Напередодні нового навчального року міський Палац культури «Меліоратор» зібрав усіх освітян міста, ветеранів педагогічної праці, представників батьківських комітетів.
З вітанням виступив міський голова О.Карасевич і вручив (вперше в цьому році) стипендію міської ради п'ятьом кращим педагогічним працівникам у номінаціях: «керівник навчального закладу» Г.Соломахіна (СЗОШ №2), «працівник дошкільного закладу» Н.Цибуля (ДНЗ «Сонечко»), «вчитель- предметник» А.Кутищева (Каховська гімназія), «класний керівник» Н.Руденко (ЗОНІ N»4) (див.фото) і «працівник позашкільної освіти» Н.Зубкова (Центр дитячої творчості).
Заступник міського голови В. Черняв- ський зачитав привітання народного депутата України М.Баграєва і оголосив приємну новину: цього навчального року запроваджується щомісячна стипендія для десяти обдарованих учнів загальноосвітніх шкіл і позашкільних закладів міста. А також в рамках Всеукраїнської акції «Подай руку першокласнику» навчальні заклади отримають обладнання для ігрових кімнат.
Премії Таврійського благодійного фонду народного депутата України М.Баграєва отримали педагоги за «найкращі результати в роботі з обдарованими дітьми» і педагогічні колективи.
Педагогів міста привітав голова фракції Партії регіонів Каховської міської ради П.Філіпчук, і з нагоди початку навчального року поздоровив людину, яка впродовж багатьох років вкладала всю душу і серце в освіту міста — Людмилу Остроумову.
Благословив освітян на добро і творчі успіхи благочинний Каховського району отець Миколай Бойко. Головний спеціаліст відділу сім'ї та молоді Каховської міськради В.Базилевич нагородила переможців номінації «Кращі табори відпочинку». Також грамоти, нагороди і премії отримали найкращі представники освітян міста. А усіх учасників конференції привітали вихованці я/с «Олен- ка», серед них — майбутня першокласниця А.Усаньова, яка порадувала присутніх веселою бадьорою піснею, а танець подарував колектив «Веселушки» (ЦЦТ).
За традицією хвилиною мовчання вшанували пам'ять колег, які цього року пішли з життя.
Учнівська молодь
Минулого навчального року зробили крок у доросле життя 367 дев'ятикласників і 265 одинадцятикласників, — розпочала доповідь завідувач міського відділу освіти Ю.Шкуро. — 3 них 13 учнів отримали атестати з відзнакою, 6 учнів — свідоцтва з відзнакою. 83 % випускників стали студентами вищих навчальних закладів. (Для порівняння: 2008 — 65%, 2009 — 78%, 2010 — 80%). Всі 13 випускників-медалістів вступили до вищих навчальних закладів. Кращі одинадцятиклас- ники міста К.Кудас (ЗОНІ №4) та Н.Неліна (ЗОШ № 5) отримують стипендію міської ради у номінації «Освіта».
Педагогічні кадри
Підростаюче покоління міста навчають 473 педагоги: 146 вихователів дошкільних закладів, 289 вчителів ЗОШ, 38 — в позашкільних навчальних закладах.
В експериментальному режимі працюють колективи ЗОШ № 6 (обласний експеримент) і гімназії (під керівництвом науковців Академії педагогічних наук). Минулого навчального року проатестовано 17% педагогів. Присвоєно педагогічні звання: трьом — «старший вчитель», одному — «старший вихователь».
Так психолог ДНЗ № 6 Н.Цибуля перемогла у фаховому Всеукраїнському конкурсі «Громадське визнання». Під час обласного семінару практичних психологів з досвідом роботи ознайомили колег психологи Ю.Болотненко (ЗОШ № 1), Л. Хо- менко (СЗОШ № 2), В.Ткачук (ЗОШ № 3), Н.Цибуля (ДНЗ № 6), А.Смоліна (ДНЗ №7) та В.Коваленко (ДНЗ №8). На обласному семінарі соціальних педагогів (м.Н.Каховка) на- робки спеціалістів соціально-психологічної служби СЗОШ № 2 презентувала соціальний педагог Ю. Куришко.
Проблемні питання
На жаль, протягом останніх 3 років спостерігається тенденція до зменшення кількості учнів в загальноосвітніх школах міста. За цей же час скоротилась мережа гуртків (на 7 стало менше).
На даний час в закладах освіти працює 17 відсотків педпрацівників пенсійного віку. В цьому році звільнилось 15 педагогів у зв'язку з^иходом на пенсію за вислугою років (минулі роки — по 3-4 працівники). Цього року педагогічні лави поповнили чотири молодих спеціаліста: педагог-організатор А.Бордюг та вчитель початкових класів Я.Карнаух (ЗОШ N93), педагог-організатор М.Озінковська (ЗОШ №5), вчитель англійської мови А.Кисельова (Каховська гімназія).
Незважаючи на те, що в 2011 р. освіті було виділено 31,0 млн. грн., відчутне недо- фінансування галузі. Не вистачає коштів на поточні та капітальні ремонти, підтримання матеріально-технічної бази, придбання медикаментів та інше.
До навчального року готові
Незважаючи на негаразди з фінансуванням, всі заклади освіти готові прийняти дітей в новому навчальному році. Найкраще підготувалися Каховська гімназія (директор О.Амеліна), я/с «Джерельце» (завідувач О.Ротар), Центр дитячої творчості (О.Литвиненко).
Налагоджено харчування всіх уунів у шкільних їдальнях, для 57% школярів організовано гаряче харчування (це на 15% більше,
ніж торік). Безплатними обідами охоплено 8 дітей-сиріт, 45 дітей, позбавлених батьківського піклування, 10 дітей з малозабезпечених родин (100%). На сьогодні збережено мережу позашкільних навчальних закладів, в яких розвивають свої здібності 2000 вихованців. При школах відкрито групи подовженого дня, а цього навчального року прийняли учнів ще дві групи на базі ЗОШ №1,2.
У 2010 навчальному році лауреатами конкурсу «Учитель року» стали сім вчителів шкіл. Двоє з них взяли участь у обласному етапі, де С.Ступка (ЗОШ № 4) стала лауреатом у номінації «Вчитель образотворчого мистецтва», а А.Кутищева (гімназія) — переможцем та номінантом Всеукраїнського етапу конкурсу «Учитель року-2011» у номінації «Вчитель німецької мови», що проходив у м.Львів.
Останні роки каховчани тримають першість серед районів області за кількістю призерів обласних предметних олімпіад (13 призерів). Також маємо 8 призерів обласного конкурсу захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України (2011 рік). А учениця 11 класу ЗОШ № 5 Н.Неліна стала переможцем Всеукраїнського етапу МАН у секції Історичне краєзнавство», чим завдячує своїм керівникам-наставникам В.Базилевич та Л.Бобровій.
Дитсадок з традиціями замість традиційного дитсадка -ось головний напрямок роботи усієї дошкільної педагогіки міста, — зазначила методист ММК ДО М. Василенко. — Завдяки єдності зусиль міської влади, освітян, батьків, громадськості багато зроблено для збереження та розвитку мережі дошкільних закладів. З 2007 року відкрито 10 додаткових груп в різних ДНЗ міста. Однак групи в садках перевантажені. На сотню місць припадає до 111 дітей. Також має місце черга по влаштуванню малят до дитячих садочків. Для п'ятирічок організовано різні форми здобуття дошкільної освіти: соціально-педагогічний патронат, підготовчі групи «Майбутній першокласник» при школах.
За підсумками державної атестації отримали свідоцтва з «відзнакою» я/с № 9 «Оленка» (завідуюча Т.Кириченко), я/с N° 10 «Казка» (завідуюча Т.Ясько); практичний психолог я/с № 6 «Сонечко» Н.Цибуля стала переможцем Всеукраїнського конкурсу серед психологів «Сходинки зростання», а призерами обласного конкурсу «Педагогічний досвід освітян Таврії» — колектив я/с «Джерельце» та практичний психолог В.Коваленко (я/с «Іскорка»).
***
В ТОЙ же самий час 246 педагогів і гостей зібралися в приміщенні РБК ім. Фрунзе. Серед запрошених, що протягом форуму вітали вчителів району і вручали нагороди кращим з кращих, — В.Балабанов та О.Вакулич, заступники голови райдержадміністрації, В.Любак, керуючий справами районної ради, представники преси, громадськості.
Початок доповіді начальника відділу освіти РДА В.Грушка був присвячений дошкільній освіті. Серед позитивних змін минулого навчального року: відновлення роботи дитсадка в Мар'янівці; переведення в постійний режим роботи сезонних дошкільних навчальних закладів сіл: Петропавлівка, Зеленорубанівка та Архангельська Слобода; до кінця 2011 р. планується відновити функціонування дитячого садка у с.Волинське. Однак з перевантаженням працюють дошкільні навчальні заклади смт. Любимівка (на 58 місць — 156 дітей). Відсутня дошкільна установа у Чорнянці (де на обліку перебуває 187 дітей дошкільного віку). Існує потреба у створенні додаткових груп у Червоноперекопському, Чорноморівському, Косто- гризівському дитячих садках, для чого є й відповідна кількість дітей, і приміщення. У порівнянні з минулим роком на 4% збільшився показник охоплення дошкільною освітою дітей віком від 1 до 6 років, і на початок 2011р. становить 59% від загальної кількості дітей дошкільного віку.
У Каховському районі на кінець навчального року налічувався 3631 учень, що на 47 менше, ніж на його початку. Кількість шкіл збережено — 28. Підвезення до 12 загальноосвітніх закладів 456 учнів та 19 учителів із 22 населених пунктів забезпечують 8 шкільних автобусів. Однак перевантаженими залишаються маршрути підвезення дітей до Заозернен- ської, Червоноперекопської і Кам'янської шкіл. Вирішення цієї проблеми можливе за умови придбання ще трьох автобусів. Однією з відчутних проблем для сільських шкіл залишається забезпечення кадрами. У минулому році в районі налічувалося 527 педагогів, але не припиняється плинність молодих спеціалістів через відсутність житлових та соціально-культурних умов. Тому в загальноосвітніх навчальних закладах працює майже 20% учителів пенсійного віку. З метою поліпшення якості освіти у закладах реалізуються програми дослідно-експериментальної роботи. Продовжується реалізація районних програм «Вчитель», «Програми роботи з обдарованими дітьми», «Програми стимулювання кращих педагогічних працівників у галузях дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти району». У 2010р. щорічну одноразову стипендію одержали педагогічні працівники навчальних закладів району: О.Лопатіна, завідуюча Королівським ДНЗ; А.Мапишенко, учитель фізичної культури Любимівської ЗОНІ №1 та Л.Нарли, завідуюча музейним комплексом Семенів- ського НВК. 24 загальноосвітні навчальні заклади І-Ш та І-ІІ ступенів стовідсотково забезпечені комп'ютерними класами, з них 7 мають мультимедійні комплекси і 2 — сучасні кабінети математики з мультимедійним обладнанням та інтерактивною дошкою. Проблемним питанням у школах району є використання ресурсів мережі Ін- тернет та впровадження електронного обігу документації.
Позашкільною освітою у 2010-11 навчальному році було охоплено 1435 дітей (майже 40% від загальної кількості учнів району), з них у дитячо-юнацькій спортивній школі — 312 у 16 секціях; у районному центрі дитячої та юнацької творчості 1110 дітей в 70 гуртках. Однак на оновлення матеріально-технічної та програмно- методичної бази закладів позашкільної освіти, на відрядження вихованців та педагогів для участі в заходах різних рівнів, на підготовку й перепідготовку педагогічних кадрів у бюджеті недостатні обсяги фінансування. Усе це не дає в повному обсязі реалізувати можливості дітей та потенціал РЦДЮТІДЮСШ.
З метою забезпечення охорони та зміцнення здоров'я школярів у всіх загальноосвітніх навчальних закладах району стовідсотково охоплені гарячим харчуванням учні 1-4 класів, діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, та з малозабезпечених сімей.
Влітку 2011р. в 27 загальноосвітніх закладах району працювали табори відпочинку з денним перебуванням для 2000 дітей майже 67% від загальної кількості учнів шкіл району (без випускників 9 і 11 класів) та 86% дітей, які потребують особливої соціальної уваги й підтримки. Денний сон був організований для 460 дітей молодшого шкільного віку. На літній відпочинок проведені видатки з районного бюджету в сумі майже 279 тис.грн. Для збільшення вартості харчування та здійснення подорожей і екскурсій були залучені позабюджетні кошти в сумі понад 96 тис.грн. Таким чином, вартість денного перебування дитини у таборах становила в середньому 13,4 грн. (у минулому році — 12,6 грн.).
Проведені або розпочаті ремонти у Чорнянській, Сергіївській, Любимівській №2, Кам'янській, Новокам'янській, Малокаховській школах. У червні 2011р. придбано котли опалення дня Дмитрівського, Мар'янівського, Новокам'янського, Заозерненського навчальних закладів. Встановлено металеві ворота у Федорівській ЗОНІ. За рахунок позабюджетних коштів виконано заміну вікон на металопластикові (на суму понад 120 тис. грн) у Федорівській, Василівській, Роздольненській, Слобідській ЗОНІ. Відкритими залишаються питання проведення капітального ремонту покрівель Василівської, Тавричанської, Дмитрівської ЗОІІІ та облаштування внутрішніми туалетами семи загальноосвітніх навчальних закладів.
Традиційно приємною частиною конференції стали нагородження. По-перше, тих, хто сумлінно виконував свій професійний обов'язок упродовж багатьох років, а сьогодні став пенсіонером: О.Повстяної, Л.Осецько'і, Ф.БІсаги, З.Книшук, Л.Бубнової, Н.Срібної, А. Петрусь, Л.Кабанчук, С.Корнієнко, Є.Мороз, Г.Срібного, Л. Свириденко, Л .Кохановської, Р. Базелюк, Л.Бєлан.
Серйозним свідченням високої оцінки праці талановитого педагога Семенівсько- го НВК Ольги Дідик стало вручення їй грамоти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України.
Почесними грамотами управління освіти і науки Херсонської облдержадміністрації нагороджені директор Коробківської ЗОШ О.Ткач, заступник директора з навчально-виховної роботи Чорноморівської ЗОШ Н.Шевцова, учитель хімії та біології тієї ж школи О.Стасюк, учитель іноземної мови Роздольненської ЗОШ Л.Лобанова, учитель української мови та літератури Кам'янської ЗОШ О.Криштопа, учитель початкових класів Дмитрівської ЗОШ Л.Герман.
Виступаючи з вітальним словом,, В.Любак передав поздоровлення від голови районної ради М.Крупіна, депутатів обласної й районної рад та зачитав привітання народного депутата України М.Баграєва, до якого додані були й дарунки. А саме — грошові премії директору Семенівського НВК А.Носенку, учителю трудового навчання цього ж закладу — Ю.Денисенку, учителям: хімії Малокаховської ЗОШ — С.Дерябіній, української мови та літератури Коробків- ської ЗОШ — Є.Клопот, заступнику директора з навчально-виховної роботи Чорноморівської школи Н.Шевцовій, практичному психологу Малокаховської ЗОШ О.Савенко.
Також депутат передав районним навчальним закладам обіцянку протягом 2011-12 навчального року замінити шкільні меблі та щомісяця виплачувати 20 кращим учням стипендії Таврійського фонду.
27 цьогорічних молодих спеціалістів від імені педагогічного загалу району привітала Є.Клопот. Зі словами подяки досвідченим колегам і наставникам виступила випускниця Херсонського державного університету, новий педагог-організатор Любимівської ЗОШ №2 Т.Желяско. А п'ятеро вчорашніх молодих спеціалістів на конференції отримали нагороди «за успішний старт» — перші досягнення в своїй професійній діяльності. Це: заступник директора з виховної роботи Архангельськослобід- ської ЗОШ О.Срібна, учителі Сергіївської та Тавричанської шкіл — Л.Балацька й К.Бубнова, педагог-організатор і соціальний педагог Малокаховської ЗОШ С.Чиркіна й О.Галушка.
Грамотами відділу освіти та грошовою премією за якісну підготовку до нового навчального року нагороджені колективи Федорівської, Малокаховської, Василівської, Коробківської, Кам'янської та Дмитрівської ЗОШ І-ІІІ ст.; Сергіївської ЗОШ І-ІІ ст. Грамоти й подарунки від районної влади отримали також і переможці районного конкурсу на кращу організацію виховної роботи — шкільні табори Малокаховської (яка вже три роки перемагає і в обласному конкурсі), Роздольненської, Коробківської ЗОШ та Семенівського НВК. Іще 6 таборів були відзначені грамотами відділу освіти.
Крім поздоровлень, нагород та подарунків, доброго настрою напередодні нового навчального року педагогам додав виступ співачки Ю.Ващенко — 11-класниці Любимівської ЗОШ №1.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.010Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |