ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Профілактичний медогляд школярів
19.09.2011 / Газета: Чорноморець / № 72 / Тираж: 2265

Смертельні випадки на уроках фізичної культури, які приголомшили всю Україну, змусили урядовців вдатися до рішучих законодавчих кроків: у 2009 році вийшла Постанова Кабміну №1318 «Про затвердження порядку здійснення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх закладів». Відповідно до неї профілактичним медичним оглядом охоплюються всі діти шкільного віку, визначається група здоров’я учнів та групи для занять фізичною культурою.

За словами головного спеціаліста відділу освіти Скадовської РДА Тетяни Григорівни Полєнок, до початку навчального процесу в нинішньому році поглиблений медичний огляд пройшли усі першокласники. Інші ж учні можуть з’явитись на медогляд протягом календарного року у зручний час.

Та батьки старших школярів за тиждень до першого вересня теж кинулися виконувати Постанову Кабміну. Під кабінетами дільничних педіатрів створилися величезні черги.

«Чи то неправильно поінформували батьків, чи просто всім хотілося перед початком навчального року бути, як мовиться, в повній бойовій готовності», – коментує ситуацію заступник головного лікаря з дитинства Скадовської районної лікарні Тетяна Василівна Грищенко. Вона наголошує, що учні з другого по одинадцятий клас можуть пройти медогляд у будь-який зручний час, починаючи з квітня попереднього навчального року. Не варто звертатися за довідкою під час курортного сезону, коли педіатри і так перевантажені роботою. На жаль, – бідкається заступник головного лікаря, – у районі дефіцит педіатрів. Відсутні дитячі лікарі на третій педіатричній дільниці Скадовська, у Новомиколаївській та Красненській лікарських амбулаторіях. А в Радгоспненській дільничній лікарні немає педіатра вже більше 22-х років. Через це зростає навантаження на лікарів дитячої консультації ЦРЛ».

Тетяна Василівна також зазначила, що стан здоров’я школярів медики перевіряють виключно у присутності батьків. Із такою ініціативою виступили чиновники Міністерства науки і освіти та Міністерства охорони здоров’я. Такі заходи запроваджуються для отримання найбільш повного анамнезу — сукупності відомостей про хворого. «Анамнез – це на 50% визначений діагноз, – говорить Т.Грищенко. – Медичний огляд перед новим навчальним роком проводили в школах ще до виходу Постанови Кабміну, – розповідає педіатр, – але тоді процедура була більш формальною: лікар і школяр спілкувалися сам на сам, і важко було отримати достатньо інформації про здоров’я учня. Тепер батьки звертають увагу на певні моменти, допомагають лікареві виявити справжній стан здоров’я школяра.

Спочатку дитину оглядає дільничний педіатр. При необхідності він призначає лабораторні дослідження та консультації вузьких спеціалістів: невропатолога, кардіолога, хірурга, отоларинголога…

Після огляду учневі видається довідка, в якій вказується реальний стан його здоров’я на даний час, група для занять фізичною культурою та професійні рекомендації лікарів на подальший період. Найчастіше у школярів виявляють хвороби зору, органів травлення, недуги ендокринної системи, порушення постави, вегетативні дисфункції (знижений або підвищений артеріальний тиск).

Для занять фізичною культу-рою в навчальних закладах, – розповідає далі лікар, – існують три медичні групи – основна, підготовча та спеціальна.

До основної групи зараховують здорових учнів та дітей, які мають гармонійний високий або середній рівень фізичного розвитку з високим рівнем функціонально-резервних можливостей серцево-судинної системи.

До підготовчої ж групи належать діти в реабілітаційному періоді після випадку гострої захворюваності, що не потребує курсу лікувальної фізкультури, або діти, які знаходяться на диспансерному обліку і мають загострення основного захворювання.

У спеціальну групу входять діти зі значними відхиленнями постійного чи тимчасового характеру в стані здоров’я, що не перешкоджають навчанню в школі, але протипоказані для занять фізичною культурою за загальною навчальною програмою. До спеціальної групи також зараховують учнів, які мають дефекти опорно-рухового апарату.

Хотілося б, – говорить Т.Грищенко, – щоб на уроках фізичної культури до учнів кожної з груп був диференційований підхід. Необхідно обов’язково використовувати навчальні програми для підготовчої та спеціальної груп, адже повне звільнення від фізкультури спричиняє гіпокінезію з несприятливими для організму наслідками. Визначивши групу, ми не можемо змусити школяра займатися фізкультурою. Нині лише близько 10% дітей регулярно займаються спортом, а половина учнів робить вправи лише на уроках фізкультури. Більшість вільного часу, псуючи зір і поставу, школярі просиджують біля комп’ютера чи телевізора».

Ще Тетяну Василівну турбує, що батьки учнів, яким лікарі рекомендують санаторно-курортне лікування, відмовляються від безплатних путівок, бо через матеріальну скруту не можуть оплатити навіть дорогу до здравниць.

Автор: Валентина СВАШЕНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту