фестивалю голова райдержадміністрації Олексій Морев, голова райради Геннадій Попов, помічник народного депутата України Олексія Журавка Людмила Баутіна, депутати обласної ради і численні спонсори свята. Усі відзначили, що фестиваль росте і дорослішає. І причина насамперед у тому, що люди невтомно працюють на рідній землі, розвивають і баштанництво, і овочівництво, і садівництво. А сільський голова Зміївської сільської ради Берислав- ського району Наталя Висоцька зізналася: «Ми думали, що це у нас шматочок Європи в Зміївці, а, виявляється, це у вас великий шмат Європи... .Натакій чудовій землі, як Гола Пристань, іншого й бути не може». До речі, серед почесних гостей фестивалю був і представник зі Швеції — Свен Бярлестам. Думку закордонного гостя почути було більш, ніж цікаво: «Гола Пристань— це столиця кавунів. У Швеції кавуни ідять, але вирощувати неможливо. До нас їх привозять з півдня Європи — Італії та Іспанії. Скажу чесно: українські кавуни кращі. Вони дуже солодкі».
Солодкий кавуновий настрій полонив буквально усе. Ведучими фестивалю традиційно були Кавун та Диня. Святковий концерт відкрила хореографічна композиція «На баштані» ансамблю «Сюрприз» Го- лопристанської гімназії. Не менш яскраво виступили дитячий зразковий хореографічний ансамбль «Райдуга» районного будинку культури та дитячий хореографічний ансамбль «Фортуна» Голоприс- танської дитячої школи мистецтв. Гості фестивалю гучно аплодували й аматорським фольклорним колективам: «Олешшю» з Кардашинки, «Макітерці» з Пам'ятного, «Степовичці» з Нової Федорівки, «Україночці» геріатричного пансіонату «Ветеран» Голопри- станського району, хору ветеранів «Червона калина» Голопристанського РБК, «Зорецвіту» з Козачих Лагерів та «Заспіву» з Солонців Цюрупинського району та багатьом іншим.
Розваги розвагами, а все ж найочікувані- ша мить фестивалю — оголошення підсумків конкурсу серед ягід-велетнів. Головний переможець VIII фестивалю «Український кавун — солодке диво» і найбільший за всю історію фестивалю — кавун вагою 43,1 кг, який виростив Ростислав Покотилов, агроном фермерського господарства «Мрія» (голова Юрій Покотилов). На другому місці — кавун вагою 41, 7 кп який також виростили у ФГ «Мрія». На третьому — кавун ФГ «Фаворит» (голова Іван Яланський) від агронома Василя Теличка вагою 35,6 кг.
Найбільшого гарбуза другий рік поспіль вирощує і перемагає у конкурсі Олексій Косенко з Кардашинки Голопристанського району. Його цьогорічний результат — 53,4 кг. А на другому місці Андрій Замковий з Нової Збур'ївки Голопристанського району з гарбузом у 33 кп Традиційно відбувся конкурс і на найбільшу диню. Цьогоріч переможцем стало ФГ «Фаворит» з динею 7,9 кг. Друге та третє місце у ФГ «Мрія» за результата- ми 7,6 та 5,8 кг відповідно.
Також у рамках конкурсу було визнано кращу експозицію сільськогосподарської продукції. Звання переможця виборов Інститут південного овочівництва і баштанництва Національної академії аграрних наук України (директор Володимир Лимар). А за найяскравішу організаційну роботу щодо участі у фестивалі і найяскравішу виставку нагороджено Ново- збур'ївську сільську раду та її голову Таїсію Самойленко. Взагалі ж, дипломи та пам'ятні призи одержали практично всі учасники фестивалю. А підростаюче покоління запросили до нагородження у конкурсі «Баштанні культури очима дітей». VIII фестиваль «Український кавун — солодке диво» завершився на найсолодшій ноті. Кожен гість побажав цьому святу довголіття, а учасники роз'їхалися з новою метою — наступного року виростити ще більші кавуни, дині, гарбузи... і зустрітися вже на IX Всеукраїнському (!) кавуновому фестивалі, у кавуновій столиці Голій Пристані.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |