![]() |
|
![]() |
![]() |
Останнім часом ЗМІ рясніють повідомленнями, що через ненадійність роботи обладнання Одеської ТЕЦ в центрі міста відбуваються відключення. Головний інженер ВАТ «Одеська ТЕЦ» Олександр Шенгелевич на ці заяви відповідає просто: «Коли в будинках зникає напруга — це питання не зовсім до нас. Практично всі відключення електроенергії у центральній частині міста залежать від кабельних ліній Одеського обленерго та РЕСів. Наше обладнання працює надійно».
Справді, навіть у період сильних похолодань Одеська ТЕЦ не лише не знизила температуру відпуску тепла, а й утримала її на потрібному рівні, однак це може змінитися, оскільки серйозні проблеми є, і вони аж ніяк не пов'язані з обладнанням. На сьогодні ВАТ «Одеська ТЕЦ», за словами голови його правління Івана Донченка, опинилося у скрутному становищі. ВАТ «Одесагаз» неодноразово попереджало щодо примусового обмеження газопостачання на ТЕЦ у зв'язку з несплатою за спожитий природний газ. Одеська ТЕЦ, у свою чергу, неодноразово попереджала КП «Теплопостачання міста Одеси», що при недостатньому газозабезпеченні дотримуватися технічних параметрів теплоносія буде неможливо — у разі відключення від газотранспортної мережі.ТЕЦприпинить виробництво, а отже, ї постачання теплової енергії, тому «Теплопостачання» повинно розрахуватися з ТЕЦ. А його борг на сьогодні сягає 55 мільйонів гривень, у той час як ТЕЦ за спожитий природний газ на виробництво теплової енергії винна майже 50 мільйонів. «Позиція, яку нині зайняли «Нафтогаз» і «Газ України», досить тверда: є розрахунки за газ — є газ, нема розрахунків — нема газу», — зазначив Іван Донченко і додав, що в морози, швидше за все, подача газу не буде припинена. Керівник ТЕЦ найбільше побоюється, що газ буде поставлятися з обмеженнями і підприємство не зможе забезпечити надання якісної послуги населенню, відтак і рахунки споживачам у повному обсязі виставити буде неможливо.
На одвічні питання: «Хто винен?» і «Що робити?» на прес-конференції, крім Івана Донченка та Олександра Шенгелевича, відповідали депутат Одеської міськради, голова постійної комісії з ЖКГ Андрій Любов та фінансовий директор КП «Теплопостачання міста Одеси» Михайло Коваленко.
На думку Андрія Любова, єдиний вихід зі скрутного становища — передача ТЕЦ у комунальну власність, однак це питання не вирішується вже дуже тривалий час. Останні 10 років ТЕЦ є державним підприємством, при цьому грошових вливань у неї не було, а ремонт проводиться лише поточний. На думку голови профільної комісії, теплоцентраль потребує реконструкції, яка, за його підрахунками, обійдеться у 15 — 20 мільйонів гривень. «Міська влада зможе виділити такі кошти», — запевнив він. Відповідні інвестиції дадуть можливість у короткий термін модернізувати Одеську ТЕЦ, однак місто не може вкласти ці кошти, поки теплоелектроцентраль перебуває в державній власності. Депутат також підкреслив, що у міста и у власників підприємства зовсім різні інтереси: «Нафтогаз» цікавить своєчасна сплата за газ, а ми перед кожним опалювальним сезоном стикаємося з тим, що не знаємо, як відбуватимуться розрахунки».
Щодо боргу КП «Теплопостачання міста Одеси» фінансовий директор підприємства поскаржився, що «Нафтогаз» ставить жорсткі умови — передоплата за газ або оплата протягом місяця. Проте підприємство не може працювати за такою схемою, оскільки 30-го числа КП тільки починає підбивати баланс того тепла, що поставляє споживачам за місяць, поки квитанції дійдуть до населення, поки воно заплатить... Приблизно під двадцяте число починають надходити перші платежі від споживачів за попередній місяць. «Звідки ж нам брати гроші на оплату наперед, якщо ми ще не отримали грошей за те, що вже дали?» — поставив присутнім напівриторичне питання Михайло Коваленко. Водночас, за його словами, як показує практика, влітку платежі повертаються, і після цього КП розраховується з ТЕЦ. Фінансовий директор також додав, що подібні проблеми не виникали б, якби «Теплопостачання» і ТЕЦ були різними структурними підрозділами одного цілого підприємства. Якби КП разом з абонентами було на балансі електроцентралі, робота виконувалася б у повному циклі — від виробництва до реалізації.
А й таки справді ми звикли платити за послуги після того, як їх отримаємо. Варто пам'ятати й про те, що платять не всі — борги городян перед «Теплопостачанням міста Одеси» тягнеться з минулого року. Єдиний вихід із ситуації, що зараз склалася між «Теплопостачанням» і ТЕЦ, ТЕЦ і «Нафтогазом», Іван Денченко вбачає в повному розрахунку та сплаті боргів споживачами. Михайло Коваленко, у свою чергу, вважає, що для того, аби змусити одеситів платити за тепло, потрібно кардинально змінити підхід населення до оплати за послуги. «Якщо ви не платите за телефонний зв'язок—вам його відключають, якщо ви не платите за тепло, за законом ми не можемо відключити своїх абонентів або накласти штрафні санкції», — зазначив фінансовий директор. Сьогодні єдиний механізм впливу на населення — це подавати позови до суду. «Вже є реальний прецедент: ми оцінили квартиру злісного неплатника і тепер виставляємо її на продаж», — повідомив Михайло Коваленко. Зараз, за його словами, у судах перебувають десять тисяч позовів. Головний недолік цього механізму — тривалість вирішення питання, однак іншого наразі нема. Є люди, які роками не платили за опалення, їх борги вимірюються тисячами, і це не бідні люди. У деяких, за словами фінансового директора, по кілька квартир у місті. Усього ж рівень розрахунків населення за тепло складає приблизно 50 відсотків. На думку фахівців, питання щодо реального і швидкого впливу на боржників має бути вирішене на законодавчому рівні.
Що ж стосується виходу зі скрутного становища, і «Теплопостачання», і «Одеська ТЕЦ» цілком і повністю залежать від своїх абонентів, їх вчасного розрахунку. Представники компаній в один голос твердять про необхідність змін на законодавчому рівні. Можливо—муніципалізація, можливо—об'єднання підприємств здатні врятувати ситуацію в перспективі, однак зараз вихід один — повний, своєчасний розрахунок споживачів.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.022Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |