ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Культурний аспект
«Історії, які залишаться з нами…»
16:28 / 07.05.2021

Напередодні Дня пам’яті та примирення в Україні та Дня перемоги над нацизмом у Європі у Другій світовій війні, 6 травня в Одеській національній науковій бібліотеці відбулася презентація книжки «Історії, які залишаться з нами…» та зустріч з авторкою Вікторією Коритнянською, молодою талановитою письменницею, журналісткою, членом Одеської літературної студії «Зелена лампа».

У новому виданні – численні інтерв’ю, спогади про часи Другої світової війни. Це — «живі» історії, часом дуже різних людей трьох поколінь – очевидців, які пережили часи Другої світової війни, їх дітей та онуків. У нарисах-інтерв’ю обличчя війни вимальовується в усьому драматизмі і різноманітності її проявів – на передовій, в окупації і в тилу, а також на територіях Німеччини і країн її союзників (спогади людей, що побували у полоні). Особлива увага приділена спогадам про Голодомор 1932-1933 рр. і голод післявоєнного періоду 1946-1947 рр. У простих життєвих історіях-спогадах є місце і горю від пережитих втрат, і радості від здійснених сподівань; надій і любові та ненависті; подвигу й простій людській вірі у життя…

Презентацію відвідали громадські і культурні діячі, журналісти, митці, викладачі та студентство одеських вишів.

Захід урочисто відкрила Ірина Бірюкова, генеральний директор ОННБ, заслужений працівник культури України, яка відзначила важливість і цінність видання, наголосила на актуальності наративів та досліджень у форматі усної історії найдраматичніших сторінок нашої держави.

Микола Скорик, народний депутат України, кандидат економічних наук, за підтримки якого вийшла презентована книжка, наголосив на важливості увічнення пам’яті про Другу світову війну для наступних поколінь задля розбудови держави, збереження миру і злагоди у суспільстві.

За словами Євгена Голубовського, журналіста, культуролога, віце-президента Всесвітнього клубу одеситів: «У цій книзі немає пафосу, але є основна мета – показати абсурдність війни, що руйнує людину в людині…». Євген Михайлович закцентував увагу на тому, що в Україні вже реалізовано чимало дослідницьких проектів різного масштабу у форматі усної історії, і відзначив значний внесок одеської дослідниці Вікторії Коритнянської у історіографію міста і краю.

Про творче життя літературного клубу «Зелена лампа» та творчий шлях авторки – Вікторії Коритнянської, розказав Євген Деменок, письменник, журналіст, член ради Всесвітнього клубу одеситів.

Детальніше про видання розповіла авторка, Вікторія Коритнянська. Вона поділилася подробицями про задум книжки та його втілення, про труднощі й особливості пошукової роботи, цікаві факти під час спілкування з респондентами. Як з’являлись, записувались і упорядковувались історії різних людей про пережите під час 1939-1945 років: окупацію, перебування на фронті, на примусових роботах у Німеччині, голод післявоєнного періоду 1946-1947 рр… Авторка наголосила , що дуже важливо «вчасно спитати», почути, записати і зберегти ці історії, які, як скарб «залишаться з нами…».

Власними спогадами про життя в окупованій Одесі поділився Микола Вилкун, заслужений художник України, член НСХУ.

Зворушливо і натхненно прозвучала поетична композиція у виконанні Валентини Губської, актриси Одеського театру юного глядача ім. Ю.Олеши, заслуженої артистки України.

До обговорення видання долучилася Раїса Краєва, журналіст і педагог.

Книга є цінною збіркою задокументованих матеріалів для історико-краєзнавчих досліджень і буде цікавою широкому загалу читачів, адже ці відверті і щирі розповіді не можуть залишити байдужими.

Тамара Кухарук, завідувач відділу соціокультурної діяльності ОННБ.

Ірина Бірюкова
Ірина Бірюкова

Євген Голубовський
Євген Голубовський

Микола Скорик
Микола Скорик

Губська Валентина
Губська Валентина

Микола Вилкун
Микола Вилкун

Євген Деменок
Євген Деменок

Вікторія Коритнянська
Вікторія Коритнянська


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту