ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Альтернатива чи АВАНТЮРА?
05.09.2011 / Газета: Вісник Олешшя / № 71-72 / Тираж: 3416

За півтора місяця до початку опалювального сезону подача тепла під загрозою

На літній сесії Цюрупинської міськради затвердили оптимізова- ну схему теплопостачання Цюру- пинська, яка передбачає розвиток на перспективу. За цією схемою передбачено збереження та реконструкцію систем централізованого опалення. Питання двічі виносилось на обговорення. Як наслідок, експерти повернули «оптимізовану схему» на доопрацювання, і лише після цього її було затверджено.

чСхема, по суті, зводилась до однієї рекомендації — облаштувати кожний багатоповерховий будинок автономною котельнею на даху. Про масовий перехід на індивідуальні джерела опалену мова не йшла.

І раптом розворот на сто вісімдесят градусів! Дана команда всім споживачам переходити на індивідуальне опалення. Але не просто так, а за певну плату. Кожний заявник має зробити добровільний внесок у спеціально створений цільовий фонд підтримки мапоімущих громадян.

Тоді навіщо ж цей генеральний документ, який зараз на затвердженні в Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства? При тому, щодо початку опалювального сезону залишилось півтора місяця?

Та це — один бік медалі. Другий у тому, що 18 серпня ц. р. взагалі стався прецедент, який, судячи з того, як перший заступник міського голови Сергій Пінькас відреагував на запитання вашого кореспондента про те, як практично буде здійснюватись відключення 11 багатоповерхових будинків (а це понад 150 квартир) від тепла після прийняття комісією відповідного рішення («А откуда вам это известно?»), міська влада взагалі хоче приховати цей факт від жильців будинків.

Цікаво, що за прийняття такого рішення голосували всі 9 членів комісії. Тепер міський голова, якому «рекомендовано це зробити», може винести питання про відключення 11 будинків від централізованого опалення на найближче засідання виконкому.

Міська влада фактично знімає з себе відповідальність за забезпечення городян, своїх же виборців, теплом, покидаючи людей напризволяще. У разі прийняття рішення про відключення житлових будинків від централізованого опалення «на виконкомі», як жильці, які мають таке опалення, будуть знати про рішення, і що їм робити, адже серед них є чимало малозабезпечених громадян, які не мають коштів на встановлення альтернативного опалення? Питання поки що залишається без відповіді.

У визначених на відключення будинках понад 70 процентів власників квартир перейшли на індивідуальне опалення, через що, як говорить перший заступник міського голови Сергій Пінькас, втрати коштів та тепла ніким не відшкодовуються. Бо у розрахунках тарифів вони не передбачені. Отже, залишились (даруйте за тавтологію) залишки — якихось 15 чи 20 процентів споживачів.

Але ж ці, як назвав їх С.Пінькас, «залишки» — живі, конкретні люди. Як бути з ними?

Якщо, як розраховують ініціатори «оптимізованої» схеми теплопостачання Цюрупинська, їх буде облаш- товано теплом за рахунок кредитування чи цільового фонду, створеного при міськраді, — це одне. А як не вийде? Адже поки що ніхто не дає гарантії, що цільовий фонд наповниться необхідними коштами і запрацює на повну силу, як сподівається С.Пінькас. А якщо він не матиме змоги допомогти тим, кого відключать від централізованого опалення? А на кредитування, навіть, як заявляє наш співрозмовник, пільгове, людина не матиме змоги? Хто в такому разі подасть тепло у її квартиру?

Якщо все так серйозно розкручено, чому перший заступник міського голови веде себе так, наче це таємниця слідства? Чи не тому стільки кривотлумачень на цей рахунок? І чи не правильніше було б спершу укласти з людиною договір на кредитування та установку котла, а вже потім відключати її від централізованого опалення?

«Та обставина, що все зосеред жено в руках Сергія Пінькаса, мені не до вподоби, — заявив «ВО» голова постійної депутатської комісії із соціально-економічного розвитку міста та житлово-комунального господарства Вячеслав Бєтєв. — Тут узаконена лазівка, завдяки якій чиновник зможе контролювати і кредити, і кошти цільового фонду, не несучи при цьому ніякої відповідальності за встановлення самого опалення».

Також корисно було б, сказав В.Бєтєв, мати інформацію проте, які будинки можемо відключати, а які — ні, і лише після цього говорити про оптимізовану схему теплопостачання міста.

До початку опалювального сезону залишилось якихось півтора місяця. А те, що робить міська влада, більше нагадує авантюру, ніж альтер- нативу. Одним — у чиїх будинках відсутні технічні умови для переходу на автономне опалення, — комісія взагалі відмовляє у видачі дозволів. Іншим — хто не бажає робити «благодійний» внесок — відкладає прийняття рішення. Допоки? Коли й білі мухи прилетять?

С.Пінькас запевнив: якщо всі погодяться на внесення благодійного внеску і одержать дозволи, то «з керівниками комунальних підприємств є домовленість щодо пільгової та оперативної роботи в стислі строки на виконання всіх проектних та монтажних робіт по встановленню альтернативного опалення».

У такому разі доведеться підключати всіх і одночасно. Чиж встигнуть?

Нічого не зрозуміло поки що і з громадянами, які проживають у гуртожитках. їм, як правило, відмовляють в установці автономного опалення, посилаючись на «відсутність технічних можливостей житлового будинку» та з інших причин. «Великодушно» дозволивши приватизувати житлову площу в гуртожитках, її власників тут же позбавили законного права на альтернативне джерело опалення. Що їм робити взимку, як котельні зупиняться?

Втім, С.Пінькас запевнив, що котельні поетапно виводитимуться з режиму централізованого постачання тепла в житлові будинки. Однак не мають наміру і розтягувати цю кампанію.

І наостанок. Зауважимо, навіть не від себе, а від експертів, які давали оцінку централізованій системі опалення в Цюрупинську. За їх висновком, наявні котельні свій ресурс ще далеко не виробили. Тоді як бути з «оптимізованою» схемою теплопостачання міста, яка передбачає збереження централізованої системи опалення і все ще перебуває на розгляді в Києві?

Автор: Анатолій ПОЛУФАКІН


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту