За даними ДПАУ, після прийняття Податкового кодексу кількість створених фізичних осіб-підприємців в Україні скоротилася на ЗО відсотків, а закрити свій бізнес вирішили на 36 відсотків більше фізичних осіб, ніж за аналогічний період 2010 року.
Вже за цими даними можна зробити висновок, що малий бізнес у нашій державі переживає не кращі часи. Управління економіки райдержадміністрації проаналізувало ситуацію з малим бізнесом у районі.
ПІДПРИЄМСТВ ПОМЕНШАЛО
Скорочення малого бізнесу зафіксовано й на території району, щоправда темпи цього скорочення значно менші, ніж у цілому по Україні. Станом на 1 липня поточного року в районі здійснювали підприємницьку діяльність 1946 суб'єктів малого підприємництва, що на 9,7% менше відповідного показника 2010 року. Кількість фізичних осіб- підприємців також зменшилася — на 5,4% і становить 1691 особу. Фермерських господарств стало менше на 4 одиниці (зараз їх 160). Аналіз засвідчує: зменшення кількості фізичних осіб-підприємців пов'язане, насамперед, із змінами у чинному законодавстві стосовно сплати єдиного соціального внеску, кількості фермерських господарств — ще й з розпаюванням земель з наступною ліквідацією СФГ. Чисельність працюючих на малих підприємствах скоротилася ца 15,6 % і становить 669 осіб (на 01.06.2010 р. — 793 особи).
За перше півріччя 2011 року до бюджетів усіх рівнів підприємці-фізичні особи району сплатили 255,3 тис. грн. єдиного податку, що на 13% менше, ніж за перше півріччя 2010 року. Частка надходжень від малого бізнесу складає 1,6 % від загальних надходжень від бізнесових структур.
Протягом першого півріччя 2011 року створено 104 нових робочих місць у сфері торгівлі та побутового обслуговування (за відповідний період минулого року — 130) .
УТВОРЕННЯ НОВИХ ЗАКЛАДІВ
Однак даний період характеризувався не тільки закриттям діючих малих підприємств, а й відкриттям нових. На території Ново- троїцької селищної ради почали працювати нові аптечний заклад і три магазини: продовольчий, спорттоварів та з продажу комп'ютерної техніки. Загалом на кінець першого півріччя 2011 року торговельна мережа району налічувала 287 підприємств роздрібної торгівлі, 39 — побутового обслуговування та 38 закладів громадського харчування. Діяли 4 приватні ринки.
До плюсів можна віднести й завершальний етап будівництва ринку в селі Громівка сільгоспкоопера- тивом ім. Леніна.
Суттєво збільшилося кредитування бізнесових структур. З початку року комерційними банками на розвиток підприємництва видано 2,6 млн. грн. кредитів, що в 1,8 рази більше, ніж за аналогічний період 2010 року. Це сприяло розвитку підприємництва у сільськогосподарському виробництві району. Для фермерських господарств кредитна ставка становила 17,5-20 відсотків річних.
На базі трьох фермерських господарств створено сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Новотроїцький». Для належного функціонування його необхідні основні засоби загальною вартістю 935 тис. грн. Відповідні матеріали для отримання державної допомоги надані до головного управління агропромислового розвитку обласної державної адміністрації. За наявності державної підтримки у поточному році планується створити ще три сільськогосподарські кооперативи: на базі ПП «Елена» та ФГ «Кибалко В. М.» (Новопо- кровська сільрада); на базі ФГ «Колос» (Матрос Л.Д.) та кількох інших фермерських господарств Чкалівської сільради; на базі фермерського господарства «Віка» та інших фермерських господарств Сивашівської і Но- вомихайлівської сільрад.
ЗМЕНШЕННЯ АДМІНБАР'ЄРІВ
Чимало зроблено для оптимізації роботи малих підприємств райдержад- міністрацією та районними структурами. Зокрема, з початку року районним центром зайнятості надано одноразову допомогу на започаткування підприємництва чотирнадцяти особам — безробітним мешканцям району на загальну суму 48,03 тис. грн. Проведено 20 семінарів на теми ведення та розвитку бізнесу, в яких взяли участь більше двісті сорока безробітних, 6 семінарів з організації зеленого туризму (сімдесят дев'ять осіб), 3 міні-ярмарки вакансій. Шістнадцять безробітних проходять підвищення кваліфікації на курсах цільового призначення з підприємницької діяльності і планують розпочати власний бізнес.
Забезпечено ефективну роботу Єдиного дозвільного центру при районній дер
жавній адміністрації. Так, за звітний період суб'єктам господарювання було надано 103 консультації (2010 рік — 29 консультацій). Видано 81 документ дозвільного характеру (торік — 22 документи), зареєстровано 4 декларації. Для підвищення якості роботи спільно з дозвільними органами підготовлено 20 інформаційних карток-регламентів видачі дозвільних документів у рамках дозвільного центру, ще 7 знаходяться у стадії розробки. Для більш повного і детального інформування суб'єктів господарювання в районній газеті «Трудова слава» оприлюднена інформація щодо порядку отримання дозволів та їх оплати.
Відповідно до вимог За
кону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» діє регуляторний акт «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності в районі», звіт з відстеження якого оприлюднений на офіційному веб-сайті районної державної адміністрації в мережі Інтернет. Крім того, райдержадміністраці- єю проведено два засідання «круглого столу» за участю органів місцевого самоврядування щодо внесення змін до регуляторних актів або їх скасування та нарада щодо порядку встановлення ставок місцевих податків та зборів у 2011 — 2012 роках. Переглянуто всі регуляторні акти, що діяли на території району. Виявлено, що 60 з них не відповідають принципам державної регуляторної політики, їх визнали такими, що втратили чинність.
Для підтримки суб'єктів підприємницької діяльності при райдержадміністрації створено координаційну раду з питань підприємницької діяльності та раду підприємців з питань торгівлі. У першому півріччі проведено 3 спільних засідання. Пропозиції, висловлені підприємцями на цих спільних засіданнях, подані до облдержадміністрації для розгляду.
На виконання заходів програми розвитку малого підприємництва у 2011 році в районному бюджеті передбачені кошти у сумі 23,0 тис. грн., які планують спрямувати на організацію участі суб'єктів малого підприємництва в обласних та всеукраїнських виставках- ярмарках, Міжнародному інвестиційному форумі «Таврійські горизонти» у м. Нова Каховка, забезпечення інформування бізнесових структур через веб-сайт районної державної адміністрації в мережі Інтернет, проведення районного конкурсу «Кращий підприємець року».
В ПОДАТКОВОМУ КОДЕКСІ ЗМІНИ
Першого серпня президент підписав закон №3609- IV «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення деяких норм Податкового кодексу України». Цим законодавчим документом усунуто певні неузгодження і прорахунки нового Податкового кодексу. Зокрема, загальнови- робничі витрати включені до складу собівартості і виключені із складу інших витрат. Таким чином усунуто одну з найбільших вад Податкового кодексу. Інші витрати визнаються витратами того звітного періоду, в якому вони були здійснені згідно з правилами бухгалтерського обліку.
У підпункті 177.8 статті 177 ПКУ змінили документ, який дає право не утримувати ПДФО з підприємця: під час нарахування (виплати) фізичній особі-підприємцю доходу від операцій, здійснюваних у межах обраних нею видів діяльності, суб'єкт господарювання, який нараховує (виплачує) такий дохід, не утримує податок з доходу у джерела виплати, якщо фізичною особою — підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документа, що підтверджує її державну реєстрацію згідно із законом як суб'єкта підприємницької діяльності.
Пункт 201.10 ПКУ доповнено новим абзацом: реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше двадцяти календарних днів, наступних за датою їх виписування.
Введене поняття узагальнюючої письмової податкової консультації — оприлюднення позиції контролюючого органу, що склалася за результатами узагальнення податкових консультацій, наданих платникам податків.
Узагальнююча податкова консультація затверджується наказом центрального податкового органу та підлягає оприлюдненню. Цей вид консультацій видається за результатами періодичного узагальнення податкових консультацій, які стосуються значної кількості платників податків або значної суми податкових зобов'язань.
В результаті український бізнес отримає можливість знати єдину позицію податкових органів із спірних питань податкового законодавства замість листів з різними позиціями, що видаються нині окремими структурними підрозділами ДПА з одного й того ж питання чи анонімних роз'яснень «Єдиної бази податкових знань».
Податковий кодекс буде вдосконалюватися і в подальшому. 16 червня поточного року Верховна Рада України прийняла в першому читанні зміни до ПКУ, подані Кабінетом Міністрів України, якими врегульовуються питання спрощеного оподаткування суб'єктів господарювання, що сплачують єдиний податок, врахувавши пропозиції представників малого бізнесу. Зокрема, передбачається значно збільшити обсяги товарообігу, які дозволять сплачувати податки за спрощеною системою, та вводиться диференціація ставок податку в залежності від обсягів доходу.
Загалом зміни в Податковому кодексі сприятимуть розвитку бізнесу, в тому числі й малих підприємств.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |