АЛКОГОЛІЗМ У РАЙОНІ, ЯК І У ДЕРЖАВІ В ЦІЛОМУ, НАБУВАЄ ХАРАКТЕРУ ЕПІДЕМІЇ
За підрахунками Всесвітньої організації охорони здоров'я, якщо в країні річне виробництво алкоголю сягає 8 літрів на душу населення, то відбуваються незворотні зміни національного генофонду. Інакше кажучи, — виродження нації. Загальний рівень вживання алкоголю в Україні -13 літрів спирту на одного українця щорічно. І щорічно 40 тисяч українців гине через алкоголь. Алкоголізм набуває характеру епідемії. В перспективі — це національна катастрофа. Немає ефективнішого засобу знищити націю, ніж прищепити їй звичку до самознищення. Українцям її вже прищепили. Хто?
ПЛЯШКА ЗАМІСТЬ ПІДРУЧНИКА
Згідно з даними Всесвітньо? організації охорони здоров'я (В003), у 2008 році Україна посіла ганебне перше місце по рівню вживання алкоголю серед дітей та молоді. 40% українців від 14 до 18 років систематично випивають. «Це від того, що нинішні підлітки майже нікому не потрібні», — каже головний спеціаліст служби у справах дітей рай- держадміністрації Антоніна КЛИМЕНКО. За словами Антоніни Валеріївни, служба спільно з прокуратурою, кримінальною міліцією у справах дітей, вчителями обох райцентрівських шкіл проводить регулярні рейди по місцям, де можна зустріти нетверезих підлітків. Під час одного з передостанніх рейдів його учасники дійшли до «Олімпу», на власника якого, за словами Антоніни Валеріївни, неодноразово складались протоколи за продаж алкогольних напоїв неповнолітнім. «Цього разу ми знову побачили «живописну» картину, — каже головний спеціаліст. — У банкетному залі було так задимлено, що здавалось ніби то — не цигарковий дим, а густий туман. У «тумані» за столом сиділи 13 чоловік, з яких 8 — неповнолітні. На столі — пиво, горілка, апельсин і шоколадка. День народження одного із членів компанії святкували!..» Учасники рейду записали прізвище, ім'я, по батькові кожного неповнолітнього «святкуваль- ника», місце проживання, дані батьків. На «іменинника», 21-річного Ш., складено протокол за статтею 180 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Доведення неповнолітнього до стану сп'яніння». А підліткам призначили зустріч у райвідділі міліції, куди вони разом з батьками повинні були з'явитись наступного дня о 9.00. З кожним було проведено профілактичну бесіду, родини взяли під соціальний патронат. «Цікаво, що дехто з мам ще й сперечався з нами, — каже Антоніна Клименко. — Мовляв, дитині 16 років, а вона не може нікуди піти відпочити. Інші казали, що курять разом зі своїми дітьми і не бачать у цьому нічого поганого...»
НЕДЕШЕВЕ «ЗАДОВОЛЕННЯ»
Проте, від рейдів, які, на жаль, проводяться не досить часто, користі дуже мало. Підтвердженням тому знову стало цьогорічне святкування Дня знань, коли райцентром вештались юрби нетверезих підлітків з пивом та «слабоалкоголКою» у руках. «Куди вчителі дивляться?», — вигукував дехто. А от головний лікар районної лікарні Олександр ТИМЧЕНКО вважає, що винуваті, в першу чергу, батьки. «Після урочистої частини вони ж не в школу пішли, — каже Олександр Миколайович. — А ввечері, коли повернулись додому, хтось з батьків зробив їм хоч зауваження. Аби батьки проводили виховну роботу, ми б не мали такої страхітливої ситуації з алкоголізмом». Головлікар наводить кричущий приклад: на обліку у нарколога перебуває 14-річний підліток, чиє життя, за словами Олександра Тимченка, котиться до фіналу.
Не лише діти, а й дорослі випиваки, як запевняє лікар, не потрібні ні державі, ні суспільству. Держава скинула зі своїх плечей будь-які зобов'язання, ліквідувавши медвитверезники. Нетверезим громадянам надавали допомогу, а заодно повідомляли про них на місце роботи, аби колеги та керівництво вплинули. «Зараз же п'яниця, який лежить на вулиці, не потрібен нікому, — каже Олександр Миколайович. — Міліція до себе не бере, бо ж ніякого правопорушення громадянин не скоїв, а «сухий закон» у нас не діє. Привозять до лікарні. Уявіть, привозять кремезного чолов'ягу, якому тендітна медсестра повинна зробити укол! Нам передали функції, які ми не повинні виконувати».
А ще допомога громадянам, що перебувають у стані сп'яніння, недешеве «задоволення» для районного бюджету. Олександр Тимченко наводить красномовні цифри. З початку року на вміст алкоголю у крові в райлікарні обстежено 101 чоловік. Виходячи з того, що вартість одного обстеження складає 41 грн. 89 коп., все це коштувало райбюджету 4230 грн. 89 коп. Лікування з приводу психічних та поведінкових розладів внаслідок прийому алкоголю отримали 49 чоловік. Вартість лікування хворого на день складає 121 грн. 10 коп. Термін перебування хворого на стаціонарному лікуванні у середньому 5 днів. Отже, вартість лікування п'яниць склала 298656 грн. 50 коп. Зареєстровано 88 викликів «швидкої медичної допомоги» з приводу зловживання алкоголю. Вартість одного виклику — 144 грн., всі обійшлись бюджету у 12672 грн. За амбулаторною допомогою звернулись 34 громадянина у стані алкогольного сп'яніння. «За нинішніх часів, коли пиятика стала масовим явищем, медвитверезники дуже необхідні», — вважає головлікар.
«ВКРАВ — ВИПИВ — ДО В'ЯЗНИЦІ»
Пиятика та алкоголізм набули найбільшого розквіту. Те, що нині відбувається з українцями, можна охарактеризувати як алкогольний геноцид. Спиваються цілими селами. Наприклад, під час останнього візиту працівників редакції до Софіївки у самісінькому центрі села ми побачили приземисту споруду, біля якої лежала купа порожніх пляшок з-під горілки. Виявилось, то — місцевий бар, де проводить свій вільний час майже вся чоловіча частина Софіївки. Більшість серед пияків, за словами софіївців, становить молодь. На випивку кожен заробляє, хто як гаразд. Більшість — на полі з сапкою. Дехто — крадіжками, а дехто пропиває батьківські гроші. Новини у селі розповсюджуються зі швидкістю блискавки. Тож, тільки-но ми заїхали в село, бар зразу закрили, а п'яничок розігнали по домівках. Про це нам розповіли місцеві депутати. На запитання, чому вони не заявляють про громадян, які женуть самогон і незаконно продають спиртні напої, до міліції, депутати відповіли однаково: «Це ж село. Тут кожен кожному рідня. І серед самогонників є наші родичі».
У самому ж райцентрі місць, де у будь-який час можна випити і закусити, більше, ніж вдосталь. Взяти хоча б бар «Каштан», біля якого щоночі можна побачити юрби п'яних новотрой- чан. Серед них, за словами очевидців, є й підлітки. Батько одного з них поскаржився працівникам редакції, що навіть о 1-й годині ночі біля цього бару «відпочивають» десятки неповнолітніх.
Така ж ситуація і з кафе «Хвилинка» на автостанції. У міліцейських хроніках, які правоохоронці надають редакції, назва цього громадського закладу зустрічається чи не найчастіше. Міліціонери по декілька разів на добу виїжджають за викликами в кафе. Сварки, бійки, крадіжки там давно вже стали основними «розвагами». Така ж ситуація з баром «Лілея». Виникає закономірне запитання до місцевої влади: «Невже громаді селища настільки потрібно, аби у райцентрі (у інших селах — те ж саме) у нічний час працювало одразу кілька точок з продажу спиртних напоїв?»...
«Більшість злочинів скоюються у стані алкогольного сп'яніння», — каже заступник начальника райвідділу МВС, начальник міліцій громадської безпеки Анатолій БАЛАБУХ. За словами майора, міліція постійно бореться з самогоноварінням та продажем саморобних алкогольних напоїв. Станом на 1 вересня складено 7 адмін- протоколів за статтею 176 КУпАП «Виготовлення, зберігання самогону та апаратів для його вироблення», 5 — за статтею 177 «Придбання самогону та інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення», вилучено 25 л самогону, 117 л закваски, 5 самогонних апаратів, проти торгівців самогоном порушено 6 кримінальних справ за статтею 203 (ч. 1) «Зайняття забороненими видами господарської діяльності», яке карається штрафом від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Серед тих, кому «світить» штраф, і 25- річний чоловік, і дідусь 72-ох років.
ЯК «ВИРАХОВУЮТЬ» САМОГОННИКІВ?
«Повідомлення про громадян, які займаються самогоноварінням, до чергової частини райвідділу надходять нерідко, — говорить дільничний інспектор міліції Сергій ВІРЧЕНКО. — Але більшість з них, на жаль, є безадресними. Тобто телефонує нам людина і каже, що на вулиці Шевченка гонять самогон. Ми уточнюємо, де саме, а людина кидає слухавку. То що нам всю вулицю перевіряти, в кожен будинок заходити?»
Самогонників знаходять не лише за повідомленнями. «Йдемо ми якось за викликом на вулицю Робочу, — розповідає Сергій Васильович. — Пройшли кілька метрів по Херсонській, аж раптом перед нами з'явився нетверезий чолов'яга. Однією рукою він котив велосипед, у іншій міцно тримав пляшку від «Кока-коли». А у пляшці прозора рідина. Попросили показати. Лишень відкрили кришечку, у ніс вдарив неприємний запах самогону. Питаємо, де взяв.
Відповідає, що купив, і двір показує. Ми у двір. 72- річний господар К. зразу ж зізнався, що торгує самогоном. Написав заяву, що не проти, аби ми оглянули його домоволодіння. Так ми знайшли ще 7 з половиною літрів. Апарата не виявили. Дідусь гнав старим способом, який умовно зветься «на миску».
Так само гнала самогон й інша мешканка Новотроїцького. На 58- річну К. надійшла анонімна скарга: зателефонував невідомий і вказав на «точку». Міліціонери поспішили додому до громадянки. Почекали біля хвіртки, допоки з будинку не вийшов громадянин з пляшкою. А далі — все, як у вищенаведеному випадку. Єдина деталь: експертиза показала, що у кожній з 10 півлітрових пляшок, вилучених у К., різний градус міцності. Тобто, господарка розводила самогон водою «на око».
Кримінальної відповідальності уникнув, однак до адміністративної притягнутий (ст. 176 адмінкодексу) ново- тройчанин X. Він не торгував самогоном, а гнав його для забезпечення власних потреб. Однак, мабуть, пив його замість води, бо апарат радше схожий на міні- завод і потужність у нього була відповідна. Хоча при обшуку самогонки знайшли лишень 1,5 л. Зараз «диво- апарат» зберігається у кімнаті речових доказів. Після відповідних досліджень його буде знищено.
«ПОКАРАТИ НЕ МОЖНА ПОМИЛУВАТИ»
Колись на наших теренах з пиятикою боролись набагато суворіше. На це, зокрема, вказує кореспондент «України молодої» Сергій ГЕИКО, який ще у 2004 році дослідив відповідні матеріали Державного архіву Херсонської області та місцевого краєзнавчого музею. За словами Сергія, вже через місяць після встановлення радянської влади Катеринославський губком рад робітничих, солдатських і селянських депутатів у лютому 1918 р. заборонив «... виробництво і продаж для пиття спирту й усіляких напоїв, що містять спирт, як-то: виноградних вин, самогону, кислуш- ки та інших сурогатів міцних напоїв... виробництво і продаж усякого пива», а «крамниці й погреби, що торгують вином, зачинив». Під час наступу Денікіна у серпні 1918 р. Київська президія комітету оборони вирішила: «Усіх осіб, які з'являються на вулицях м. Києва у п'яному стані, затримувати і накладати стягнення штрафом до 10 000 рублів, арештом і примусовим роботам до 3 років; осіб, винних у продажу і виробництві спиртних напоїв, притягати до суду польового ревтрибуналу і карати вищою мірою покарання — розстрілом». Борцем із «зеленим змієм», звичайно, призначили міліцію...
Минуло якихось неповних сім десятиліть, і самогоноваріння та пиятика у радянській Україні знову «розцвіли пишним цвітом». Недолугу спробу їх приборкати зробив Горбачов з його «сухим» законом. Вирубувались виноградники, було встановлено норму відпуску цукру тощо. До чого це привело? До ще більшого розквіту самогоноваріння. «Вогненну воду» почали гнати з цукерок, фруктів, сиропів та, навіть, тирси. Зараз ці крайнощі позабуто і самогон знову виробляють з цукру, якого у нашій країні, як і раніше, вдосталь, а самогонний апарат можна виготовити за кресленнями, які ви без проблем знайдете в Інтернеті. Проте, до втілення у життя готується інша крайність. Як повідомляє «Українська правда», представник Партії регіонів зареєстрував у Верховній Раді законопроект, який передбачає... зняття відповідальності за виготовлення самогону без мети збуту.
Автор законопроекту Олег НАДОША пропонує ліквідувати статтю адмінкодексу про стягнення штрафу від 3 до 10 мінімальних окладів за виготовлення і зберігання без мети збуту самогону та інших міцних напоїв домашнього виробництва. Крім цього, ця стаття забороняє виготовлення і зберігання самогонних апаратів. У пояснювальній записці до законопроекту Надоша написав, що держава не повинна обмежувати людину у праві виготовляти з продуктів своєї праці алкогольні напої для задоволення власних потреб. Що буде після прийняття такого закону, навіть подумати страшно. Ще страшніше, що наше суспільство вже давно готове до такого закону...
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |