ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
МУЗЕЙ У БІДІ
25.03.2010 / Газета: Одесские известия / № 32(4014) / Тираж: 23655

…До 200-річчя від дня народження Олександра Сергійовича Пушкіна в одеському музеї поета було зроблено добротний ремонт, оновлено експозицію. Тоді здавалося, що ще довго не доведеться турбуватися про стан будинку, а всі зусилля можна буде спрямувати на музейну і культурно-освітню діяльність. І важко було уявити, що не мине і десяти років, а відреставрованому будинку музею загрожуватиме серйозна небезпека. Що ж сталося?

– Причини пошкоджень нашого будинку – неграмотна реконструкція прилеглого до нього готелю «Бристоль» (колишній «Красный» – І. Г.), – говорить директор музею Алла Михайлівна Нирша. – І готель, і музей є пам’ятками архітектури і перебувають під охороною держави. Якби будівельники укріпили обидва фундаменти, нічого б не сталося. На жаль, про те, що сталося, ми довідалися, коли музей вже почав тріщати по швах. Зараз несучі стіни – у наскрізних тріщинах, під час реконструкції, коли над готелем надбудовували ще один поверх, розбомбили – іншого слова не добереш, – дах музею. Незабаром обвалилася стеля у підсобному приміщенні, по суті, музей просто на очах почав перетворюватися на руїни. Звичайно, ми звернулися до забудовників і одержали від них підтверджувальні документи, що вони збиток відшкодують, зроблять ремонт, було складено акти. І за актом дах вони повинні були не відремонтувати, а замінити. Вийшло не так – вони його просто залатали.

Більше того, і ремонт самого будинку проводився неналежним чином: так, наскрізні тріщини просто зашпаровували монтажною піною. Після того, як музейники звернулися до управління охорони об’єктів культурної спадщини облдержадміністрації, роботи призупинили. Починаючи з 2007 року, було зроблено кілька експертиз, але винуватці пошкоджень не поспішали виправляти помилки. Так і жив музей – як на пороховій бочці. Роль «іскри» зіграли складні погодні умови минулої зими: коли розпочалося танення снігу, зі стелі і по стінах лилася вода, яку працівникам музею довелося виносити відрами. Більше за інших постраждала найбільша зала, де не тільки розміщалися експозиції і проходили виставки, але і проводилися масові заходи. Звідти довелося винести експонати, зняти люстри... Протягом майже двох місяців музей було закрито, але 10 лютого, у День пам’яті О.С. Пушкіна, розчинив двері: ми запросили гостей, зокрема журналістів. Тоді інформація про критичний стан музею і стала надбанням гласності.

Нещодавно у музеї відбулося виїзне засідання за участю представників управління охорони об’єктів культурної спадщини облдержадміністрації та інших зацікавлених сторін. Було досягнуто домовленості із забудовником про негайний ремонт даху, який підлягає заміні з використанням найсучасніших технологій. Роботи проводитимуться під наглядом фахівців згаданого управління. Проте питання початку ремонту самого будинку залишається відкритим, що, звичайно, не може не викликати побоювань. Очевидно, що розпочати їх потрібно якнайшвидше: зволікання просто небезпечне.

…На жаль, історія з меморіальним музеєм О.С. Пушкіна – не виняток. Нерідкі випадки, коли спорудження нових будинків в історичній частині міста або реконструкція старих негативно впливали на фізичний стан сусідніх будинків і нормальну роботу комунальних комунікацій. Отже, у цьому питанні необхідний професійний і відповідальний підхід з боку забудовників, інакше «все місто», яке і так перебуває не у кращому стані, затріщить по швах.

Автор: Ірина ГОЛЯЄВА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту