ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ЯКЩО БУДЕМО ЗАОДНО, ПЕРЕМОЖЕМО
20.03.2010 / Газета: Чорноморські новини / № 32-33(21073-21074) / Тираж: 8525

24 березня-Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Світова спільнота підтверджує, що останнім часом в Україні простежуються позитивні зрушення в питанні боротьби з епідемією недуги, яка спрадавна дошкуляє людям у всьому світі.

Ви мабуть вже чули, що наші успіхи дали поштовх до налагодження тіснішої співпраці України з міжнародними інституціями в напрямку подолання проблеми: Глобальний фонд по боротьбі з ВІЛ/СНІДом, туберкульозом та малярією виділив нашій державі багатомільйонний грант на боротьбу з хворобою.

Профінансована програма Глобального фонду доповнюватиме Національну програму з протидії туберкульозу на 2000 — 2011 роки (а рівно — і обласну та районні) в таких напрямках, як покращення якості лікування звичайного та мультирезистентного (стійкого до традиційних ліків) туберкульозу; сучасна діагностика; навчання лікарів-фтизіатрів; закупівля препаратів другого ряду; проведення широкої інформаційної кампанії з метою профілактики захворюваності тощо. При цьому основна увага приділятиметься саме профілактиці недуги, адже хворобу, упійману на початковій стадії, швидше й незрівнянно дешевше вилікувати, ніж її запущену форму. Варто обмовитися, що всі до копійки витрати на лікування та подальшу реабілітацію громадян бере на себе держава. Зокрема, Одеський обласний протитуберкульозний диспансер утримується на гроші обласного бюджету.

Якщо наводити конкретні цифри, то нині тут на обліку перебуває майже 35 тисяч громадян. Захворюваність складає приблизно 80 недужих на 100 тисяч осіб (з урахуванням тих людей, які вже пролікувалися, але продовжують перебувати на обліку). Для порівняння: середній показник по Україні минулого року склав 73 випадки. У сусідній Румунії, наприклад, захворюваність на туберкульоз складає 120 випадків на 100 тисяч населення, в Росії — 100, в Херсонській області — 120...

У самій Одесі, завдячуючи організації місцевої фтизіатричної служби та стовідсотковому бюджетному фінансуванню, за минулий рік захворюваність знизилася майже на 20 відсотків, склавши приблизно 62 особи на 100 тисяч городян. Захворюваність бацилярними формами сухот в Одесі, як і смертність від туберкульозу, також знизилася на 20 відсотків. Зважте на те, що ми є прикордонною територією, своєрідним санітарним фільтром для всієї Європи.

Хотілося б оминути недобрі слова, але не варто забувати про те, що туберкульоз продовжує загрожувати кожному з нас, не розрізняючи людей ні за статками, ні за віком; що одна хвора на відкриту форму сухот людина в день може заразити до ЗО оточуючих. У магазині, в ліфті, в трамваї... Від туберкульозу помирають. Неочікуваною загрозою стало й те, що батьки почали відмовлятися від протитуберкульозних щеплень. Останнім часом виникли проблеми й з централізованими поставками вакцини.

Проблеми були й чимало їх залишилося невирішеними, але ми прорвалися. Насамперед тому, що протягом останніх років у протидії недузі були заодно влада, медики, ЗМІ, громадський сектор...

Упродовж місячника боротьби з туберкульозом, який стартує 24 березня, буде проводитися чимало заходів, будуть особливо активними ЗМІ... То все на спільну корись!

Хочеться зупинитися на одному з численних прикладів небайдужості.

Сьогодні в дитячому відділенні обласного протитуберкульозного диспансеру перебуває 46 дітей та підлітків віком від кількох днів до 18 років. Діти в стінах цього закладу (по вулиці Бєлінського, 12) лікуються й факультативно навчаються. Хто кілька місяців, а хто й рік та довше, їм часто передають гостинці державні службовці області (соки, фрукти та вітаміни), про що неоднораз писала «Чорноморка». Матеріальна підтримка ніколи не стає зайвою, оскільки багато дітей з районів, віддалених сіл, та й не кожна родина може купити й передати недужій дитині навіть зошити.

Для щедрих духовно і матеріально, тих, хто готовий прийти на допомогу цьому медичному закладу, зазначу, що в шкільному залі тут наразі нема ні пристойної бібліотеки, ні комп'ютера, ні цікавих ігр, які б розвивали та розважали. Діти, нехай і вражені такою страшною хворобою, отримуючи складні курси лікування за індивідуальними схемами, все ж залишаються дітьми. їм хочеться пізнання й розваг!

Нещодавно про цю скруту довідалися працівники Благочинного фонду Віктора Баранського, який вже заявив про себе кількома важливими акціями, скерованими на матеріальну підтримку дитячих медичних закладів Одещини. Й невдовзі, за попереднім погодженням з адміністрацією, навідалися сюди. Благочинники привезли дітям цікаві книжки, фарби, олівці, фломастери, пазли, головоломки, альбоми для малювання, розмальовки, набори для майстрування, для вишивки, іграшки... Цілу купу добра розподілили по пакетах, відповідно до віку кожної дитини. Зрозуміло, що не забули покласти й відбірні банани та апельсини, цілющі вітаміни, які так потрібні для швидшого одужання.

Автор: Яна СТАСІНА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.008
Перейти на повну версію сайту