![]() |
|
![]() |
![]() |
Сніжна зима дає про себе знати. Згідно з даними Дунайської гідрометобсерваторії, на всіх постах української ділянки Дунаю відзначається підняття рівня води. Пройдена перша критична позначка у м. Вилковому. На 8 годину ранку 11 березня тут рівень води становив 178 см при першому небезпечному порозі 155.
– Такий високий рівень, – поінформувала гідролог Дунайської ГМО Наталя Кутас, – пов'язаний з тим, що протягом трьох останніх днів дме нагінний вітер східного напрямку. У найближчі день-два очікується зміна напрямку вітру, після чого на цій ділянці становище має нормалізуватися.
У Кілії, за даними ГМО, на 11 березня рівень води був далекий від критичних позначок, становив 220 см при першій критичній позначці 265. Немає особливої загрози поки що і у Рені. До небезпечної позначки, при якій починає підтоплювати 1-й – 5-й причали Ренійського порту, залишається 30 см.
Більш відчутне підняття в Ізмаїлі: рівень води тут досяг позначки 346 при небезпечному 350 см. Нагадаємо – загроза затоплення портового господарства може виникнути при позначці 380 см – у цьому разі вода досягне рудної ділянки Ізмаїльського морського торговельного порту на 85-му кілометрі Дунаю. При позначці 400 см вона підійде до кордону першого вантажного району порту.
– За всіма даними, найближчим часом має настати певне затишшя, – далі говорить Наталя Кутас. – Це пов'язано з похолоданням у Європі і тимчасовим припиненням танення снігів у басейні річки Дунай. – Триватиме воно до потепління. Друга хвиля повені очікується наприкінці березня.
Як повідомила провідний гідролог Дунайського басейнового управління водних ресурсів Світлана Пузиревська, введена у дію друга ступінь захисту від повені. В управлінні створено штаб для вирішення оперативних питань щодо безаварійного пропуску весняно-літньої повені 2010 року на українській ділянці річки Дунай. Ведуться роботи щодо зміцнення захисних споруд, довжина яких – 315 км. Планується виділення з державного резервного фонду 1 мільйона гривень на поповнення аварійного запасу, необхідного для захисту від повені. Поки що нештатних ситуацій не виникало.
За інформацією начальника управління з питань надзвичайних ситуацій і цивільного захисту населення м. Ізмаїла Василя Іванова, всі служби, що відповідають за контроль ситуації, діють узгоджено. Триває підготовка до другої стадії повені, яка може бути потужнішою.
Євген МАСЛОВ, власкор «Одеських вістей»
Вилкове взуло гумові чоботи
Питання про хід робіт з попередження підтоплення населених пунктів і території Кілійського району перебуває на постійному контролі голови адміністрації І.І. Поджарова. План дій було розроблено ще у лютому, практично щодня служби доповідають про хід робіт.
За словами першого заступника голови райдержадміністрації Івана Івановича Шидера, який курирує питання АПК, обстеження полів показало, що підтоплено 5 тис. га земель сільгосппризначення, з них 3 тис. га засіяно озимою пшеницею. Під загрозою підтоплення перебувають ще 2 тис. га. Постраждали поля, які розташовані біля Вилкового та Кілії, сіл Ліски, Десантне та Шевченкове. Кілійським управлінням водного господарства з полів відкачують воду – поки що за рахунок коштів облводгоспу.
Найскладніша ситуація, зазвичай, складається у Вилковому, розташованому у дельті Дунаю. За словами начальника відділу взаємодії з правоохоронними органами, оборонної, мобілізаційної роботи і з питань НС апарату райдержадміністрації Віктора Васильовича Бойченка, паводкові води уже затопили частину кладок (дерев'яні настили, які служать тротуарами), пересування пішоходів по деяких вулицях утруднено. Існуючий рівень води поки що не загрожує будинкам жителів Вилкового, однак городи місцями підтоплені.
– Якщо рівень води в річці підвищиться, то жителі Вилкового відселятимуться, – пояснив Бойченко. – Частина людей зазвичай переселяється до родичів, частина – до готелю. Є у нас у резерві місця на базах відпочинку у селі Приморському, що біля Вилкового.
Віктор Васильович додав, що за багаторічними спостереженнями, найвищий пік повені на Дунаї припадає на кінець квітня. Нинішнє підняття води може бути тільки першою «репетицією» перед тією ситуацією, що може скластися через місяць.
У Ренійському районі дві «слабкі ланки»
На українському узбережжі Дунаю у найвигіднішому становищі, мабуть, перебуває Рені: місто збудоване на підвищенні. За словами в.о. голови Ренійської райдержадміністрації Михайла Олексійовича Лизогуба, тут є лише дві «слабкі ланки». Якщо рівень води в річці перевищить 5,7 м (зараз тут 5,4 м), водою почне заливати перший район порту (наступні споруджувалися у пізніші роки, і вони вищі за рівнем). Порт розробив комплекс протиповеневих заходів.
Друге слабке місце – дамба уздовж дороги Рені – Ізмаїл. Старожили пам'ятають, що раніше цієї дамби не існувало взагалі, і весною річка «зливалася» з озером Кагул. Тільки у шістдесяті роки була збудована ця гідротехнічна споруда, а поля – осушено. Дамба вперше дала серйозну течу навесні 2006 року, коли рівень води в Дунаї досягав у районі Рені 5,98 м. Силами і коштами Укрводгоспу протягом останніх років дамба була укріплена на ділянці завдовжки 1,6 км. Чи не дасть земляний вал, збудований п'ять десятиліть тому, течу у цьому році? Адже в цьому разі знову зруйнується дорога Рені – Ізмаїл, а це єдиний шлях, що з'єднує віддалене прикордонне місто з «великою землею».
– У районі немає ні коштів, ні спеціальної техніки, щоб у разі аварійної ситуації вжити заходів, – говорить Михайло Олексійович. – Тому у своїх листах ми просимо облдержадміністрацію зарезервувати необхідні кошти.
На допомогу прийдуть понтонери
У Білгороді-Дністровському Одеської області комісія Об'єднаного оперативного командування Збройних сил України перевірила готовність дислокованого у місті понтонно-мостового полку до виконання завдань щодо ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, пов'язаних із льодоходом та повенями.
У зв'язку із прогнозованим підйомом рівня води у річках Дунай та Дністер у цій військовій частині для надання допомоги місцевому населенню сформовано зведений загін.
До його складу увійшли евакуаційна група у складі 38 військовослужбовців, дві групи підривників і три резервні групи. Також для ліквідації наслідків повеней командування частини готове виділити плаваючі транспортери ПТС-2, ланки понтонно-мостового парку, човни, мотопомпи, автомобілі та іншу техніку.
– Для підготовки особового складу до дій в умовах стихійного лиха із 2 по 4 березня в полку провели практичні заняття, – розповів заступник командира частини з виховної роботи підполковник Олександр Бенда. – Результати перевірки підтвердили ефективність підготовки військовослужбовців до виконання завдань щодо ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.
За підсумками перевірки комісія визначила, що технічний стан озброєння та військової техніки, призначеної для перевезення небезпечних вантажів, евакуації людей, а також насосного устаткування, автономних джерел електропостачання, засобів забезпечення питною водою задовільний. Особовий склад на відповідному рівні підготовлений до виконання завдань при повенях, льодоходах та паводках.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.010Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |