ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ЗЕМЕЛЬНА СКЛАДОВА БЮДЖЕТУ
11.02.2010 / Газета: Чорноморські новини / № 17(21058) / Тираж: 8525

Нещодавно відбулася прес-конференція начальника управління земельних ресурсів Одеської міської ради Олени Тютюнник, на якій вона ознайомила журналістів з підсумками роботи очолюваної структури за минулий рік, розповіла про нинішній стан речей та поділилася планами на найближче майбутнє.

Упродовж 2009-го, за словами Олени В'ячеславівни, управління, як завжди, жило тим, що допомагало людям приватизовувати землю, суб'єктам підприємницької діяльності — отримувати земельні ділянки в оренду, а ще проводило роботу з визначення меж пам'яток садово-паркового мистецтва, здійснювало контроль за використанням земель та намагалося розвивати земельний ринок. Як нагадали на прес-конференції, торік міськрада схвалила 514 рішень, що дають згоду на розробку проектів землевідведення для надання ділянок у власність громадян. Прийняте 331 рішення про надання земельних ділянок у власність фізичним особам і 84 — в оренду та постійне користування юридичним особам.

За словами Олени Тютюнник, від продажу землі у 2009 році бюджет міста поповнився на 45,5 мільйона гривень, у той час як у 2008-му ця сума складала майже 83 мільйони. Нагадаємо, що у 2007 році від продажу земельних ділянок міська казна отримала 120,7 мільйона гривень — це рекордна для Одеси сума. Всього торік управління земельних ресурсів продало 12 ділянок, що на 23 менше, ніж у 2008-му. З них п'ять ділянок площею менше 3 гектарів було реалізовано на трьох земельних аукціонах, що принесло в бюджет міста понад 13,3 мільйона гривень. У звітному періоді управління активізувало діяльність щодо прямого продажу землі. «Це ті ділянки, які перебувають в оренді у підприємців і на яких розташовані об'єкти нерухомості, що належать суб'єктам підприємництва», — розповіла Олена В'ячеславівна. Таким чином продано ще 7 земельних ділянок, які принесли в бюджет більше 32 мільйонів гривень. Зниження кількості торгів керівник управління пояснила регулярними змінами на законодавчому рівні. Через це доводиться по кілька разів переробляти документи на ділянки, які виставляються на торги, погоджувати технічні паспорти, міняти стартову ціну тощо.

У той же час, за словами Олени Тютюнник, істотно виросли надходження від орендної плати за землю, а саме — на 27,2 відсотка. Так, якщо у 2008 році міський бюджет одержав від оренди 50,7 мільйона гривень, то в минулому— 64,5 мільйона. При цьому загальна сума цих надходжень склала 86 мільйонів гривень, з яких 25 відсотків пішло в обласний бюджет. Середньомісячні надходження від оренди до міської казни склали 5,38 мільйона гривень. У платі за землю, що надходить до скарбниці обласного центру, частка земельного податку — 51,6 відсотка, а оренди — 48,4 відсотка, при чому остання постійно зростає.

Олена Тютюнник також повідомила, що в січні нинішнього року на сесії міськради затверджено ціни продажу трьох земельних ділянок, серед яких територія «Стальканату». За цю земельну ділянку Одеса отримає майже 19 мільйонів гривень. Начальник профільного управління таку вартість не вважає заниженою: «Це ціна досить реальна, ринкова для землі, яка перебуває під заводом. «Стальканат» — один з небагатьох заводів на території міста, який реально працює». Олена В'ячеславівна також додала, що земля пройшла відповідну експертизу. Посадовець відзначила, що обмежень щодо строків збереження цільового призначення ділянки не існує, але для того, щоб змінити цільове призначення цієї землі, необхідно пройти низку складних процедур: від змін у Генплані до громадських слухань і рішення сесії міськради. «Наскільки я знаю, найближчі років десять керівництво «Стальканату» не має наміру міняти цільове призначення ділянки», — підкреслила вона.

Під час прес-конференції стало відомо, що один з одеських парків стане меншим за обсягом. За словами Олени Тютюнник, муніципальне управління земельних ресурсів підготувало плани зовнішніх меж територій об'єктів природно-заповідного фонду — парків ім. Т. Г. Шевченка та ім. Ленінського комсомолу, Дюківського саду й Міськсаду. Межі трьох із цих парків встановлені й передані на затвердження сесії обласної ради. Виняток— парк ім. Ленінського комсомолу. «Спочатку цей парк був значно більшим, але потім там побудували стадіон, якісь адмінбудинки тощо. Це відбулося досить давно, і зараз ми працюємо з обласним управлінням екології з приводу зменшення меж природно-заповідного фонду», — розповіла вона. За словами Олени Тютюнник, ані стадіон, ані будинки не є природно-заповідним фондом, тому таке рішення буде абсолютно виправданим.

Начальник управління зупинила свою увагу на деяких нововведеннях в українському законодавстві. «Відомо, що в серпні 2009 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів, якою значно полегшена процедура отримання держакта. За цією постановою ми обладнали кабінет, де двічі на тиждень ведеться прийом громадян. Прийнято 458 заяв на видачу державних актів», — розповіла Олена В'ячеславівна і додала, що 63,3 відсотка актів люди вже отримали, а відсоток відмов дуже малий. Деякі постанови, виконання яких фінансується з державного бюджету, зараз не діють, однак начальник управління висловила сподівання, що після виборів бюджет-2010 затвердять і постанови запрацюють.

Найближчим часом в Одесі з'явиться комісія з узгодження проектів відводу земельних ділянок. Такі комісії, зазначила Олена Тютюнник, повинні бути створені в кожному населеному пункті, відповідно до урядової постанови від 23 грудня 2009 року. «На найближчій сесії міської ради ми затвердимо склад цієї комісії, і це положення буде працювати», —запевнила чиновник. Комісія складатиметься з представників тих органів державної влади, які погоджують проект відведення на землю. «Фізична особа або підприємець більше не звертатимуться в п'ять організацій, а надаватимуть проект на розгляд однієї комісії, яка буде збиратися в приміщенні управління земельних ресурсів щотижня», — підкреслила Олена В'ячеславівна. За її словами, у випадку відмови одного з членів комісії підписати акт він буде зобов'язаний надати свої аргументи в письмовому вигляді, після чого людина зможе звернутися із цим папером у суд, якщо побажає. «Я думаю, коли п'ять людей з різних організацій сидять в одному приміщенні за одним столом, досить важко відмовляти, мотивуючи це якимись неіснуючими причинами», — підкреслила начальник управління. Вона висловила сподівання, що ця комісія значно полегшить процес узгодження проектів відведення земельних ділянок.

«Нещодавно по радіо почула виступ певних політичних діячів, які говорили, що із внесенням змін до Земельного кодексу України міськрада може відбирати у людей земельні ділянки, мотивуючи це суспільними потребами і суспільною необхідністю. Такі заяви немотивовані» — запевнила Олена Тютюнник. У Земельному кодексі зазначено, що ділянки справді можуть вилучатися, однак лише зі згоди власника, якщо ж він не погоджується — в законі чітко прописана судова процедура. Більше того, категорії «суспільні потреби» і «суспільна необхідність» достатньо вузькі, тож далеко не кожну земельну ділянку можна туди вписати.

Автор: Людмила ОНОПРІЄНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту